Dla Hanny i Jana Karwowskich borówki stały się życiową pasją. Przeszło 40 lat temu założyli pierwszą plantację niebieskich jagód w podwarszawskiej Piskórce. Później stworzyli Plantację nad Tanwią, gdzie obecnie borówka rośnie na 180 ha. Ich ostatnia inwestycja zlokalizowana została zaś w północno-wschodniej części Chorwacji, gdzie 3 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie borówkowej plantacji o nazwie Dar Blue.
Borówki tylko w pojemnikach
Historia 12 ha plantacji położonej niedaleko miejscowości Cazma sięga 2011 roku, kiedy to zakupiono grunty przeznaczone pod uprawę borówki. W 2012 roku posadzono pierwsze krzewy w pojemniki, zapełniając nimi powierzchnię 2 ha. Niezwykłość tej plantacji polega na tym, że borówka uprawiana jest w pojemnikach. Nie ma zresztą innej możliwości, bowiem zlewane i gliniaste gleby nie nadają się tu zupełnie do uprawy borówki wysokiej. W pojemnikach rosną przede wszystkim odmiany wczesne które stanowią 70% nasadzenia czyli ‘Duke’ i ‘Hannah’s Choice’, są też późniejsze odmiany ‘Draper’ i ‘Aurora’. Taki dobór odmian, jak informuje Agata Małkiewicz prezes polsko-chorwackiego przedsiębiorstwa, wynika z potrzeb rynku. W Europie największe braki borówki występują w czerwcu i właśnie tę niszę chcemy wypełnić uprawiając wczesne odmiany borówki w Chorwacji – powiedziała A. Małkiewicz. Pierwsze zbiory owoców w tym sezonie planowane są na połowę czerwca. ‘Draper’ i ‘Aurora’ mają z kolei pozwolić na przedłużenie podaży i dostarczanie borówki na chorwacki rynek w okresie wakacyjnym, kiedy to zapotrzebowanie na te owoce jest wysokie.
Polsko-chorwacka kooperacja
Dar Blue to biznes tworzony przez dwie rodziny. Oprócz Hanny i Jan Karwowskich, udziałowcami spółki są Agata i Grzegorz Małkiewicz oraz Błażej Karwowski i Alejandra Tarud-Karwowska, stronę chorwacką reprezentują zaś bracia Nikola i Tomislav Kutnjak. To właśnie Nikola Kutnjak i Agata Małkiewicz dokonali uroczystego otwarcia spotkania, na które licznie przybyli przedstawiciele chorwackiego rządu, polski konsul, współpracownicy i firmy kooperujące z Dar Blue.
Nikola Kutnjak podkreślał, że po 5 latach od zakupu gruntu w pobliżu miejscowości Cazma udało się stworzyć nowoczesne gospodarstwo produkujące borówkę na 12 ha. Gdy ta farma osiągnie w pełni moc produkcyjną spodziewamy się zbierać do 400 ton borówki rocznie. W najbliższych latach planujemy w dalszym ciągu rozwijać nasze obiekty, inwestować w nowy sprzęt i technologię, , wdrażać certyfikaty produkcyjne i podejmować nowe wyzwania w naszym borówkowym biznesie – mówił Nikola Kutnjak.
Burmistrz Cazma Dinko Pirak, wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie na terenie jego gminy powstała plantacja borówki, co świadczy o atrakcyjności tego regionu dla funkcjonowania takich przedsiębiorstw jak Dar Blue. Stwarza też nowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. Pan Marek Łyżwa, szef Sekcji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskie przypomniał, że rolnictwo to najważniejszy dział każdej gospodarki, dlatego ważne jest realizowanie takich inwestycje jak Dar Blue. Zapewniał też o przychylności polskich władz i polskiej ambasady w Chorwacji oraz deklarował poparcie i pomoc w realizacji kolejnych takich przedsięwzięć. Na uroczystości obecny był też Wiceminister Rolnictwa Tugomir Majdak, który zachęcał do wzorowania się na takich działaniach jakie realizuje Dar Blue. Tym bardziej, że można to robić w oparciu o fundusze z programu IPARD. Tak też było w przypadku Dar Blue, gdzie całkowita wartość dotychczas zrealizowanych inwestycji zrealizowanych w ramach tego programu wyniosła przeszło 4 mln zł, z czego ponad połowa została dofinansowana z funduszy IPARD. Wiceminister zachęcał do dalszych tego typu inicjatyw i aktywnego korzystania z programów finansowych jakie oferuje chorwackim przedsiębiorcom Unia Europejska.
Dominika Kozarzewska reprezentująca Polish Berry Cooperative i Grupę Producentów Owoców „Polskie Jagody” wyraziła uznanie dla polsko-chorwackiej współpracy, która przyniosła efekt w postaci tak nowoczesnej i oryginalnej na skalę europejską plantacji borówki. To dzięki zaufaniu i współpracy dwóch rodzin z Polski i Chorwacji udało się osiągnąć sukces. To także zasługa pomysłowości, optymizmu i chęci do współpracy jakie to cechy nie są obce zarówno Polakom jak i Chorwatom – mówiła Dominika Kozarzewska.
W dalszej części programu można było zapoznać się z samą plantacją i organizacją całego przedsiębiorstwa. Jak się okazuje to dopiero początek ambitnych planów twórców Dar Blue. W przyszłości bowiem planowane jest dalsza rozbudowa obiektu logistycznego, jak również montaż tuneli i daszków nad już istniejąca plantacją. Nie wyklucza się też dalszego jej powiększenia.
Przykład chorwackiej plantacji borówki, powstałej w oparciu o koncept i doświadczenie polskich producentów borówki, pokazuje że warto podejmować nowe wyzwania, choć czasem wydają się one trudne i wręcz niemożliwe do zrealizowania. Tu sukces osiągnięto dzięki współpracy i zaufaniu, jakim obdarzyli się założyciele plantacji Bar Blue. Oby więc ich dalsze plany udało się zrealizować równie skutecznie, jak pierwszy etap tworzenia borówkowej plantacji w chorwackim stylu.