V Konferencja Borówkowa okazała się w tym roku rekordowa. Wzięło w niej udział blisko 900 osób, oprócz uczestników z Polski obecni byli przedstawiciele z jeszcze 18 krajów. Wygłoszonych zostało 15 referatów na temat nowoczesnej uprawy borówki. W części wystawowej konferencji oraz podczas pokazów plenerowych swoja ofertę zaprezentowały w sumie 67 firmy. Tym samym Konferencja Borówkowa 2017 zyskała miano najważniejszego wydarzenia borówkowej branży. Zapraszamy do fotogalerii.

Najważniejsze tematy w nowoczesnej uprawie borówki

Sala wykładowa wypełniona była po brzegi. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło tych związanych z agrotechniką, zakładaniem plantacji i nawożeniem borówki. Specjaliści z Polski i z zagranicy, wskazywali jak poprawnie nawozić borówkę, a jak to się robi na plantacjach w Kanadzie opowiedział gość specjalny dr Chaim Kempler, przybyły z Kanady. Najnowsze wyniki z zakresu ochrony borówki przed muszka plamoskrzydłą, przekazał Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa, prezentując w zastępstwie temat przygotowany przez dr Giafranco Anfora z Włoch. Okazuje się, że dzięki różnokierunkowym działaniom związanym ze zwalczaniem tego szkodnika, możliwe było w regionie Trento, obniżenie poziomu szkodliwości i strat związanych z występowaniem Drosophila  suzukii o ponad 50%.   A jak płoszyć ptaki? Najlepiej korzystając z różnych metod – podkreślał dr Michał Skakuj z Ekoaviation. Korzystanie z jednej powtarzalnej metody sprawia, że ptaki szybko się przyzwyczają do niej, a tym samym staje się ona nieskuteczna.

Była również mowa o hodowli borówki na świecie o czym mówił dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO. Z kolei Tadeusz Kusibab z Gospodarstwa Ogrodniczego w Krakowie mówił jakie korzyści daje mikrorozmnażanie roślin i jak dzięki temu możliwe jest uzyskanie dużej liczby powtarzalnych i zdrowych roślin.

A Dzień Polskiej Borówki – czy na stałe wpisze się do kalendarzy pod datą 1 lipca? By tak było potrzebne jest współdziałanie i współpraca producentów. W ubiegłym roku akcja 1 lipca odbyła się dzięki inicjatywie i finansowaniu jej przez plantatorów i tak musi być przeprowadzona w tym roku. Ale też każdy z plantatorów może się przyczynić do zorganizowania Dnia Polskiej Borówki. Będą koszulki, których zakup ma być cegiełką w tej akcji (dostępne przez sklep jagodnik.pl). Każda plantacja, każde gospodarstwo dostaje narzędzie – licznik do umieszczenia na stronie i grafikę Dnia Polskiej Borówki, pokazując jak silną jesteśmy branżą i jak smaczne mamy owoce  – mówił Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding.

Wszystko co potrzebne w uprawie borówki

Podczas Konferencji w kuluarach trwały rozmowy, dyskusje i spotkania z firmami prezentującymi swoją ofertę dla borówkowej branży. Sponsorami głównymi tegorocznej Konferencji były firmy Yara, Syngenta, Priva oraz grupa szkółek Kusibab. Pozostali sponsorzy to Bayer, Brinkman, BioAgris, Koppert i Polski Torf. Oprócz nich swoja ofertę przedstawiało jeszcze ponad 50 firm.

Wieczór z muzycznym akcentem

Atrakcji nie zabrakło podczas wieczornej części V Konferencji Borówkowej, kiedy to uroczysty bankiet uświetnił 12 osobowy zespół instrumentalny z Węgier – Brass On The Road. Jubileusz zobowiązuje – był więc także urodzinowy borówkowy tort.

Plener pełen atrakcji

Drugi dzień V Konferencji Borówkowej, odbył się w plenerze na plantacji Hanny i Jan Karwowskich w Piskórce. Jak się okazało, to dla gospodarzy pożegnanie z plantacją borówki w tej lokalizacji, gdyż problemem w tym regionie okazuje się pozyskanie pracowników do zbioru a po za tym gospodarze stworzyli już świetnie funkcjonujące i dobrze wyposażone w nowoczesną infrastrukturę plantacje w Olchowcu (Plantacja nad Tanwią) oraz na Chorwacji (DarBlue). Mimo swojego wieku jagodowe krzewy w Piskórce były w doskonałej formie, co jest zasługą regularnego i corocznego ich cięcia. Jak to wykonywać poprawnie – mówili sami gospodarze Hanna i Jan Karwowscy oraz dr Kazimierz Ścibisz. Uzupełnieniem pokazów cięcia krzewów, była prezentacja maszyn której dokonały firmy Activ, Polsad, Anderwald, Agro-Trade, Brinkman, Pszczelinka oraz Flyproject.

Szczegółowa relacja z Konferencji Borówkowej już wkrótce w czasopiśmie Jagodnik. Zapraszamy do prenumeraty.


Nowoczesna Uprawa Borówki – Jakość

Do nabycia e-sklepie na stornie jagodnik.pl w cenie 40 zł – kliknij i zamów 

 

 


 






Poprzedni artykułJagodnik 3/2017 – już w sprzedaży
Następny artykułIm szybciej schłodzone, tym dłużej świeże – czyli wyższy standard produkcji borówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj