Położona na północy wysp brytyjskich Szkocja z typowo wyżynnym lub nawet górzystym krajobrazem jest zarazem najbardziej rozwiniętym rolniczo regionem Wielkiej Brytanii. Oprócz powszechnie uprawianej pszenicy, jęczmienie i ziemniaków, wielu farmerów zajmuje się produkcją owoców jagodowych. Dotyczy to zwłaszcza hrabstwa Angus, w którego krajobraz wpisuje się połacie tuneli foliowych, w których uprawia się truskawki, maliny, jeżyny i borówkę.
W tunelach foliowych najbardziej uzasadniona jest uprawa truskawek w systemach bezglebowych. W gospodarstwach, które ogdwiedizłem stelaże do ułożenia mat, w których prowadzona jest uprawa plantatorzy budują samodzielnie – wystarcza im do tego z reguły drut żebrowany i wprawny spawacz. W takim systemie uprawy, gdzie pożądane jest uzyskanie wysokiej jakości owoców, ważne są zabiegi pielęgnacyjne m.in. związane z oddzielaniem liści od kwiatostanów. Są one niezbędne w przypadku odmian tradycyjnie owocujących, z których powszechnie uprawia się tam ‘Elsantę’ oraz ‘Sonatę’.
Czynność tę wykonuję się zwykle w dwóch etapach, wtedy możliwe jest wyciagnięcie wszystkich kwiatostanów poza obręb liści. Procentuje to nie tylko jakością owoców, ale też łatwością z jaką się je zbiera – dzięki temu, że dojrzałe owoce są dobrze widoczne dla zbierających, czynność tę można wykonać szybko i sprawnie. Ma to również ważne znaczenie fitosanitarne, ponieważ takie owoce są mniej narażone na choroby grzybowe. Zabieg ten jest niezbędny w przypadku odmian tradycyjnie owocujących. U odmian powtarzających owocowanie nie stosuje się taśm oddzielających liście od kwiatostanów, a jedynie odchyla się te ostatnie tak by znajdowały się poza obrębem liści.
Więcej informacji o uprawie truskawek z jaką zapoznałem się w Szkocji znajduje się w czasopiśmie „Jagodnik” 6/2013