Temperatury  krytyczne dla owoców borówki. Kiedy dochodzi do uszkodzeń?


Wysokie temperatury z jakimi mamy do czynienia w ciągu tego lata, maja też ogromny wpływ na jakość owoców borówki. Mogą wpływać nie tylko na pogorszenie jakości i trwałości pozbiorczej jagód, ale też bezpośrednio powodować uszkodzenia jeszcze w trakcie wzrostu na krzewach. Nic dziwnego, że w regionach gdzie regularnie występują wysokie temperatury wprowadza się metody pozywające obniżyć temperaturę owoców w trakcie wzrostu.

Uszkodzenia owoców borówki

Jak informował podczas Konferencji Borówkowej 2024 dr David Bryla, naukowiec z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w USA, uszkodzenia termiczne borówek obserwuje się zwykle kilka dni po wystąpieniu upalnej pogody, a ich najbardziej rozpowszechnionym objawem jest wywołana nadmierną operacją słońca nekroza owoców. Nekroza może pojawić się zarówno na zielonych jagodach, a więc niedojrzałych, jak i na wybarwionych, już niebieskich. Zwykle występuje w ich górnej części, która najczęściej dotyczy większość obciążenia cieplnego. Najpierw pojawiają się czerwonawe plamy, a następnie występuje zapadnięcie się skórki na owocach. Kolejnym objawem uszkodzenia cieplnego jest powstawanie plam. Na zielonych owocach zaobserwowano plamy o fioletowej powierzchni. W większości przypadków poparzone słońcem borówki nadal się rozwijają. Kurczenie się to trzeci rodzaj uszkodzeń cieplnych i może dotyczyć zarówno zielonych, jak i niebieskich owoców. W tym przypadku borówki zaczynają wysychać, kurczyć się i przypominają rodzynki.

Owoce borówki wysokiej mogą również nadmiernie mięknąć przy wysokich temperaturach. Te niedostatecznie jędrne są trudne do zidentyfikowania wizualnie, ale zwykle zostają oddzielone na linii sortowniczej.

Temperatury krytyczne dla owoców borówki

Wydaje się, że tolerancja na upalną pogodę jest przede wszystkim cechą grubości skórki. W mniejszym stopniu zależy od koloru owoców. Najwyraźniej borówki były bardziej tolerancyjne na ciepło, gdy ich skórka zgrubiała podczas dojrzewania. Tak więc, chociaż na późniejszych etapach rozwoju owoców temperatury są często wyższe, stosowanie praktyk chłodzenia jest potencjalnie ważniejsze, gdy owoce są zielone. Uszkodzenia zielonych owoców występowały w ciągu 2-3,5 godzin przy temperaturze powierzchni owoców 42-46°C i 1,5-3 godzin przy 48°C.

Borówki o docelowym wybarwieniu nie uległy uszkodzeniu w ciągu 3-4 godzin w temperaturze 42-46°C. Uszkodzenia cieplne wystąpiły głównie na jagodach wystawionych na działanie słońca, których temperatura w upalne dni była o 7-11°C wyższa niż temperatura powietrza. Dlatego, aby uniknąć uszkodzeń termicznych, plantacje borówki wysokiej północnego typu należy chłodzić do temperatury powietrza <32°C we wczesnych stadiach rozwoju owoców (owoce zielone) i <35°C w późniejszych stadiach (głównie owoce niebieskie).

Więcej informacji na ten temat jak również o badaniach dotyczących metod obniżania temperatury owoców można przeczytać w materiałach konferencyjnych z Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2024.

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułOchrona malin w tunelach przed szarą plenią bez obawy o pozostałości
Następny artykułTrzy grupy odmian borówki wysokiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj