Tegoroczne spotkanie zorganizowane 22 czerwca przez Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki oraz firmy Bayer i Timac Agro tradycyjnie już piąty raz odbywało się w gospodarstwie dr Piotr Baryły. Realizowane tutaj od kilku lat doświadczenia z uprawą czarnej porzeczki, są doskonałym poligonem doświadczalnym, gdzie testowane są rozwiązania wpływające na zdrowotność, wielkość i jakość porzeczek. Tegoroczne plonowanie porzeczek, dzięki zastosowaniu optymalnych programów nawożenia i ochrony, mimo bardzo dużego deficytu wodnego – od początku roku do momentu szkolenia, spadło tutaj bowiem zaledwie 60 mm deszczu – zapowiada się na bardzo dobrym poziomie.
Na roślinach, a właściwie głównie na owocach pomału zaczął się uwidaczniać niedoborów wody, ale ten dzięki przeprowadzonej korekcie w programie nawożenia i włączenia do zabiegów dokarmiania dolistnego w okresie okołokwitnieniowym takich produktów jak Fertileader Vital w połączeniu z produktem Fertileader Magnum w odstępie około 7 dni pozytywnie wpłynęło na jakość owoców. Ostatnim zabiegiem poprzedzającym zbiory owoców było opryskanie roślin nawozem Fartileader Elite z nawozem Fertileader Magnum, zabieg ten wpłynął na poprawę jędrności porzeczek. Jest on szczególnie ważny w przypadku odmian o miękkich owocach. Kompleksowy program nawożenie porzeczki czarnej odmiany 'Tiben’ w 2018 roku wyglądał następująco: 7.04 – Eurofertil 33 N-Proces (300 kg/ha); 10.04 – Fertiactyl Starter (5 l/ha); 16.04 – Fertileader Leos (3 l/ha); 20.04 – Fertileader Gold BMo (3 l/ha); 30.04 – Fertileader Axis (3 l/ha); 11.05 – Fertileader Vital (3 l/ha) + Fertileader Magnum (3 l/ha); 19.05 – Fertileader Vital (3 l/ha) + Fertileader Magnum (3 l/ha, po zbiegu odnotowano duży opad deszczu); 11.06 – Fertileader Elite (5 l/ha) + Fertileader Magnum (3 l/ha). Podobny program stosowano na innych uprawianych w gospodarstwie odmianach. Na jednej z kwater z odmianą 'Jubilejnaja Kopania’ do nawożenia dolistnego włączono nawóz Fertileader Maxifruit, a efekty po jego zastosowaniu powalają sądzić, że zarówno plon jak i jakość owoców z kwatery, która w ubiegłym roku plonowała na poziomie 15 410 kg/ha powinny pozwolić zebrać jeszcze większą masę owoców.
Kilka lat doświadczeń z nawozami firmy Timac Agro i średnioroczny wzrost plonu, niezależnie od warunków pogodowych na poziomie około 20% względem kwater kontrolnych, spowodowało, że w gospodarstwie dr P. Baryły produkty te stosowane są już nie w doświadczeniach, ale na około 95% nasadzeń czarnej porzeczki. Dążymy do tego aby nie zwiększać areału nasadzeń czarnej porzeczki, ale zwiększać plon i jakość owoców. W moim przekonaniu przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Nie ilość, ale masa z jak największej jednostki powierzchni jest bowiem dla nas najistotniejsza – informował dr P. Baryła.
Więcej o prowadzonych w tym gospodarstwie doświadczeniach, które stały się tutaj już obowiązującym standardem będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”, a częściowo zobaczyć też na filmie: