Na wielu plantacjach czarnej porzeczki występują problemy ze zwalczaniem szkodników np. na plantacjach malin mogą doskwierać przędziorki i pryszczarki. Na truskawkach lokalnie potrzeba zwalczać kwieciak truskawkowca, a na plantacjach malin przędziorków, dowidujemy się z komunikatu firmy Bayer CropScince.
Porzeczki:
Do zwalczania przędziorków, jeśli jest taka potrzeba, można zastosować zarejestrowane preparaty np. zawierające fenpiroksymat zgodnie z etykietą, (max. 2 zabiegi w sezonie). Na krzewach zaczynają się pojawiać uszkodzenia liści wierzchołkowych powodowane mszyce, warto sprawdzić ich obecność, i tam gdzie konieczne należy je zwalczać.
Pryszczarek porzeczkowiak kwiatowy – na zasiedlonych plantacjach obecnie widoczne są uszkodzone pąki kwiatowe i larwy wewnątrz nich. Warto sprawdzić obecność i liczebność uszkodzeń, aby zaplanować ich zwalczanie wczesną wiosną w następnym sezonie.
Pryszczarek porzeczkowiak liściowy – na niektórych plantacjach widoczne są uszkodzone najmłodsze liście i larwy szkodnika w zwiniętych liściach. Zwalczanie konieczne na zagrożonych uprawach.
Pryszczarek porzeczkowiec pędowy – na razie nie ma jeszcze jaja w sztucznie wykonanych zranieniach.
Przypominamy, że w ochronie porzeczek czarnych, czerwonych i białych na mszyce i wszystkie wymienione pryszczarki od 04.04.2013 ma rejestrację Calypso 480 SC
Truskawka:
Na truskawce lokalnie może być potrzebne uzupełniające zwalczanie kwieciaka malinowca (np.Decisem Mega 050 EW), zmienników oraz przędziorków i roztocza truskawkowca, dozwolonymi środkami.
Malina:
Warto kontrolować obecność przędziorka chmielowca, by zwalczać go zanim zniszczy liście. W rejonach występowania przebarwiacza malinowego celowe jest kontrolowanie obecności żółtych przebarwień na liściach i sprawdzanie szpecieli na dolnej stronie liści. Obecne są już larwy pryszczarka namalinka łodygowego i nadal odławiają się chrząszcze kistnika malinowca. Wskazane zwalczanie na zagrożonych plantacjach, zabiegi jednocześnie niszczą mszyce.
W Integrowanej Ochronie malin do zwalczania m. in pryszczarków, kistnika i mszyc od 04.04.2013 dozwolony jest Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (karencja tylko 14 dni).
Żródło: Komunikat sadowniczy firmy BayerCropScience z 24 maja.