Samobieżne kombajny do zbioru czarnej porzeczki

braud 9090X, kombajny do porzeczek, kombajnowy zbiór porzeczek

W Gospodarstwie Rolnym Szarek położonym w miejscowości Szarek koło Ełku, krzewy jagodowe uprawia się na 175 ha. Z tego na ponad 70 ha czarną porzeczkę. W uprawie znajdują się tutaj takie odmiany czarnej porzeczki jak ‘Tiben’, ‘Tisel’, a na najnowszych plantacjach ‘Ruben’ i ‘Gofert’ i ‘Ben Tron’. Owoce zbiera się tutaj dwoma samobieżnymi kombajnami Victor, a ubiegłym roku testowano tutaj rónież kombajn Braud 9090X.

Znane w krajach zachodniej i południowej Europy, produkowane we Francji, kombajny serii Braud 9000 firmy New Holland trafiły również do Polski. Pierwsze pokazy pracy tej maszyny odbywały się w ubiegłym roku w Gospodarstwie Rolnym Szarek koło Ełku. Do zbioru porzeczek z polskich plantacji wybrano jeden z najszerszych modeli Braud 9090X o rozstawie osi 3,2 m i wysokości 3,66 m. Aby zapewnić optymalny zbiór owoców z pędów pokładających się na ziemi, zastosowano dość szerokie podbieraki, które podnoszą pędy i nakierowują je w zasięg pracy sekcji otrząsających. Gospodarze spotkania pozytywnie ocenili dokładność i jakość zbioru owoców, która była porównywalna do na co dzień użytkowanych w tym gospodarstwie kombajnów Victor. Jego zaletą jest dosyć duża szybkość, ale pewnych zmian wymaga jeszcze sekcja podnosząca pędy. Niewątpliwą zaletą kombajnu New Holland jest jego uniwersalność – po zdemontowaniu sekcji zbierającej można na nim zamontować np. opryskiwacz. Do zbioru owoców tego typu kombajnem plantacje muszą być jednak odpowiednio przygotowane – rzędy roślin powinny być stosunkowo wąskie u podstawy, tak by wszystkie pędy mogły zostać przechwycone przez sekcję zbierającą kombajnu.

 

Do zbioru porzeczek wykorzystuje się dwa samobieżne kombajny Victor. Jest on wyposażony w silnik wysokoprężny, turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa, z ekologicznym, wysokociśnieniowym układem wtryskowym opartym na pojedynczych pompach wtryskowych, chłodzony olejem silnikowym, ze zintegrowanym układem chłodzenia. W kombajnie „VICTOR”został zastosowany system zbioru, oparty na parze otrząsaczy ustawionych względem siebie w literę „V”. System ten w połączeniu z optymalną geometrią przepływu krzewów przez zespół otrząsający oraz zastosowanie wahliwego układu zawieszenia gwarantuje blisko 100% skuteczność zbioru, bez jakichkolwiek uszkodzeń krzewów i pozwala zebrać z hektara do 20 ton owoców w bardzo dobrej jakości. Maszyny te pozwalają w ciągu jednego dnia zebrać owoce z powierzchni 12–13 ha. Podczas zbioru ładuje się je do skrzyniopalet, które ustawione są na przyczepach i holowane przez ciągnik jadący w sąsiednim rzędzie. Jeden zestaw obsługują 3 osoby i dwóch traktorzystów, którzy podstawiają kolejne pojemniki do zbioru. Do dyspozycji jest jeszcze dodatkowo kombajn połówkowy Joanna 3, ale używany jest on jedynie do zbioru owoców z młodych plantacji. 







Poprzedni artykułCIECHANÓW
Następny artykułMaliny i jeżyny z laboratorium in vitro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj