Serena – malina o wysokim potencjale plonotwórczym


Jedną z najbardziej oczywistych dróg do osiągnięcia silnej pozycji na rynku świeżych owoców jest zapewnienie wysokiej jakości owoców i osiąganie odpowiedniej wielkości plonów. Kluczowe staje się zatem wybranie do uprawy właściwej odmiany. Nie inaczej jest w przypadku malin. Na rynku pojawiła się nowa malina, która bardzo szybko może odegrać ważna rolę.

Rynek deserowych malin wciąż rośnie

Rynek malin deserowych w Polsce w ostatnich latach rozwijał się bardzo szybko. W całym kraju przybywa nowych tuneli, w których produkowane są owoce o jakości niegdyś trudnej do osiągnięcia. Zwiększyły się także uzyskiwane plony z jednostki powierzchni. Dziś plon handlowy rzędu 20-25 t/ha jest osiągany przez coraz większą liczbę dobrych plantatorów.

Ale gdzie blaski, tam i cienie.

To wszystko sprawia, że rynek stał się bardziej konkurencyjny, a odbiorcy wciąż podnoszą swoje oczekiwania. Jak im sprostać? Jak wyróżnić się w szerokim gronie producentów dobrej jakości malinami? Oczywiście owocami nowej na rynku odmiany, która może zapewnić wyraźną przewagę konkurencyjną i w efekcie wyższą dochodowość z prowadzonej uprawy.

Serena – malina o wysokim potencjale plonotwórczym i bardzo dobrej jakości

W bieżącym sezonie pewna grupa producentów malin zdecydowała się na uprawę odmiany ‘Serena’. To selekcja pochodząca z włoskiej hodowli Mattivi. Jedno z takich gospodarstw zlokalizowane jest w Kaliszu i prowadzone jest przez państwa Grzesiek. Jest to nowoczesna farma wyspecjalizowane w produkcji wysokiej jakości deserowych truskawek i malin. Wdrażanie nowości zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Czasami związane jest to z niepełnym dostępem do wiedzy agrotechnicznej dotyczącej uprawy nowej odmiany. Obawy budzi czasami też zachowanie nowej odmiany w warunkach danej farmy. I najważniejsze: kwestią otwartą jest przyjęcie i ocena owoców tej nowości przez rynek.

Dawid Janiak z Maciejem Grzesiek i Joanną Grzesiek w kwaterze z odmianą Serena

Mieliśmy pewne obawy, ale i nadzieje związane z uprawą odmiany ‘Serena’ w naszym gospodarstwie. Postanowiliśmy przetestować ją w części tunelu, nie rezygnując jednak z uprawy odmiany ‘Enrosadira’. Efekt jest taki, że moi odbiorcy nie chcą już tej drugiej, wszyscy proszą, by zaopatrywać ich w owoce odmiany ‘Serena’ i chętnie płacą za nie więcej. Sama nowość jest bardzo plenna, choć wymaga zwiększonego podlewania, nawożenia i nieco innego, niestandardowego prowadzenia pędów – informuje Maciej Grzesiek.

Zalecenia uprawowe dla odmiany ‘Serena’

Na bazie sezonu 2024 przedstawiciel Mattivi Polska, Dawid Janiak, sformułował generalne, praktyczne zalecenia dotyczące uprawy odmiany ‘Serena’. Dotyczą one sadzenia, prowadzenia pędów, ochrony, nawadniania i fertygacji czy kwestii przygotowania owoców do sprzedaży bezpośredniej lub na dalsze rynki.





Poprzedni artykułProarándanos koryguje szacunki eksportu borówek z Peru w sezonie 2024/2025
Następny artykułBorówka poszukiwana na rynku. 40 zł dla plantatora!    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj