Na Demo Farmie Grupy Truskawkowej Osadkowski SA (cz. I)



Grupa Truskawkowa Osadkowski SA, to projekt realizowany już od trzech lat w gospodarstwach specjalizujących się w uprawie truskawek od trzech lata. W ramach tego projektu w jednym z gospodarstw od tego roku prowadzone są wdrożenia z zastosowaniem różnego rodzaju produktów – często będących jeszcze w fazie testów – których celem jest opracowanie optymalnej technologii uprawy truskawek, gwarantującej wysokie plony bardzo dobre jakości owoców deserowych.

Projekt doradczy Grupa Truskawkowa Osadkowski SA, powstał w 2013 z inicjatywy producentów truskawek. Celem projektu jest wspieranie producentów zaleceniami produkcyjnymi w sezonie wegetacyjnym. Wsparcia udzielają najlepsi specjaliści z ośrodków naukowo-badawczych naszego kraju. Zaś sam system jest tylko pomostem łączącym naukę z plantatorami, będący wygodnym i prostym narzędziem w użytkowaniu. W roku 2015 w systemie Grupa Truskawkowa Osadkowski SA uczestniczy około 150 plantatorów truskawek, którzy uprawiają tę roślinę na ok. 900 ha. Ważnym kierunkiem działalności doradczej są prowadzone doświadczenia i wdrożenia, które realizowane są m.in. w Demo Farmie Grupy Truskawkowej Osadkowski SA. Ta doświadczalna plantacja zlokalizowana jest w miejscowości Brodnia w gminie Buczek, która słynie z produkcji truskawek. W tym roku na 2,5-hektarowej plantacji późnych odmian truskawek testowano wiele interesujących rozwiązań i jak ocenia właściciel gospodarstwa – Daniel Bednarek, zastosowane tutaj rozwiązania bardzo dobrze wpasowały się w strategię produkcji wysokiej jakości deserowych truskawek jaka realizowana jest w tym gospodarstwie.

W tym blisko 100 hektarowym gospodarstwie truskawki uprawia się od kilkunastu lat. Obecnie ich coroczny areał oscyluje w granicach około 10 ha, na co składają się plantacje w pełni owocowania jak i plantacje założone w tym sezonie z sadzonek frigo.

Jak informuje Albert Zwierzyński specjalista ds. sadownictwa w firmie Osadkowski SA, w realizację projektu w ramach Demo Farmy Grupy Truskawkowej Osadkowski SA zaproszono takie firmy jak Bayer CropScience, Timac Agro Polska, Bio Agris oraz Flevoplant. W ramach prowadzonych doświadczeń oceniano różne kombinacje ochrony i nawożenia oraz ich wpływ na wielkość plonu i jego jakość. Obserwacje prowadzono na takich odmianach jak 'Florence’, 'Malvina’, 'Jaive’ i 'Cupid’. Według właściciela uprawa późnych odmian stała się swego rodzaju specjalnością tego gospodarstwa, choć rosnące nasadzenia odmian z tej grupy w kraju powodują, że ceny oferowane za te owoce nie są już tak wysokiej jak w minionych sezonach. Tegoroczne plony zapowiadały się na rekordowo dużym poziomie, jednak częściowo zostały pokrzyżowane przez bardzo wysokie temperatury, które wystąpiły na początku lipca. Spowodowały one bardzo szybkie dojrzewanie owoców, z których duża część z uwagi na niewystarczającą liczbę osób do pracy pozostały niezebrane.


Osobą od samego początku zaangażowaną w przygotowywanie zaleceń dla uczestników w Grupy Truskawkowej jest dr hab. Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. W jego ocenie tegoroczny sezon nie należał do łatwych w uprawie truskawek z wielu przyczyn jak chociażby majowe chłody wstrzymujące wegetację, co sprawiało spore trudności w przeprowadzeniu programu fertygacyjnego, co wymagało przeprowadzenie szeregu zabiegów pozwalających zregenerować system korzeniowy. Bardzo pomocny okazał się tutaj produkt Terra Sorb Radicular podawany przez system nawodnieniowy. W kolejnej części sezonu wystąpiły znów bardzo wysokie temperatury, w przygotowaniu roślin do takich warunków bardzo pomocne okazały się zabiegi preparatami krzemowymi, podawanymi przemiennie z nawozami wapniowymi.

W kolejnych materiał przedstawimy informacje o realizowanych wdrożenia, a także podsumowujące przygotowywane w tym sezonie zalecenia dedykowane producentom truskawek.







Poprzedni artykułProducenci czarnej porzeczki protestują
Następny artykułTunele zblokowane – co należy wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj