W uprawie porzeczek zachodzi potrzeba zwalczania kilku groźnych szkodników. Mogą one wyrządzać poważne szkody, jeśli ich zwalczanie zostanie zaniechane lub poprowadzone będzie w niewłaściwy sposób. Chęć ochrony roślin i plonu to zrozumiała motywacja do wykonywania zabiegów. Jednak odbiorcy stają się coraz bardziej wymagający w zakresie pozostałości ś.o.r w owocach. Dlatego Sumi Agro Poland rekomenduje, by do ochrony porzeczek przed szkodnikami włączyć zarówno preparaty typowo chemiczne jak i rozwiązanie feromonowe.
Zwalczanie przeziernika porzeczkowca
Isonet Z bardzo dobrze wpisuje się w aktualne trendy w produkcji owoców. Nie pozostawia w nich śladów substancji czynnej. Jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i plantatorów oraz konsumentów. Jednocześnie odznacza się bardzo wysoką, niemal 100% skutecznością w zwalczaniu przeziernika. Feromony rozprzestrzeniane dzięki zawieszkom Isonet Z po plantacji sprawiają, że szkodniki nie są w stanie łączyć się w prawy i nie dochodzi do namnażania się ich populacji – mówił w Jastkowie w trakcie spotkania partnerów projektu Porzeczkowa Demo Farma z przedstawicielami ogrodniczych mediów Dariusz Pisalski z SAP. Produkt ten działa przez cały sezon, niezależnie od pogody. Pełny efekt uzyskuje się wykładając 300 zawieszek na każdym hektarze plantacji. Efektywności rozprzestrzeniania feromonów sprzyja równomierne ich rozlokowanie. Optymalna wysokość na jakiej powinny zawisnąć jest zbieżna z górną częścią pędów roślin.
Wielkopąkowiec i przędziorki
D. Pisalski przyznał, że w ostatnich latach problem z nasileniem populacji wielkopąkowca porzeczkowego jest istotny. Zasugerował, by do zwalczania tego szkodnika wykorzystać Ortus 05 SC. Preparat ten wykazuje optymalny efekt działania w dawce 1,5 l/ha z dodatkiem wspomagacza Slippa w dawce 100 ml/ha. Jeżeli preparat zostanie zastosowany w początkach lub w pełni kwitnienia, to ograniczy także populację przędziorka chmielowca. Więcej na filmie: