Zapowiadają się poważne zmiany w sprzedaży warzyw i owoców oraz innych produktów żywnościowych pochodzących z gospodarstw rolnych. 27 września rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest stworzenie przyjaźniejszego środowiska dla zbytu produktów wytworzonych przez rolników w ich gospodarstwach.
Zakres przedmiotowy proponowanej regulacji
Propozycja Rady Ministrów zmierza do stworzenia ogrodnikom i rolnikom podstawy prawnej do prowadzenia legalnej sprzedaży konsumentom produktów żywnościowych wytworzonych z ich własnej uprawy, chowu lub hodowli. Wśród najistotniejszych warto wymienić mięso pochodzące z hodowanych przez rolnika/sprzedawcę zwierząt które zostały ubite w rzeźni, produkty mięsne, takie jak choćby szynki, czy kiełbasy, produkty mleczne jak choćby ser i masło, produkty złożone, na przykład pierogi z mięsem i co szczególnie istotne dla ogrodników przetwory z owoców, a więc soki owocowe, dżemy oraz warzyw, dla przykładu wszelkie marynaty, kiszonki i soki warzywne. Możliwa stanie się także legalna sprzedaż pieczywa, wyrobów cukierniczych i niemięsnych wyrobów garmażeryjnych na przykład pierogów z serem. Czy plantatorów owoców i warzyw nowe regulacje zachęca do przetwarzania plonów we własnym zakresie w celu ich późniejszego zbytu? Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa do sprzedaży na przykład owoców miękkich czy niedających się długo przechowywać warzyw w okresie największej ich podaży rynkowej, więc i najniższych cen. Wiele będzie zależało jednak od warunków na jakich sprzedaż faktycznie będzie można prowadzić i jakie wymogi będą do spełnienia.
Kto będzie kontrolował rolników?
Proponowana ustawa wskazuje na dwa organy, które będą odpowiadać za procesy produkcji żywności. W przypadku produktów pochodzenia niezwierzęcego będzie nim Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ta żywność, w skład której wejdą produkty pochodzenia zwierzęcego lub którą będą stanowić produkty złożone będzie z kolei kontrolowana przez Inspekcję Weterynaryjną. Celem, który przyświecał Radzie Ministrów było zwiększenie podmiotów które na rynku będą prowadzić rolniczy handel detaliczny – pojęcie to wprowadza i określa proponowana ustawa. Będą one wpisane do rejestrów prowadzonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych lub powiatowych inspektorów weterynarii. Zgodnie z zamierzeniami rządu nowe uregulowania prawne wejdą w życie z początkiem 2017 roku.