Rosja inwestuje w produkcję jagodowych

Alena Czernienko pokazała jak rozwija się uprawa jagody Kamczackiej w Rosji


Izolacja międzynarodowa Rosji sprawia, że władze kraju oraz organy administracji terenowej podejmują działania zmierzające do rozwoju krajowej produkcji warzyw i owoców, w tym owoców miękkich. Pod Niżnym Nowogrodem, stolicą Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego, już założono ok. 500 ha sadów i jagodników. W tym roku areał ten wzrośnie o kolejne 80 ha.

Produkcja silnie rozwijana

Prace nad zwiększeniem powierzchni sadów i plantacji jagodowych wciąż trwają pod Niżnym Nowogrodem w Federacji Rosyjskiej. Wiosną tego roku tamtejsi rolnicy założyli 20 hektarów tego typu wieloletnich nasadzeń. Nasadzenia te to sad jabłoniowy w obwodzie worotyńskim, plantacja rokitnika w obwodzie krasnobakowskim i szkółka drzew i krzewów owocowych w obwodzie ardatowskim. Jesienią tego roku planowane jest zasadzenie kolejnych 60 hektarów upraw sadowniczych. Przynajmniej takie informacje napływają z Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej. Obecnie obszar plantacji towarowych w omawianym regionie wynosi ok. 500 hektarów. Produkuje się na nich jabłka, jeżyny, maliny, jagodę kamczacką, czarną porzeczką i rokitnik. Będziemy nadal powiększać obszar plantacji. Jednocześnie postawiliśmy sobie za zadanie zapewnienie naszym ogrodnikom własnego, krajowego materiału nasadzeniowego. Koncentrujemy się także na stworzeniu własnej bazy do przechowywania owoców w regionie oraz organizacji produkcji w taki sposób, by umożliwić im jak najdłuższe pozostawanie w obrocie handlowym – mówi Nikołaj Denisow, Minister Rolnictwa i Zasobów Żywnościowych Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego.

Subwencje federalne i regionalne

O poważnym potraktowaniu sprawy przez władze rosyjskie na różnych poziomach świadczą środki finansowe kierowane na rozwój krajowego sektora warzywno-owocowego. Tylko w tym roku na rozwój ogrodnictwa w regionie Niżnego Nowogrodu zostanie przeznaczonych 30 mln rubli (niespełna 1,5 mln zł) federalnych i regionalnych subwencji. Państwowe fundusze pomocowe mają zostać przeznaczone na zwrócenie rolnikom części kosztów zakładania i pielęgnacji nasadzeń wieloletnich.

Źródło: east-fruit.com







Poprzedni artykułKonsumpcja warzyw i owoców we wrześniu 2020 roku
Następny artykułDelniwa – czy będzie kluczową odmianą dla sektora malinowego w Kosowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj