Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowają prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Ułatwienia przewiduje także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje obszary, na których obowiązuje stan klęski żywiołowej za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.
W związku z tym rolnicy z tych obszarów są zwolnieni z obowiązku złożenia do kierownika biura powiatowego ARiMR pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.
Kogo dotyczy rozporządzenie?
Wprowadzone przepisy obowiązują rolników, którzy ubiegają się o przyznanie płatności bezpośrednich w ramach:
- ekoschematów obszarowych;
- płatności dotyczących dobrostanu zwierząt;
- przejściowego wsparcia krajowego;
- płatności ONW;
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych;
- płatności ekologicznych i zalesieniowych;
- za realizację norm i wymogów warunkowości.
Zachowują oni prawo do otrzymania płatności. Ponadto wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności lub za niespełnienie norm warunkowości.
ARiMR też wprowadza ułatwienia
Rolnicy z obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z wydłużonych terminów na realizację zobowiązań względem ARiMR, a także ubiegać się o umorzenie wierzytelności lub rozłożenie jej na raty.
„Jeżeli rolnik nie dopełnił w terminie podjętych zobowiązań, wynikających z decyzji administracyjnej o przyznaniu pomocy, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Taki dokument powinien zostać dostarczony w ciągu 7 dni od ustania stanu klęski. Natomiast w przypadku wsparcia przyznawanego na podstawie umowy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 prośbę o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 14 dni od ustania stanu klęski żywiołowej. Przywrócenie terminu nie jest możliwe w przypadku interwencji pszczelarskich” – czytamy w komunikacie Agencji.
Co z płatnościami z ARiMR?
Agencja zapewnia, że postara się o jak najsprawniejsze wypłacanie należnych rolnikom płatności. Powódź uszkodziła biura powiatowe instytucji w Lewinie Brzeskim, Kłodzku i Nysie, więc pozostają one nieczynne. Część ich pracowników pracuje zdalnie, a obsługę części spraw przeniesiono do innych placówek – te z Kłodzka realizuje biuro powiatowe w Ząbkowicach Śląskich, a te z Lewina Brzeskiego ODR Łosiów.
Minister rolnictwa apeluje o szybkie powołanie komisji szacujących straty
We wtorek, 17 września minister Czesław Siekierski zaapelował do wojewodów z terenów objętych powodzią o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty w gospodarstwach rolnych. Ma to nastąpić niezwłocznie po opadnięciu wód powodziowych.
Jednocześnie w rejonach dotkniętych powodzią zawieszono kontrole realizowane w ramach działań planowych jednostek podlegających ministerstwu rolnictwa. Bez zmian prowadzone będą natomiast kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz pasz dla zwierząt.
Resort rolnictwa przypomina, że pasze treściwe i objętościowe oraz inne płody rolne, które zalała powódź nie nadają się ani do spożycia przez ludzi, ani do skarmiania zwierząt. Można je jedynie wykorzystać w celach przemysłowych.
Jaka pomoc dla rolników dotkniętych powodzią?
Rząd przygotował szereg instrumentów pomocowych dla osób dotkniętych powodzią. Pomoc doraźna to 10 tys. zł, o które można ubiegać się w ośrodku pomocy społecznej lub urzędzie gminy/miasta. Rolnicy mogą starać się także o 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynku gospodarczego, a także o zastosowanie ulg w podatku rolnym, pomoc w opłatach składek KRUS i opłatach na rzecz KOWR. Wsparcie dla rolników zadeklarowała także Unia Europejska w postaci środków z unijnej rezerwy kryzysowej.