Wiosna to czas intensywnej pracy na plantacjach truskawek, ale też okres niepokoju – zwłaszcza dla tych, którzy muszą stawić czoła ryzyku przymrozków. W ostatnich latach zmienność pogody, częste spadki temperatur i silne wiatry wymuszają na plantatorach stosowanie nowoczesnych i skutecznych metod ochrony roślin. Jedną z nich – sprawdzoną i coraz powszechniej stosowaną – jest okrywanie plantacji agrowłókninami. Dzięki nim można zabezpieczyć roślinami przed spadkami temperatur nawet do -6C.

Dlaczego warto stosować agrowłókniny?

Agrowłókniny to lekkie, przepuszczalne materiały wykonane z polipropylenu, które doskonale sprawdzają się jako osłona dla roślin wrażliwych na niskie temperatury, silne wiatry i przymrozki. Stosowanie ich na plantacjach truskawek przynosi szereg korzyści:

  • Zabezpieczenie przed przymrozkami – dobrej jakości agrowłóknina pozwala zredukować wpływ ujemnych temperatur nawet o kilka stopni Celsjusza.
  • Ochrona przed wysuszającym wiatrem – silne podmuchy mogą prowadzić do szybkiej utraty wilgoci z gleby i uszkodzeń delikatnych liści.
  • Utrzymanie wyższej temperatury i wilgotności przy glebie – co sprzyja szybszemu wzrostowi roślin i poprawie ich kondycji.
  • Zabezpieczenie przed niektórymi szkodnikami – okrycie stanowi dodatkową barierę ochronną. Chroni przed nalotem wiosennych szkodników.
Okrywanie plantacji truskawek agrowłókniną w gospodarstwie w Hornigach

Najnowsza prognoza pogody na 5-7 kwietnia 2025

Najnowsza prognoza pogody IMGW potwierdza długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur. Przykładowo dla Warki i okolic (centralna Polska) temperatura odczuwalna i spadnie poniżej 0°C już w sobotę 5 kwietnia koło godziny 19.00. Najniższa temperatura odczuwalna będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę i kolejnej (do -6,5°C). To wszystko będzie potęgowane silnym wiatrem, którego prędkość w porywach wynosić może 60-80 km/godz. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że ujemne temperatury odczuwalne mogą się utrzymać przez 40 godzin! To bardzo niebezpieczne zjawisko dla wszystkich roślin uprawnych!

Jaką agrowłókninę wybrać?

Wśród dostępnych na rynku agrowłóknin największym zainteresowaniem cieszą się materiały o gramaturze od 19 g/m² do 25 g/m². Lżejsze są łatwiejsze w użyciu i bardziej przepuszczalne, natomiast cięższe – trwalsze i lepiej chronią przed mrozem.

Z naszego doświadczenia wynika, że grubsze tkaniny, np. o gramaturze 25 g/m², są znacznie bardziej wytrzymałe i mogą służyć nawet przez 4–5 sezonów – mówi Mateusz Włodarczyk, plantator z Hornig i koordynator projektu Truskawkowe Inspiracje.

W tym roku w ramach projektu testowana jest nowa agrowłóknina – Agroflex 25 G firmy Agrimpex. Wyróżnia się ona nie tylko wytrzymałością, ale też elastycznością i rozciągliwością. To z kolei znacznie ułatwia rozkładanie i minimalizuje ryzyko uszkodzeń, zwłaszcza przy pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Stosujemy szerokie tkaniny – 25 m lub 15,6 m. To pozwala szybko okryć duże powierzchnie i równie sprawnie zdjąć materiał po zakończeniu okresu ochronnego – dodaje Mateusz Włodarczyk.

Jak stabilizować agrowłókninę na plantacji?

Aby agrowłóknina skutecznie spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio rozłożona i zabezpieczona przed wiatrem. W gospodarstwie prowadzonym przez Mateusza i Magdalenę Cieślak-Włodarczyk od lat stosuje się woreczki wypełnione piaskiem.

To bardzo praktyczne rozwiązanie. W przeciwieństwie do przysypywania brzegów ziemią, nie powoduje uszkodzeń materiału. Po sezonie woreczki można łatwo zebrać, przechowywać i używać przez kolejne lata – wyjaśnia Magdalena, zarazem specjalistka od nawożenia z firmy Yara Poland.

Monitoring szkodników pod agrowłókniną

Okrycie plantacji agrowłókniną chronić będzie przez najbliższe tygodnie rośliny przed chłodami i spadkami temperatur. Prognozy długoterminowe wskazują, że praktycznie cały kwiecień ma być chłodny z przekropną pogodą. Ryzyko przymrozków obowiązuje praktycznie do połowy maja. To dla plantatorów truskawek oznacza sporo pracy związanej z przykrywaniem plantacji. Również ze zdejmowaniem okrycia na czas zabiegów, czy cieplejszych dni. Warto będzie w tym czasie monitorować obecność szkodników. Dlatego  w naszym projekcie pod agrowłókniną została umieszczona pułapka wyłapująca dorosłe osobniki kwieciaka malinowca. Szkodnik ten wymaga obecnie dużej uwagi, bowiem w ostatnich latach pojawiał się masowo na wielu plantacjach powodując niemałe szkody.

Pułapka do monitorowania kwieciaka malinowca

W kolejnych odsłonach projektu Truskawkowe Inspiracje opowiemy, jak wspomóc rośliny po ustąpieniu przymrozków i jak przygotować plantację do nadchodzącego sezonu owocowania. Tymczasem trzymamy kciuki, by plantacje truskawek przetrwały nadchodzące chłody i mimo pogodowych przeciwności zapewniły dobre plony.
Zostańcie z nami!










Poprzedni artykułSprawdzone rozwiązania w nawożeniu borówek i przygotowanie roślin na przymrozki
Następny artykułTypy uszkodzeń koron truskawek. Jak je interpretować?  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj