Produkcja owoców malin jest jednym z najważniejszych w skali kraju segmentów rynku jagodowego. Plantacje są powszechnym elementem krajobrazu. Nie oznacza to jednak, że uprawa tego gatunku jest łatwa. Trapią go choroby, które mogą zaważyć na rentowności produkcji. Aby tego uniknąć, dobrze jest sięgnąć po wypróbowane rozwiązania. Signum 33 WG w ochronie malin stosowany jest z pożądanym skutkiem. Warto przypomnieć które problemy rozwiązuje, jego skład i działanie oraz dawki w których preparat jest skuteczny.
Szara pleśń i przypąkowe zamieranie pędów malin
Silne infekcje pierwszej z wymienionych chorób występują przeważnie w latach wilgotnych i o ciepłej pogodzie. Najdogodniejsza temperatura dla rozwoju choroby to 18–25°C. Warunki panujące obecnie na plantacjach są więc zbliżone do idealnych dla rozwoju chorób. Wedle prognoz pogody, taki stan rzeczy ma się utrzymać. W takiej sytuacji nawet 50–70% owoców może ulec bezpowrotnemu zniszczeniu. Pokrywają się one szarym, omszonym nalotem grzybni i zarodnikami konidialnymi. Zamieranie pędów malin to w każdym roku zagrożenie realne, także determinujące dochodowość plantacji. Choroba szczególnie groźna jest w końcu maja i przez cały czerwiec. W okresie jesieni lub wiosną w kolejnym roku, zwłaszcza pędy silnie porażone zamierają. Krzewy są podatniejsze na uszkodzenia mrozowe. Efektem widocznym na etapie zbiorów jest spadek pozyskiwanego plonu. Z tych względów, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do redukcji obu zagrożeń – zarówno szarej pleśni jak i zamierania pędów.
Signum 33 WG w ochronie malin
Remedium obu problemów oferuje plantatorom firma BASF. Jest nią preparat Signum 33 WG. To dwuskładnikowy środek, który w swym składzie zawiera piraklostrobinę, związek z grupy strobiluryn, a także boskalid z grupy anilidów. Dzięki takiej kompozycji Signum 33 WG w ochronie malin przez wiele lat zachowuje wysoką skuteczność działania. Produkt jest środkiem grzybobójczym w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. To czyni Signum 33 WG opcją uniwersalną, pewną niemal w każdej sytuacji.
Dawkowanie i sposób aplikacji
Zalecana jednorazowa dawka Signum 33 WG w ochronie malin to 1,8 kg/ha. W ciągu jednego sezonu nie należy wykonywać więcej niż 2 zabiegów. Minimalny odstęp między nimi wynosi 7 dni. Aby skutecznie zwalczać szarą pleśń Signum 33 WG należy stosować od początku fazy kwitnienia. Do zwalczania przypąkowego zamierania pędów maliny pierwszy zabieg najlepiej jest wykonać przed kwitnieniem, gdy nowe pędy osiągną wysokość 10-20 cm. Kolejny oprysk można wykonać w okresie kwitnienia (rozprawiając się jednocześnie z szarą pleśnią ) lub po zbiorze owoców, po usunięciu starych, zbędnych już pędów. Za każdym razem należy stosować opryskiwanie drobnokropliste. Do sporządzenia cieczy roboczej zaleca się zużyć 600-700 l/ha.
Materiał promocyjny