19 lutego o godzinie 9.00 rozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2014 (TSW). Pierwszy dzień Targów był bardzo udany, rozpoczął się ogłoszeniem wyniku konkursu nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Na dwóch halach wystawienniczych można było zapoznać z ofertą blisko 200 firm, a wstępne szacunki organizatorów mówią o prawie 3000 osób zwiedzających w pierwszym dniu Targów.
Odwiedzjący targi mogli nie tylko odwiedzić stosika wystawców ale również wziąć udział w Konferencjach towarzyszących TSW. W pierwszym Dniu odbyła się Konferencja sadownicza, oraz spotkania o tematyce warzyw szkalrniowych i gruntowych, jak również spotkanie w ramach IV Krajowego Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw zorganizowane przez KZGPOiW. Podczas uroczystego rozpoczęcia Targów ogłoszono również wyniki konkursu nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.
Kapituła konkursu przyznała 3 równorzędne nagrody oraz jedno wyróżnienie. Nagrodami uhonorowano następujące produkty:
Prasę zbierająco-rolująca do ściętych gałęzi z drzew owocowych – firmy Agroenergia z Komorowa. Jak informował przedstawiciel firmy Michał Bankiewicz jest to obecnie jedyny tego typu system dostępny w Polsce umożliwiający przygotowanie bel z biomasy sadowniczej i ich spalanie w celu pozyskania energii do ogrzewania pomieszczeń. Bele dzięki dużym rozmiarom gwarantują wysoką ekonomikę ich pozyskiwania (podczas produkcji jednej beli wykorzystuje się materiał z ponad 300 drzew (standard M.9/2,5m wys.) Prasa charakteryzuje się mocną innowacyjną konstrukcją w której elementy robocze przygotowane są do prasowania gałęzi przekraczających 60 mm średnicy. Firma oferuje również kotły wykorzystujące technikę spalania opartą na produkcji gazu drzewnego.
Urządzenie do zbierania wiśni Gacek – firmy Jagoda J.P.S. z Skierniewic. Przeznaczone jest do zbierania wiśni i innych owoców pestkowych np. śliwek. Zbiór odbywa się poprzez otrząsanie owoców, które spadają na mechanicznie rozkładany „odwrócony parasol”, a z niego zsuwają się na przenośnik transportujący je do zespołu czyszczącego. Po usunięciu zanieczyszczeń owoce spadają do skrzynek lub skrzynio-palet. Maszyna wyposażona jest w hydraulicznie opuszczane widły służące do rozładunku. Do obsługi urządzenia potrzebne są dwie osoby
Vilfo Cal S – płynny koncentrat nawozowy – firmy Agrosimex Sp. z o.o. z Golian. Nawóz produkowany jest polską firmę Vet Agro. Płynny koncentrat nawozowy przeznaczony do poprawy zaopatrzenia w wapń drzew i krzewów owocowych oraz warzyw uprawianych w gruncie i w szklarni. Zawiera nanocząsteczki srebra, które są skompleksowane z wapniem, zapewnia to szybkie pobieranie przez roślinę oraz mobilność. Nanocząsteczki srebra zapewniają lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizują procesy życiowe takie jak fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport w roślinie. Pobudzają mechanizmy obronne, ograniczając występowanie chorób. Nawóz zawiera 6% CaO, 25ppm Ag.
Kapituła nagrody postanowiła przyznać dodatkowo jedno wyróżnienie za produkt: Nawóz dolistny Nano Active firmy PHU Chemirol Sp. z o.o z Mogilna.
Jutro kolejny dzień targów, którym będzie towarzyszyć Konferencja Truskawkowa, na którą serdecznie zapraszamy.