NGS ( z angielskiego New Growing System ) czyli w dosłownym tłumaczeniu Nowy System Uprawy to opracowany i wdrożony model uprawy różnych gatunków roślin. Ojczyzną NGS jest Hiszpania, dlatego system ten największą popularność jako dotychczas uzyskał w krajach półwyspu iberyjskiego, gdzie w systemie NGS uprawia się głównie warzywa takie jak pomidory, ogórki czy sałatę. Rośnie również liczba gospodarstwa uprawiająca w tej technologii również truskawki.
NGS to całkiem nowy system łączący w sobie uprawę roślin pod osłonami w substratach organicznych lub też podłożach inertnych, który może być wykorzystany do upraw hydroponicznych. Podczas wizyty w Hiszpanii, podpatrywaliśmy jak można uprawiać truskawki w tej właśnie technologii i jakie jeszcze elementy wdrożyć. Wtedy również zrodził się pomysł, aby przeprowadzić wdrożenie z uprawą truskawek w systemie NGS w Polsce.
Z tym zagadnieniem przedstawiciele firmy Osadkowski SA oraz dystrybutor systemu NGS w Polsce firma Imago, zwrócili się do dr. hab. Zbigniewa Jarosza z Katedry Nawożenia i Uprawy Roślin Ogrodniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wczesną wiosną w obiekcie szklarniowym UP w Lublinie, został rozpoczęty pilotażowy projekt, pierwszej w Polsce uprawy truskawek w systemie NGS. System w całości jest wzorowany, na Hiszpańskim modelu uprawy. Do celów doświadczalnych wybrano odmianę 'Elsanta’, której sadzonki dostarczyła firma FlevoPlant.
Stalowe konstrukcje podtrzymujące foliowe rękawy zostały wykonane w Polsce z drutu o średnicy 6 mm. Zaś kluczowe elementy systemu czyli rękaw NGS dla truskawek dostarczyła firma Imago. Typ rękawa przeznaczonego do uprawy truskawek składa się z 2 komór foliowych o szerokości w górnej części 27cm i wysokości 22cm. Rękaw przytwierdzony jest klipsami do metalowego stelaża. Stelaż utrzymujący te rękawy może być umieszczony bezpośrednio na gruncie, podwieszony do konstrukcji stalowej szklarni lub tunelu lub umieszczony na wolno stojących podporach mocowanych do podłoża w obiekcie. Górna część rękawa ma przygotowane fabrycznie otwory do nasadzeń, w dwóch rzędach po 5szt/mb umieszczone względem siebie naprzemiennie. Natomiast część dolną wyposażono w otwory ułatwiające odprowadzenie nadmiaru pożywki oraz zapewniającą dobre napowietrzenie systemu korzeniowego. System NGS do uprawy truskawek przewiduje wypełnienie górnej komory niewielką ilością podłoża – 5-7 l/mb. W Hiszpanii podstawowym podłożem jest mieszanka kokosu z perlitem w stosunku 1:1 lub 3:1. Podłoże takie zostało wykorzystane również w testach wdrożeniowych w Polsce jako kontrola. Dodatkowo obok standardowo stosowanego w systemie NGS podłoża zmieszanego z włókna kokosowego i perlitu w warunkach klimatycznych Polski testowane są różne podłoża mieszane preparowane na bazie tanich i łatwo dostępnych materiałów organicznych, jak np. słoma zbożowa.
W pracach badawczych zastosowano system kilku dozowników proporcjonalnych, odpowiedzialnych za przygotowanie pożywki. Dodatkowym badanym czynnikiem jest włączenie do fertygacji roślin nawozu TerraSorb Radicular, w dawce przeliczonej z 15 l/ha. Nawóz ten powszechnie stosowany jest w Hiszpanii oraz Portugalii w systemie NGS. Dlatego dr. Z. Jarosz zdecydował się go wykorzystać również w Polskim projekcie wdrożeniowym, aby móc ocenić przydatność tego nawozu.
Całość doświadczenia podzielono na dwie sekcji z odrębnym nawożeniem. W pierwszym okresie gdy rośliny budowały system korzeniowy podawano zbilansowaną pożywkę z dużą zawartością fosforu, na przemian z saletrą wapniową. Aby uzupełnić P i Ca jako główne składniki budulcowe systemu korzeniowego w okresie intensywnego wzrostu masy wegetatywnej oraz na początku kwitnienia stosowano w pożywce nawozy zrównoważone, aby roślinom zapewnić wszystkie mikro- i makroelementy. Gdy zaś owoce zaczną intensywnie przyrastać, będzie podawana pożywka wzbogacona w potas. Niecały czas podawana jest pożywka kompletna zawierająca wszystkie makro- i mikroskładniki pokarmowe. Skład i proporcje pierwiastków w pożywce są modyfikowane pod kątem wymagań pokarmowych truskawki odmiany 'Elsanta’ w bieżącej fazie rozwojowej.
Odczyn pożywki jest utrzymywany na stałym poziomie 6,0. Dwa razy w ciągu każdego dnia sprawdzane są parametry EC i pH pożywki, zarówno tej podawanej rośliną, jaki i tej wypływającej z foliowych rękawów.
W dniu 12 maja, przedstawiciele NGS oraz partnerzy doświadczenia, spotkali się w szklarni UP w Lublinie z dr. Z. Jaroszem, aby szczegółowo przyjrzeć się prowadzonym doświadczeniom. Eksperci z Hiszpanii, sprawdzali dokładnie wszystkie parametry i oceniali poprawność wykonania konstrukcji. Ich zdaniem prace przebiegają bardzo dobrze, a całość wykonania doświadczenia robi imponujące wrażenie. Aktualnie rośliny kwitną i zawiązują owoce. W okresie owocowania zostanie dokonana druga szczegółowa analiza prowadzonego doświadczenia z której informacje na bieżąco będą przekazywane za pośrednictwem portalu jagodnik.pl.