Ochrona borówek przed chorobami – w okresie kwitnienia, po kwitnieniu i w czasie dojrzewania owoców


W ramach projektu Borówkowe Factory w ocenie znajduje się prawie 20 odmian borówki. Odmiany te mają różny termin kwitnienia, w którym to czasie wymagana jest bardzo skuteczna ochrona m.in. przed chorobami. Czas kwitnienia na tej doświadczalno-produkcyjnej kwaterze trwa, podobnie zresztą jak na wielu innych plantacjach borówki w Polsce około 4 tygodnie. Wymaga to przeprowadzenia w tym czasie średnio – około 3 zabiegów fungicydach, zabezpieczających roślin przed różnego rodzaju patogenami.

Jak informował Przemysław Kostrzewski z firmy BASF, w ramach prowadzonych drugi sezon doświadczeń, testowane są trzy produkty w ochronie borówki. Są nimi Signum 33 WG, Scala oraz biofungicyd Serifel.

W okresie kwitnienia, w celu zabezpieczenie roślin przed infekcją ze strony sprawcy szarej pleśni oraz antraknozy, można zastosować Signum. Produkt ten wykazuje bardzo dobrą skuteczność w szerokim zakresie temperatur od 7–8oC do około 25oC.

Kolejnym produktem, doskonale uzupełniającym program ochrony, pozwalający na rotowanie substancji aktywnych jest Scala. Fungicyd ten doskonale sprawdza się zastosowany w niskich temperaturach, nawet na poziomie około 5oC. 

Signum i Scala będą zabezpieczały kwiaty, ale również liście i pędy borówki przed porażeniem przez wiele patogenów chorobotwórczych – informował P. Kostrzewski. 

Interesującą nowością, zarejestrowaną od tego sezonu w uprawie borówek jest Serifel. Zawiera on unikalny szczep bakterii Bacillus amyloliquefaciens szczep MBI600, mający wysoką skuteczność w zaleczaniu sprawcy szarej pleśni. Produkt ten rekomendowany jest do zastosowania w okresie przedzbiorczym i między zbiorami. 

Ważne jest budowanie programów pozwalających na wdrażanie zrównoważonych programów ochrony. Polegają one na łączeniu standardowych fungicydów z produktami biologicznymi – informował dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team.

Więcej informacji o zastosowaniu tych trzech produktów w ochronie borówki dowiecie się z rozmowy dr Pawła Krawca oraz Przemysława Kostrzewskiego w materiale filmowym. Tam też specjaliści informują, dlaczego w tym sezonie, kiedy rośliny zostały uszkodzone przez niskie temperatury tak ważne jest prowadzenie dobrej ochrony chemicznej.

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułBudujemy lepszej jakości maliny + nowa wieloodmianowa kwatera malin
Następny artykułTruskawki spod płaskich okryw trafiają na rynek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj