Ochrona borówki przed szkodnikami

Duke w drugim roku zbioru owoców


Pogoda na przełomie marca i kwietnia choć kapryśna, wydaje się sprzyjać wczesnemu rozpoczęciu  wegetacji borówki wysokiej. Pąki są już nabrzmiałe, lada chwila rozwiną się liście.. Rozpoczęcia sezonu wyczekują nie tylko plantatorzy, ale i szkodniki. Zwójki, gąsienice, pryszczarek borówkowiec, ogrodnica niszczylistka czy mszyce to realne zagrożenia na każdej plantacji.

Jak poważne jest ryzyko?

Jest ono bardzo poważne. Pryszczarki na plantacjach pojawiają się już wiosną. Dość trudno je spostrzec, łatwiej zaś zauważyć uszkodzenia roślin powstałe wskutek ich żerowania. Mlecznobiałe larwy żerują na górnej stronie liści powodując ich zwijanie i w konsekwencji zamieranie. Problem ten dotyczy także wierzchołków pędów. W sezonie występują 2-3 pokolenia pryszczarka borówkowca.

Na borówce żerują także zwójki liściowe. Z przezimowanych jaj w połowie maja wylęgają się gąsienice, które niszczą liście i zawiązki owocowe. Mają one zieloną barwę z wyraźnie ciemniejszą, brązową lub czarną głową. Wśród chrząszczy jednym z bardziej uciążliwych szkodników jest ogrodnica niszczylistka. W końcu maja i w czerwcu na liściach zaczynają pojawiać się otwory o nieregularnych kształtach. To właśnie oznaka obecności tego szkodnika na borówkowej kwaterze.

Kontroli wymaga także populacja mszyc. Żerowanie na borówkowych krzewach upodobały sobie zwłaszcza mszyca burakowa, brzoskwiniowa i borówkowa. Szkodliwość polega na ogładzaniu roślin. Wysysanie przez mszyce soków z roślin prowadzi również do deformacji pędów. Szkodniki te pojawiają się na plantacjach już wiosną, więc ważne jest cykliczne lustrowanie kwater by na czas podjąć odpowiednie działania.

Ochrona borówki preparatem Mospilan 20 SP

Fot. 4. Kolonie mszycy na liściach borówki

Wszystkim tym zagrożeniom można przeciwdziałać wykorzystują ten sam, sprawdzony preparat. Jest nim Mospilan 20 SP. Zalecana jednorazowa dawka to 0,2 kg/ha. Można go stosować w różnych fazach rozwojowych borówki zależnie od tego jaki szkodnik przysparza najwięcej problemów:

Zwalczany szkodnik: Dawka (kg/ha): Liczba zabiegów: Odstęp między zabiegami: Faza fenologiczna:
Zwójki (bukóweczka, siatkóweczka, różóweczka i inne zwójki) oraz inne młode gąsienice zjadające liście 0,2 2 7-10 dni Od fazy pierwszego liścia do fazy dojrzewania owoców
Mszyce 0,2 1 Od fazy pierwszego liścia do fazy dojrzewania owoców
Ogrodnica niszczylistka 0,2 1 Od fazy pełni kwitnienia do fazy dojrzewania owoców
Pryszczarek borówkowiec 0,2 2 10-14 dni Od fazy kwitnienia do końca fazy dojrzewania owoców

Dla lepszego działania preparatu producent zaleca dodanie do cieczy roboczej adiuwantu Slippa w dawce 0,2 l/ha. Konieczne jest także zachowanie okresu karencji. Od ostatniego zastosowania do zbioru owoców w uprawach sadowniczych musi  upłynąć 14 dni.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułOpakowania na owoce czyste i w pełni przetwarzalne
Następny artykułKomunika jagodowy Timac Agro – pierwsze nawożenie truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj