Viproom Jagodowy – 3 edycja spotkań dla profesjonalistów

Viproom Jagodowy 2017 został zorganizowany przez zespół Timac Agro


W dniu 19 listopada w miejscowości Nowe Radzikowo odbyło się spotkanie w ramach projektu Viproom Jagodowy Timac Agro. W spotkaniu uczestniczyło 160 osób. Poruszane zagadnienia dotyczyły przede wszystkim uprawy i nawożenia truskawek. Rozmawiano jednak także o innych jeszcze gatunkach jagodowych.

Czy Viproom Jagodowy jest potrzebny?

W spotkaniu udział wzięło ok. 160 uczestników

Spotkanie otworzył Krzysztof Oksentowicz, reprezentujący organizatora wydarzenia, firmę Timac Agro. Dokonał on reasumpcji 3 lat działalności Viproomu. Wyniki ankiet badających satysfakcję klubowiczów są dobre. Wskazują też, że duże zainteresowanie wciąż towarzyszy zagadnieniu nawożenia truskawek. Ważne dla uczestników programu są także takie zagadnienia jak zyskowność prowadzenia plantacji, czy nowe produktowy, które mogą zapewnić wysokie plony o dobrej jakości handlowej. Zdecydowana większość klubowiczów zadeklarowała uczestnictwo w kolejnych edycjach programu Viproom Jagodowy firmy Timac Agro.

Biostymulacja truskawki

Krzysztof Oksentowicz z Timac Agro

Cechą charakterystyczną produktów Timac Agro są ich właściwości biostymulacyjne. Wpływają one na całe rośliny, lecz każdy z kompleksów aktywny jest w innym obszarze rośliny. NPROCESS i Seactiv silnie stymulują funkcjonowanie liści. PHYSIO+, PHYT-actyl i FERTIACTYL działają pod ziemią, na system korzeniowy. Wykształcanie owoców wspiera kompleks NMX i TOP-PHOS. Podanie roślinom wyłącznie składników pokarmowych to nie wszystko. Warto jeszcze zadbać o biostymulację, aby mogły one zostać w pełni wykorzystane. Tylko wtedy da się wypracować pokaźny zysk – mówił w Nowym Radzikowie Krzysztof Oksentowicz. Opinię tę potwierdził Jacek Witkowski, także z Timac Agro, który przytoczył przykład doświadczenia z wykorzystaniem preparatu Maxifruit przeprowadzonego w 2016 roku. W jego efekcie udało się wypracować dodatkowy zysk w wysokości 7060 zł netto z 1 ha.

Jacek Witkowski z Timac Agro

Borówkowa wysoka pomysłem na dywersyfikację produkcji

Piotr Szurek z Timac Agro, wygłosił prelekcję dotyczącą zakładania i prowadzenia plantacji borówki wysokiej. W jego ocenie dla plantatorów z okolic Czerwińska nad Wisłą, mocno wyspecjalizowanych w uprawie truskawki, a także maliny, gatunek ten może stanowić atrakcyjne uzupełnienie gamy oferowanych owoców. W bogatym w informacje wystąpieniu poruszył wiele aspektów związanych z wypracowywaniem zyskownej metody organizacji i działań na borówkowej plantacji. Poinformował m.in. że obecnie raczej nie zakłada się już kwater z obsadą 3300 krzewów na 1 ha, popularną jeszcze kilka lat temu. Sadzenie krzewów w odstępach 0,8 m i 2,5 między rzędami sprawia, że na 1 ha może rosnąć i owocować ponad 5 tys. krzewów. Wymagać one będą w przyszłości intensywnego cięcia i wykorzystania wąskiego sprzętu. W stronach w których prowadzę swoje gospodarstwa za 1 ha ziemi trzeba obecnie zapłacić 70-100 tys. zł. To bardzo ważne aby przestrzeń tę wykorzystywać intensywnie. Nie oznacza to jednak, że cała technologia uprawy borówki musi być droga – mówił P. Szurek.

Piotr Szurek z Timac Agro Polska

Warto było spędzić niedzielne popołudnie w Nowym Radzikowie

W gronie innych poruszanych tematów na konferencji Viproom Jagodowy 2017 znalazły się kwestie związane z uprawą malin czy najczęściej popełniane błędy w fertygacji upraw. Omawiano też wyniki badań i doświadczeń prowadzonych w ostatnich latach z wykorzystaniem produktów Timac Agro.






Poprzedni artykułJagoda kamczacka, czy będzie owocem przyszłości?
Następny artykułDla jagodowych na targach AgriTechnica w Hanowerze