To było historyczne wydarzenie. W trakcie XIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej odbył się pierwszy tego typu pokaz malowania piaskiem. Historię uprawy borówki w Polsce „opowiedziała” Magdalena Suszek-Bąk. Było to niezwykłe przedstawienie. Przeżyjmy to jeszcze raz.
Czy historię uprawy borówki w Polsce można namalować piaskiem? Okazuje się, że tak. W trakcie XIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, taki właśnie pokaz mogli obejrzeć uczestnicy tego wydarzenia. Poprowadziła go Pani Magdaleny Suszek-Bąk. Historia ta zaczęła od … Gumisiów, które przecież już swoje magiczne moce zawdzięczały sokowi z gumijagód. Należy przypuszczać, że tymi magicznymi jagodami były właśnie borówki. Artystka pokazała kolejno jak pierwsze borówki zawitały do Polski w okresie powojennym. Dowiedzieliśmy się gdzie były prowadzone pierwsze prace badawcze i doświadczenia wdrożeniowe. Wreszcie, jak powstały pierwsze komercyjne plantacje w ramach przedsiębiorstwa LAS. Późniejszy rozkwit plantacji w latach 90-tych ub. wieku i wreszcie systematyczny rozwój tej uprawy w pierwszym ćwierćwieczu naszego stulecia.
Obecnie borówki w w Polsce uprawiane są uprawiane na powierzchni 13 tys. ha a roczna produkcja tych owoców to 60-66 tys. ton owoców rocznie. Około 30% krajowej produkcji trafia na eksport.
Całą historia uprawy borówki w Polsce została przedstawiona przez pryzmat opowieści, którą dziadek przekazuje wnuczkowi. W ten właśnie sposób opowiada jak powstała plantacja, którą widać za oknem.
Zapraszamy obejrzenie tego wyjątkowego spektaklu:
Magdaleny Suszek-Bąk to artystka posiadająca doktorat z malarstwa uzyskany na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatki wyróżnień i nagród w konkursach artystycznych. Magdalena Suszek-Bąk animacją w soli i piasku zajmuje się od 2013 r. występując przed szerokim gronem publiczności w Europie i Azji podczas wydarzeń kulturalnych, koncertów, rozdań nagród, imprez okolicznościowych.