Preparaty mikrobiologiczne w uprawie maliny jesiennej odmiany ‘Polana’



W ramach projektu Malinowe Factory przeprowadzono ocenę efektywności produktów Guard, Revital oraz Superplon w uprawie maliny jesiennej odmiany ‘Polana’na plantacji w Karczmiskach. Jak badane preparaty poradziły sobie w przeprowadzonej analizie obrazują wyniki zamieszczone w dalszej części artykułu.

Materiał i metody

Badania przeprowadzono na towarowej plantacji maliny powtarzającej (1,10 ha) w Karczmiskach koło Opola Lubelskiego (woj. lubelskie). Badaniami objęto odmianę ‘Polana’, której kwaterę posadzono wiosną 2003r. w rozstawie 3,5×0,5m.

W sezonie 2017r. plantacja została zniszczona przez mrozy, które wystąpiły z 17 na 18 kwietnia. 19 kwietnia plantacja została wykoszona i przykryta agrowłókniną 23 g/m2. Włóknina została zdjęta 2 czerwca.

Pomiędzy rzędami utrzymywano często koszoną murawę, a w rzędach ugór herbicydowy.
Plantacja była nawadniana kroplowo. W sezonie 2017 r. plantacja była nawadniana co 7-14 dni (w zależności od warunków atmosferycznych) jednorazową dawką polewową około 24-30 m3. Maliny kwitły od 14.07. do 10.08. Zbiory rozpoczęto 12.08., a zakończono we wrześniu (18.09). Zbiory trwałyby co najmniej 2-3 tygodnie dłużej, gdyby nie wystąpiły ciągłe opady od 12 września.

W 2016 r. przeprowadzono doświadczenie, którego celem było określenie efektywności stosowania produktów: Revital, Superplon K oraz Guard.

W doświadczeniu badano następujące kombinacje:
a) kontrola – bez ochrony chemicznej lub biologicznej i zabiegów biostymulatorami
b) Guard – ochrona przeciwko chorobom grzybowym oparta na preparacie Guard (7 zabiegów, 1 kg/ha) + zabiegi Superplonem K (3 zabiegi, 0,5 l/ha) oraz Revitalem (3 zabiegi 1 l/ha)
c) standard – standardowa ochrona chemiczna przeciwko szarej pleśni bez zabiegów biostymulatorami (4 zabiegi)

Revital zastosowano belką herbicydową (pierwszy zabieg) oraz poprzez system nawodnieniowy (dwa zabiegi) stosując jednorazową dawkę polewowową około 10 m3/ha. Produkty Superplon K oraz Guard stosowano dolistnie opryskiwaczem sadowniczym Octopus stosując dawkę cieczy roboczej od 400 do 650 l/ha w zależności od wysokości roślin.

Wnioski 

1. Sezon 2017 był sezonem nie sprzyjającym uprawie maliny odmian powtarzających
owocowanie. Na uzyskane wyniki miały wpływ warunki meteorologiczne podczas zimy 2016/2017 oraz wiosny 2017. Zima w tym regionie rozpoczęła się wcześnie, a pierwsze spadki temperatury odnotowano już w październiku. Grudzień był chłodny, natomiast styczeń mroźny. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosiła -5,1°C, a najniższą zanotowaną temperaturą było -22,0°C. Luty był cieplejszym miesiącem od stycznia. Zarówno w styczniu, jak i w lutym ujemnym temperaturom towarzyszyły silne wiatry osiągające w porywach 40 km/h. Wzmacniało to wpływ niskich temperatur na rośliny. W tych dwóch miesiącach utrzymywała się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Na plantacjach na których pokrywa śnieżna była niewystarczająca, mogło dojść do uszkodzeń mrozowych systemu korzeniowego. Marzec był stosunkowo ciepły, z dodatnimi temperaturami zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Notowane sporadycznie przymrozki zazwyczaj nie przekraczały -3,0°C. Początek kwietnia natomiast zaskoczył dość wysokimi temperaturami jak na ten miesiąc. Przez kilka dni średnia temperatura powietrza przekraczała 10°C, a maksymalna temperatura w ciągu dnia wyniosła 24°C. W związku z tym rozpoczęły się dynamiczne wschody młodych pędów. Druga połowa miesiąca przyniosła gwałtowne ochłodzenie. Od 15. do 21. kwietnia występowały przymrozki. Najwyższe spadki temperatury wyniosły -3,7°C (16/17.04.) i -4,1°C (20/21.04.). Ponadto przez cały tydzień występował mroźny wiatr, który w porywach osiągał 30 km/h. W tym czasie pędy malin miały wysokość około 10-15 cm. Dodatkowo po pierwszym przymrozku spadł niewielki śnieg potęgując uszkodzenia mrozowe pędów. Pierwsza połowa maja również była zimna. Średnia temperatura powietrza wyniosła 10,9°C. W nocy z 9. na 10. maja wystąpił przymrozek (-3,0°C). Trzykrotne przymrozki zniszczyły prawie całkowicie jednoroczne pędy. Dlatego podjęto decyzję o skoszeniu plantacji po pierwszych mrozach. A następnie plantację przykryto w rzędach agrowłókniną. Na uzyskane wyniki istotny wpływ miały intensywne opady deszczu w czasie dojrzewania owoców.

2. Zbiór malin w sezonie 2017 trwał miesiąc. Owoce zbierano 14 razy. Pod wpływem zastosowanych kombinacji plon wzrósł istotnie. Zastosowanie produktu Guard spowodowało wzrost plonu około 27,5% w porównaniu do kontroli oraz o 6,5% w stosunku do standardu. Wzrost plonu w kombinacji Guard był wynikiem wysokiej produktywności pędów (liczba owoców na pędzie) większym owocom oraz zdrowszym pędom w porównaniu do kontroli.

3. Stwierdzono wpływ badanych kombinacji na dynamikę dojrzewania owoców. Owoce w kombinacji Guard dojrzewały znacznie szybciej niż w kontroli oraz w kombinacji standard. Połowę zbiorów w kombinacji Guard przekroczono 2.09, w kombinacji standard 2 dni później, a w kontroli aż 6 dni później.

4. Program Guard istotnie ograniczył pleśnienie owoców, pozytywnie wpłynął na wzrost pędów i poprawił kondycje roślin.

Tabela 1. Wysokość plonu maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. lubelskie

Tabela 3. Wysokość plonu maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. lubelskie

Tabela 2. Dynamika dojrzewania owoców odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. Lubelskie

Tabela 4. Dynamika dojrzewania owoców odmiany ‘Polana’ w 2017r. w Karczmiskach woj. Lubelskie

Tabela 3. Masa owoców maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. Lubelskie

Tabela 5. Masa owoców maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. Lubelskie

Tabela 4. Występowanie szarej pleśni na owocach maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. Lubelskie

Tabela 7. Występowanie szarej pleśni na owocach maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. Lubelskim

Tabela 5. Wzrost, intensywność kwitnienia (owocowania) oraz zdrowotność roślin maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. lubelskie

Tabela 12. Wzrost, intensywność kwitnienia (owocowania) oraz zdrowotność roślin maliny odmiany ‘Polana’ w 2017 r. w Karczmiskach woj. lubelskie

 







Poprzedni artykułKlub Borówkowy – stymulacja kwitnienia
Następny artykułNawozy dolistne od firmy Azelis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj