Jednym z partnerów projektu Borówkowe Factory, który już od lat realizowany jest w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, jest firma Timac Agro Polska. W tym roku przedstawiciele tego przedsiębiorstwa także dostarczyli produktu do prac badawczych. Katarzyna Hussar i Dorota Furmaniak na początku drugiej połowy kwietnia przybyły do Karczmisk, gdzie znajduje się doświadczalna plantacja borówki, by opowiedzieć o tym na czym polega unikalność rozwiązań oferowanych plantatorom przez Timac Agro.
Tajemnicze czarne granulki
Tajemnicze czarne granulki, które spostrzec można przyglądając się nawozom z gamy KSC, stanowią bardzo ważny dodatek uzupełniający gotowe produkty, zwiększający ich efektywność. Wykazują one bowiem bardzo silne działanie biostymulacyjne. W zeszłym sezonie stosowaliśmy tu naprzemiennie KSC III i KSC VII. To prosta, ale efektywna kombinacja. W tym roku jednak chcę rozszerzyć ją o KSC Adur stosowany poprzez linie fertygacyjne oraz preparat Fertiactyl Record, produkt dolistno-doglebowy. Umiejętne zbilansowanie obu nawozów pozwoli przeciwdziałać drobnieniu borówek pod koniec zbiorów – mówiła w trakcie kwietniowego spotkania w Karczmiskach Dorota Furmaniak.
Czym aktualni zasilić borowki?
Przedstawicielka Timac Agro sformułowała również aktualne zalecenia nawozowe dla plantatorów borówek. Za najlepiej dostosowany obecnie do potrzeb roślin produkt uznała KSC I, a więc wariant bogaty w azot i fosfor. Zaopatrzą one rośliny w potrzebną im energię, przyspieszą transport składników odżywczych w krzewach.
Katarzyna Hussar gorąco zachęcała do kontaktu z przedstawicielami firmy Timac Agro Polska, którzy chętnie odwiedzą plantację, zapoznają się z kondycją roślin i pomogą podjąć dobre decyzje w zakresie żywienia i biostymulacji borówek.
Więcej na filmie
Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań oferowanych przez Timac Agro można obejrzeć poniższy film. Został on nagrany na plantacji dr Pawła Krawca koło Opola Lubelskiego, gdzie prowadzone są prace w ramach projektu Borówkowe Factory 2024. O ich postępach informować będziemy na bieżąco za pośrednictwem portalu czasopisma „Jagodnik”.
O finalnych efektach prac przekonać będzie się można z kolei w trakcie terenowego spotkania, które w Karczmiskach tradycyjnie odbędzie się w pierwszych dniach września. Zapraszamy już teraz!