Warunki pogodowe, które wystąpiły w tym sezonie znacząco pogorszyły kondycję plantacji. W szczególności bardzo niskie temperatury silnie ograniczyły przebieg wzrostu i rozwoju roślin czyniąc je bardziej podatnymi na pozostałe warunki stresowe oraz niedobory składników pokarmowych.
Na obserwowanych przez nas plantacjach widoczne są objawy niedoboru pierwiastków takich jak potas lub azot. Taki przebieg sezonu skłania nas do podjęcia decyzji zapewnieniu dodatkowej stymulacji roślin do początkowej regeneracji, a następnie prawidłowego startu i rozwoju przy czym nieodzowne jest efektywne pobieranie składników pokarmowych dostarczanych przez nas roślinom. W tym celu zastosowany został zabieg biostmulatorem Goemar Goteo w bloku 3 aplikacji:
– 1 zabieg belką (0,2% lub 3-5 l/ha)
– 2 i 3 co 10 dni przez nawodnienie kropelkowe (0,2% lub 5 l/ha)
Pozwoli to zapewnić roślinom podstawę w postaci silnego systemu korzeniowego, niezbędną dla dalszego prawidłowego rozwoju i plonowania.
Biostymulator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego
Goteo jest preparatem aktywującym wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych. Poprawia ukorzenianie, przyspiesza wznowienie wzrostu po posadzeniu. Przeznaczony jest do podlewania i opryskiwania dolistnego.
Sposób działania
Zawarte w filtracie z alg substancje biologicznie czynne m.in. oligosacharydy i fitohormony stymulują rozwój systemu korzeniowego w tym szczególnie jego najbardziej aktywnej części – korzeni włośnikowych. Goteo stymuluje również aktywność enzymów odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych, dzięki czemu są one pobierane efektywniej. Składniki mineralne preparatu dodatkowo wspomagają działanie składników organicznych.
Odżywianie mineralne roślin
Dostarczone roślinie fizjologicznie aktywne składniki produktów Goëmar zwiększają pobieranie składników pokarmowych z gleby. Następuje to poprzez stymulację aktywności enzymów biorących udział w procesach mineralnego odżywiania roślin:
– enzymy wydzielane przez korzenie do gleby np. fosfatazy, związane z procesami przemian składników pokarmowych znajdujących się w glebie w formy przyswajalne dla roślin
– enzymy obecne w korzeniach np. reduktaza azotanowa odpowiedzialne za procesy pobierania składników pokarmowych z gleby.
Dzięki temu zastosowaniu biostymulatorów Goëmar poprawia odżywienie roślin oraz pozwala lepiej wykorzystać pobrane z gleby nawozy. Z jednej strony zwiększa się dostępność składników łatwo przechodzących w formy niedostępne dla roślin np. fosfor, a z drugiej strony następuje bezpośrednia aktywacja pobierania składników pokarmowych istotnych dla plonowania roślin np. azot.
Dzięki badaniom naukowców z firmy Goëmar wiadomo, że zawarty w ekstraktach z Ascophyllum nodosum oligosacharyd – mannitol jest silnym aktywatorem reduktazy azotanowej – enzymu odgrywającego kluczową rolę w asymilacji azotu – głównego składnika plonotwórczego.
Wpływ filtratu GA 142 na pobieranie składników pokarmowych z roztworu (Laboratorium Fizjologii Roślin w St Pol de Léon we Francji)