Innowacyjne rolniczki, przedsiębiorczynie z sektora agrobiznesu, panie aktywnie działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, przedstawicielki nauki i doradczynie spotkały się na wyjątkowej konferencji pod tytułem „Kobiety tworzą innowacje!”. Jak się okazuje, polska wieś ma naprawdę kobiece oblicze dzięki przebojowości, odwadze, wiedzy i pomysłom pań.
Kobiety wdrażają innowacje…i to z powodzeniem!
To były trzy dni pełne inspiracji, wymiany wiedzy, doświadczeń i aktywności sieciującej. Konferencja w Łodzi została zorganizowana w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie wraz z partnerem projektu Stowarzyszeniem Liderki Innowacji.
Podczas wydarzenia, które odbyło się w dniach 3-5 wrzesień w Łodzi odbyło się wiele interesujących i tematycznych prelekcji z udziałem ekspertów oraz samych kobiet wdrażających innowacyjne rozwiązania i aktywnie działających na rzecz rolnictwa i polskiej wsi. Uczestniczki konferencji wymieniały się doświadczeniami, inspirując się wzajemnie przykładami innowacyjnych rozwiązań wdrażanych na obszarach wiejskich, a także nawiązywały kontakty, które w niedalekiej przyszłości mogą przełożyć się na kolejne projekty, pilotaże czy wizyty terenowe mające na celu transfer innowacyjnych rozwiązań do polskiego rolnictwa i na tereny wiejskie.
Konferencję rozpoczął Paweł Krzeczunowicz, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Maria Sikorska, prezeska Stowarzyszenia Lierki Innowacji.
Z wystąpienia Agnieszki Sendor uczestniczki dowiedziały się jak skutecznie budować markę osobistą. Personal branding to dziś świadome zarządzanie nie tyle swoim wizerunkiem, co narzędziami, dzięki którym ludzie dowiedzą się, że w ogóle istniejemy.
Agnieszka Tołłoczko opowiadała o łamaniu stereotypów przez rolniczki i podbijaniu rynku rolnego na przykładzie swojego Gospodarstwa Rolnego Szkotowo, które specjalizuje się w uprawie ziemniaków, w tym odmian jadalnych, sadzeniaków oraz ziemniaków skrobiowych. Ponadto na 1000 hektarach uprawiane są w nim zboża, rzepak oraz buraki. Dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii, takich jak systemy nawadniania i precyzyjne rolnictwo, gospodarstwo zyskało renomę na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Adrianna Pawlik z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przedstawiła tematykę równości płci i jej znaczenia w unijnych projektach badawczych w Horyzont 2020 i Horyzont Europa. W ramach obydwóch programów promowana jest równowaga płci w zespołach badawczych i decyzyjnych. Dąży się do tego, aby kobiety i mężczyźni mieli równy dostęp do finansowania oraz byli proporcjonalnie reprezentowani we wszystkich aspektach projektów. Unia Europejska postrzega uwzględnienie równości płci jako klucz do innowacji i rozwoju nauki. Badania pokazują, że zespoły badawcze zróżnicowane pod względem płci są bardziej kreatywne, a uwzględnianie różnic płci w badaniach prowadzi do bardziej trafnych i skutecznych wyników np. w medycynie, gdzie reakcje na leki mogą się różnić między kobietami i mężczyznami.
Anna Ogar, reprezentująca Insignes Labs, przedstawiła rolę kobiety w biznesie Agro oraz podpowiedziała na swoim przykładzie jak z badań naukowych przejść do biznesu. Insigne Labs oferuje innowacyjne produkty dla rolników, które pomagają zwiększyć plon oraz odporność roślin na stresy środowiskowe, jednocześnie redukując konieczność stosowania środków ochrony roślin. Pure Fruit stymuluje kwitnienie, poprawia formowanie owoców i zwiększa wydajność roślin. Zmniejsza wpływ stresów takich jak susza, czy choroby a także ogranicza użycie syntetycznych fungicydów nawet o 50%. Pure Vigor zwiększa wzrost roślin i poprawia efektywność fotosyntezy, z kolei Pure seed to technologii stosowania do zaprawiania nasion. Poprawia witalność oraz wspiera rozwój systemu korzeniowego.
Dr Agnieszka Orzeł zajmuje się hodowlą roślin jagodowych z międzynarodowymi sukcesami, która z uczestnikami konferencji podzieliła się doświadczeniem we wdrażaniu nowych, innowacyjnych produktów na rynek na przykładzie polskich odmian maliny i jeżyny. Producenci na świecie wciąż poszukują odmian charakteryzujących się wysoką jakością owoców, przydatnych do zmieniających się warunków klimatycznych jak np. susza i wysoka temperatura podczas owocowania. Dodatkowo odmiany te powinny być w wysokim stopniu samopłodne, gdyż zawiązują lepiej owoce w skrajnie warunkach klimatycznych podczas kwitnienia. Niewątpliwe cechy te posiada odmiana ‘Delniwa’, która uprawiana jest z powodzeniem w Uzbekistanie, Kosowie oraz innych krajach Europy i Azji, w tym również w USA, Meksyku. Sadzonki odmiany ‘Delniwa’ oraz inne nowe odmiany autorstwa Agnieszki Orzeł wprowadzane są obecnie na rynek w Australii – opowiadała dr A. Orzeł. Hodowczyni w ramach spółki Dr. Berry zajmuje się również edukacją zdrowych nawyków żywieniowych z udziałem owoców jagodowych oraz promowaniem uprawy polskich odmian maliny i jeżyny w ramach projektów: „Mali Ogrodnicy” oraz „Super dziewczyny jedzą maliny”. Firma za swoją działalność została uhonorowana nagrodą „Malinowa Marka Roku 2024” w konkursie Branding Ovation. Jest to konkurs marek i marketingu w branży jagodowej zorganizowany w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce” przez Inspire oraz KZGPOiW. Celem tego przedsięwzięcia jest identyfikacja i promocja najbardziej inspirujących przykładów budowania lojalności konsumentów.
Uczestniczki reprezentowały wiele firm wykorzystujących ekologiczne sposoby produkcji, z wykorzystaniem naturalnych nawozów. Dobrym przykładem są wióry rogowe znajdujące się w ofercie firmy Natureum. Są naturalnym, organicznym źródłem azotu, który uwalnia się powoli, co czyni je idealnym nawozem o długim działaniu. Są wytwarzane z przetworzonych rogów zwierząt, co sprawia, że zawierają duże ilości azotu w postaci organicznej, a także niewielkie ilości fosforu i wapnia. Jak informowała Elżbieta Konturek z firmy Naturem, zawartość azotu w wiórach rogowych wynosi 14%. Azot z wiórów rogowych jest dostępny dla roślin stopniowo, przez wiele miesięcy, co pozwala uniknąć ryzyka nadmiernego nawożenia oraz spłukiwania azotu do gleby. Jedną z zalet wiórów rogowych jest zdolność do zatrzymania wilgoci w glebie, co ma kluczowe znaczenie w warunkach suszy. W glebie działają jak gąbka, pomagają w utrzymaniu optymalnych warunków wodnych, co sprzyja wzrostowi korzeni. To szczególne istotne w okresach suszy, gdy rośliny mają trudności z pobieraniem wody z głębszych warstw ziemi. Dzięki powolnemu uwalnianiu azotu i właściwościom retencyjnym wióry rogowe wspierają rozwój systemu korzeniowego roślin, co zwiększa ich zdolność do pobierania wody i składników odżywczych z gleby. Silny system korzeniowy jest kluczowy dla zdrowia roślin, szczególnie w trudnych warunkach klimatycznych.
Męski punkt widzenia
Na konferencji nie zabrakło również męskiego punktu widzenia tworzenia innowacji w rolnictwie. Jacek Skudlarski przedstawił temat: Sztuczna inteligencja i nowe technologie w rolnictwie i ogrodnictwie. O konieczności adaptacji rolnictwa do zmian klimatu opowiadał Bogdan Chojnicki.
Wśród prelegentów wystąpił również Mirosław Korzeniowski. Fundacja Agroekoton, którą reprezentuje wspiera innowacyjne projekty kobiet w rolnictwie, promując zrównoważone i ekologiczne praktyki rolnicze oraz wzmacniając pozycję kobiet w branży agro.
Jakub Bilski z Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawił temat: „Rola kobiet w Grupach Operacyjnych EPI”. Gospodarstwa opiekuńcze to zdaniem Ryszarda Kamińskiego dobry przykład integracji z osobami niepełnosprawnymi oraz przykład na przywrócenie ich do aktywacji zawodowej w ramach rolnictwa społecznego.
Alicja Rymszewicz opowiadała o roli kobiety w społecznym życiu wsi, na przykładzie swojej kariery z sołtyski na starostę powiatu węgorzewskiego.
Monika Liberacka, rolniczka w gospodarstwie biodynamicznym, przedstawiła produkty Farmy Juchowo, produkowane w zgodzie z zasadami rolnictwa biodynamicznego, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Farma znana jest głównie z produkcji mleka A2 oraz wyrobów z jego udziałem. Mleko A2 jest rodzajem mleka, w którym białko kazeiny występuje w formie A2, przez co jest lepiej tolerowane przez osoby mające problemy z trawieniem tradycyjnego mleka. Krowy w Juchowie mają genotyp kazeiny A2, co czyni ich ofertę unikalną.
Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek w bardzo ciekawej prezentacji omówiły kobiece relacje oraz relacje praca-dom polskich kobiet.
Podczas konferencji uczestniczki mogły posłuchać również inspirujących historii kobiet, np. serowarki Magdaleny Lewandowskiej czy pszczelarki Katarzyny Maziec.
Maria Sikorska – prezes Stowarzyszenia Liderki Innowacji podkreślała, że kobiety są kluczem do działań klimatycznych. Powołam się na raport ONZ. Eksperci wskazują w nim, że kobiety mają wyjątkowe predyspozycje, aby być agentkami zmian – pomagać w znalezieniu sposobów łagodzenia przyczyn globalnego ocieplenia i przystosowania się do jego skutków w terenie. Trzeba więc wspierać liderki zielonych zmian z jeszcze większym zaangażowaniem, bo prowadzą one do zrównoważonej przyszłości. Konieczne jest m.in. dalsze wzmacnianie kobiet, zwiększenie dostępności szkoleń oraz projektów dedykowanych właśnie dla nich – przekonywała dziennikarka.
Sesje networkingowe
Ważnym elementem konferencji były również sesje networkingowe, takie jak blok tematyczny World’s cafe, gdzie w mniejszych grupach dyskutowano m.in. o wyzwaniach, z którymi kobiety spotykają się w obszarze innowacji oraz barierach systemowych, które ograniczają kobiety w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji w tych dziedzinach. Podczas sesji wystawienniczo-posterowej, zaprezentowano dokonania i sukcesy uczestniczek wydarzenia.
Kobiety mają bardzo duży potencjał do opracowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na bieżące i przyszłe potrzeby polskiego rolnictwa i całego sektora rolno-spożywczego, a także rozwoju obszarów wiejskich – podkreślił w Łodzi Paweł Krzeczunowicz, dyr. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.
Innowatorki nagrodzone!
Podczas wydarzenia odbyła się również uroczysta gala, w której doceniono kobiety innowatorki. W kategorii: Naukowczyni w produkcji roślinnej zwyciężyła Sylwia Siebielec za projekt INNO-MIK „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wzbogaconych mikrobiologicznie bionawozów wspomagających zrównoważoną produkcję roślinną i jej adaptację do zmian klimatu”.
Drugie miejsce jury przyznało Natalii Matłok za opracowanie innowacyjnych nawozów na bazie alternatywnego źródła surowca.
Trzecie miejsce zajęła Karolina Furtak za opracowanie innowacyjnego preparatu mikrobiologicznego o charakterze osmoprotekcyjnym do wspomagania oraz ochrony roślin uprawnych w warunkach stresu osmotycznego wywołanego zmienną wilgotnością gleby i zasoleniem.
W kategorii: Naukowczyni w produkcji zwierzęcej i w przetwórstwie rolno-spożywczym, zwyciężyła Małgorzata Szultka-Młyńska za projekt „Krótki Łańcuch Żywności – pilotaż w Toruniu”.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Joanna Kobus-Cisowska za projekt: „Innowacyjna technologia wytwarzania warzywnych produktów mrożonych z dodatkiem probiotyków jako szansa na poprawę opłacalności produkcji buraka ćwikłowego i konkurencyjności gospodarstw rolnych”.
Trzecie miejsce przypadło Alicji Kowalczyk za opracowanie innowacyjnej metody sortowania plemników w celu otrzymania bydła określonej płci.
W kategorii: Innowacyjna rolniczka/przedsiębiorczyni wiejska zwyciężyła Barbara Majoch z firmy AGRISMART za introdukcję uprawy imbiru (Zingiber officinale Rosc.). W Polsce na potrzebę opracowania nowej technologii wytwarzania klarowanych napojów funkcjonalnych. Drugie miejsce jury przyznało Marii Zdebskiej z firmy MAGI- Pierożki Babci Władzi, za opracowanie nowej linii ciasta pierogowego na bazie mąki konjac jako alternatywy dania obiadowego dla osób z stosujących dietę ubogowęglowodanową ze szczególnym uwzględnieniem diety o ograniczonej zawartości energii w celu redukcji masy ciała.
Trzecie miejsce zajęła Lidia Moroń-Morawska za współpracę na rzecz utworzenia innowacyjnego rynku lokalnego.