Nowe ciągniki Massey Ferguson dla plantatorów jagodowych



Na zaproszenie Massey Ferguson Polska udałem się do Francji, gdzie w dniu 20 kwietnia 2022 nieopodal Orange odbyła się premiera nowych ciągników tej marki. Najważniejsze zmiany i nowe rozwiązania wprowadzane w tych maszynach dotyczą dostosowania ich do norm emisyjnych Stage V. Duży nacisk położono także na komfort użytkownika w trakcie wykonywania prac na plantacjach. Nowe ciągniki Massey Ferguson oferują szeroki wachlarz mocy, wymiarów i parametrów użytkowych.

Najnowsza seria Massey Ferguson MF 3 Speciality

Massey Ferguson, światowa marka AGCO (NYSE: AGCO), ogłosiła w trakcie Dnia Prasowego 20 kwietnia, części MF Experience Tour,  wprowadzenie na rynek najnowszej serii ciągników MF 3 Speciality. Na polskim rynku dostępne będą w drugiej połowie 2022 roku. Ta dość wszechstronna nowa seria obejmuje sześć wariantów zaprojektowanych w taki sposób, aby posiadały wymiary, specyfikacje i moc precyzyjnie dostosowane do szczególnych wymagań każdego sektora rolnictwa specjalistycznego. Dzięki naszym dobrym kontaktom z klientami i wieloletniemu doświadczeniu doskonale rozumiemy, jak funkcjonują sektory rolnictwa specjalistycznego. Wiedza ta zapewnia, że nasze konstrukcje spełniają konkretne potrzeby poszczególnych sektorów, zatem klienci nie muszą iść na kompromis — mówił w trakcie MF Experience Tour Jérôme Aubrion, Director Marketing Massey Ferguson, Europe & Middle East. Przewodnikami dla przedstawicieli polskich mediów ogrodniczych byli Adam Wiatroszak i Marek Pawlak, którzy opowiedzieli więcej na temat specyfiki modeli, które szczególnie powinny zainteresować producentów owoców jagodowych.

Jakie warianty obejmuje seria Massey Ferguson MF 3 Speciality

Jest w czym wybierać. Zależnie od potrzeb plantator może zdecydować się na zakup jednego z poniższych wariantów:

MF 3VI – Vineyard — ciągnik do tradycyjnych, wąskich winnic lub innych upraw realizowanych w dużym zagęszczeniu. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,00 m oraz z kabiną w standardzie.

MF 3SP – Specialised — cechuje się nieco szerszym podwoziem i przestronniejszą kabiną. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,25 m oraz z kabiną w standardzie.

MF 3FR – Fruit — ciągnik do uprawa o szerokich międzyrzędziach i do sadów owocowych. Bardziej zaawansowany model o szerszej osi przedniej i przestronniejszej kabinie. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,45 m oraz z kabiną lub platformą w standardzie.

MF 3WF – Wide Fruit — szerszy, stabilny ciągnik przeznaczony do plantacji i sadów oraz winnic ulokowanych na stokach i prac przy żywym inwentarzu. Dostępny w pięciu modelach o mocy od 75 KM to 120 KM, szerokości od 1,70 m oraz z kabiną lub platformą w standardzie.

MF 3GE – Ground Effect model o konstrukcji niskoprofilowej do użytku pod drzewami, w tunelach foliowych oraz uprawach pod osłonami. Cechuje się szerszą osią przednią, a co za tym idzie większą stabilnością. Dostępny w czterech modelach o mocy od 75 KM to 105 KM, szerokości od 1,40 m oraz wyposażony w platformę obsługową.

MF 3AL – Alpine — uniwersalny, silny i stabilny ciągnik do pracy na zboczach i w trudnym terenie. Dostępny w czterech modelach o mocy od 75 do 105 KM, szerokości od 1,70 m oraz wyposażony w kabinę o konstrukcji o niskim profilu lub z płaską podłogą. Dzięki kabinie o wysokim standardzie model o szerokości 1,40 m pod względem cech i funkcji przypomina kompaktowy, potężny model MF 3AL.

Czy ciągnik może pracować na każdej plantacji?

Podsumowując powyższe informacje wydaje się, że Massey Ferguson będzie w stanie zaoferować polskim plantatorom jagodowych szeroki zakres produktów. Umożliwi on wybór opcji najlepiej dostosowanej do warunków w jakich przyjdzie mu pracować w gospodarstwie. Zakres mocy i wymiarów poszczególnych modeli prezentuje poniższa tabela:

ModeleSzerokośćStanowisko operatoraMoc
MF 3VIod 1,00 mKabina75–120 KM
MF 3SPod 1,25 mKabina75–120 KM
MF 3FRod 1,45 mKabina/platforma75–120 KM
MF 3WFod 1,70 mKabina/platforma75–120 KM
MF 3GEod 1,40 mPlatforma75–105 KM
MF 3ALod 1,70 mKabina o niskim profilu / kabina z płaską podłogą75–105 KM

Opcja podstawowa czy „na wypasie”?

Modele w podstawowej wersji „Essential” są wyposażone w przekładnię mechaniczną, układ hydrauliczny z dwiema pompami o wydatku 93 l/min oraz w mechaniczną regulację tylnego układu zawieszenia. Można do nich dodać elementy wyposażenia dodatkowego, takie jak elektroniczna regulacja tylnego układu zawieszenia (ELC) czy przełącznik PowerShuttle i przekładnia Speedshift.

Ciągniki w wersji „Efficient” są wyposażone w układ hydrauliczny z trzema pompami i o wydatku 120 l/min, elektroniczną regulację układu zawieszenia (ELC), przełącznik PowerShuttle i przekładnię Speedshift, a także wielofunkcyjny drążek sterowniczy i cztery zawory elektrohydrauliczne.

Wyposażenie dodatkowe obejmuje układ filtracji kabiny kat. 4, regulację przemieszczenia i wypoziomowania tylnego układu zawieszenia za pomocą drążka sterowniczego, przedni układ zawieszenia oraz zespół WOM i ładowacza czołowego.

Seria MF 1700 E – kompaktowe rozwiązania

Na rynek niebawem trafią także inne jeszcze nowości: ciągniki MF 1755 E o mocy 54 KM i MF 1740 E o mocy 40 KM. Oba modele są napędzane najnowszymi silnikami spełniającymi wymagania normy Stage V i wyposażone są w mechaniczne skrzynie biegów.

 MF 1740 EMF 1755 E   
 PółplatformaPlatforma płaskopodłogowa   
Rozstaw osi1675 mm1980 mm   
Moc silnika40 KM54 KM   
Silnik3-cylindrowy/1,8 litra Stage V4-cylindrowy/2,4 litra Stage V   
Przekładnia8F/8R mechaniczna12F/12R mechaniczna   
Układ hydrauliczny28,3 l/min32,2 l/min   
Udźwig układu zawieszenia1000 kg1200 kg   
Maks. rozmiar opon tylnych24”28”   

Jak dowiedzieć się więcej?

Już niebawem na portalu www.jagodnik.pl pojawi się relacja filmowa z MF Experience Tour. W niej przedstawiciele Massey Ferguson Polska szczegółowo przedstawią wybrane modele. Dla zwolenników drukowanej prasy mam także dobrą wiadomość: reportaż z pokazów wysycony danymi technicznymi nowych ciągników Massey Ferguson znajdzie się w czasopiśmie „Jagodnik” w numerze 6/2022.







Poprzedni artykułPokaz maszyn w Twojej okolicy – Wielkie testy traktorów ISEKI -2022
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje. Fertygacja i nawożenie dolistne truskawek przed i w trakcie kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj