Malinowe Warsztaty 2019 – fertygacja nie musi być trudna. FILM



W tym roku w Malinowych Warsztatach  będziemy mogli zobaczyć działanie nowoczesnego systemu nawodniania połączonego z automatycznym systemem fertgacji, wykonanego przez firmę Milex. W ten sposób chcemy pokazać jakie są korzyści z kompleksowego nawożenia, czyli podawania składników pokarmowych roślinom w gotowej płynnej formie.

Uprawiając maliny, borówki czy inne owoce producenci starają się uzyskać jak największy plon jak najlepszej jakości. Nie można tego uzyskać bez nowoczesnych rozwiązań. Takie możliwości daje nam połączenie dwóch rzeczy:  nawożenia i nawadniania czyli fertygacji. Dla niektórych może się wydawać zbyt skomplikowane. Jednak wykorzystując odpowiedni urządzenia jesteśmy w stanie bardzo ułatwić prace, a co najważniejsze uzyskać oczekiwany wynik w postaci wysokiego plonu dobrej jakości owoców. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń  jesteśmy w stanie zautomatyzować i uprościć proces nawadniania i nawożenia. Jest to niewątpliwie duży komfort pracy i oszczędność czasu. W wypadku wystąpienia np. uszkodzenia taśmy lub innego elementu jesteśmy w stanie w kilka sekund zatrzymać proces nawadniania.    

W gospodarstwie dr Pawła Krawca gdzie odbywają się Malinowe Warsztaty będzie zastosowany  kompleksowy system nawadniania, którego skład będą wchodzić: układ pompowy, mikser nawożeniowy z elektrozaworami, układ filtracyjny, rury przesyłowe, linie kroplujące, emitery.

Nawadniając rośliny, warto równocześnie prowadzić fertygację

Jak informuje Sławomir Sositko przedstawiciel firmy Milex fertgacja z wykorzystaniem miksera nawożenieowego daje nam na dzień dzisiejszy najwyższy stopień możliwości kontroli procesu nawadniania i dozowania nawozów. Mikser przyczynia się do polepszenia komfortu pracy. Polega to na tym, że samo urządzenie wie, kiedy należy uruchomić system, ile podać kwasu oraz nawozu. Nie musimy tak naprawdę  sami tego kontrolować i sprawdzać, tak  jak w przypadku stosowaniu prostych metod nawożenia w postaci dozowników proporcjonalnych czy zwężek inżektorowych. Na rynku jest dostępna cała gama urządzeń służących do fertygacji, jednak niewątpliwą zaletą takiego systemu jaki będzie wykorzystywany w tym gospodarstwie jest to, że  urządzenia zarówno mierzą na bieżąco EC jak i  pH i utrzymują zadaną wartość. Na podstawie odczytów czujników radiacji światła wiedzą kiedy należy uruchomić kolejne cykle nawadniania. Dzięki temu roślina dostaje odpowiednią ilość wody i nawozu w  momencie kiedy jest to niezbędne – podkreśla specjalista z firmy MILEX.

System nawadniania w uprawie tunelowej jest niezbędny, natomiast przy uprawie gruntowej  coraz częściej  jest spotykany. Wielu krajach jest to standard w produkcji. Obserwując przebieg pogody w naszym kraju, gdzie często zdarzają się okresy, w których nie odnotowujemy opadów bądź są niewielki przez okres po kilka tygodni – nawadnianie wydaje się koniecznością. W takich okresach dochodzi do sytuacji w których, rośliny redukują wcześniej zaprogramowany plon. Optymalna ilość wody bez odpowiedniego nawożenia nie pozwoli nam osiągnąć zakładanego celu. Dlatego też połączenie nawadniania z właściwym nawożeniem pomaga nam w uzyskaniu wysokich, dobrej jakości plonów. Rośliny w zależności od fazy rozwojowej i pogody potrzebują odpowiednich składników, które jesteśmy w stanie dostarczyć bardzo szybko i w odpowiedniej ilości.

Cały system nawodnienia z najnowszymi urządzeniami do precyzyjnej fertygacji będzie gotowy na spotkanie które odbędzie się 23 czerwca w Karczmiskach koło Opola Lubelskiego. Podczas spotkania postaramy się tez odpowiedzieć na pytania: Od czego zacząć? Jak zaplanować instalacje? Jaka jest przewaga mikserów nawożeniowych? Czy obsługa jest trudna?

To czas i miejsce gdzie będzie można porozmawiać z ekspertami w dziedzinach związanych  z uprawą malin i obejrzeć praktyczne rozwiązania. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już teraz do REJESTRACJI.






Poprzedni artykułII Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Transmisja LIVE!
Następny artykułKolekcja odmian truskawek na Macfrut 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj