Rozpoczyna się owocowanie wczesnych odmian borówek. Te o średniej i późnej porze owocowania wciąż budują jeszcze plon. To właściwa pora, by zatroszczyć się o jakość pozbiorczą jagód a także wciąż o wielkość tych owoców, które nie wybarwiły się jeszcze. O tym jak to zrobić mówił Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland podczas lustracji plantacji borówkowej dr Pawła Krawca w ramach projektu Borówkowe Factory,.
Potas w roli głównej
Na tym etapie, gdy wiodącą rolę w żywieniu borówek przejmuje potas, rekomendujemy połączenie aplikacji nawozów YaraTera Superba Blue i YaraTera Kristalon Brązowy. Zmniejszony udział azotu w czasie, gdy przyrosty na których rośliny wydadzą plon w kolejnym sezonie są już wybudowane, jest uzasadniony. Preferowany stosunek azotu do potasu w okresie letnim wynosi 1:3, a nawet 1:4. Stosowanie tych nawozów pozwala także na zaopatrzenie roślin w niezbędne mikroelementy. – tłumaczył Michał Wojcieszek w Karczmiskach. Specjalista odniósł się także do kwestii stężeń. O ile standardowo nawozy podawane są w pożywce 0,1%, o tyle w warunkach gorącej pogody i silnej operacji słonecznej można zejść do 0,05%. Obniżyć także należy wskaźnik EC ze zwyczajowego poziomu 1,5 mS do 1,3-1,2 mS, zależnie od warunków pogodowych.
Ważna rola liści
W budowie plonu, smacznego i o dobrej jakości, istotną rolę odgrywają także liście. O ich kondycję zadbać można poprzez stosowanie granulowanej saletry potasowo-wapniowej Unika Calcium. Wysycenie liści chlorofilem można zintensyfikować także stosując KristaLeaf Foto. Gdyby z kolei owoce okazały się niewystarczająco jędrne, to problemem będzie niedostateczne wysycenie ich wapniem. W takim przypadku wykonać trzeba oprysk preparatem YaraVita Stopit.
Więcej na filmie
O tym jak komponować nawożenie, kiedy zmieniać relację pomiędzy wielkością aplikacji poszczególnych pierwiastków czy o tym jak rozpoznawać potrzeby żywieniowe borówek Michał Wojcieszek mówi na poniższym filmie: