Debata o przyszłości uprawy borówki wysokiej



Zakończeniem Konferencji Borówkowej obywającej się w Michałowicach pt. Szanse i zagrożenia była międzynarodowa debata o przyszłości uprawy borówki i możliwościach sprzedaży jej owoców. Na świecie rocznie produkuje się około 500 tys. ton tych borówek z czego w Polsce zbiory te wynoszą około 12 000 ton. Jak się okazuje jest to jednak tylko wartość szacunkowa i tak naprawdę cały czas brakuje rzetelnych informacji dotyczących faktycznej wielkości produkcji czy możliwości sprzedaży, które mogły by dać więdzę o koniecznych do podjęcia działań niezbędnych w dalszym zwiększaniu areału uprawy borówki w w Polsce.

W trakcie spotkania zastanawiano się co należy zrobić aby poprawić jakość oferowanych owoców i czy dalej borówka ma być produktem premium czy produktem popularnym. Taka zmiana, będzie natychmiast determinowała konieczność wprowadzenia zmian w technologii produkcji. Zastanawiano się także nad potrzebą prowadzenia działań dotyczących promocji owoców borówki wysokiej, tak aby wraz z rosnącą produkcją za 5 czy 10 lat nie okazało się, że uprawa ta znacznie straciła na opłacalności produkcji. Ważną rolę w przyszłości będą odgrywać także koszty produkcji, które jak się okazuje przy stale malejących cenach możliwych do uzyskania za te owoce odgrywają coraz ważniejszą rolę.

Przykładem kraju, w którym uprawa borówki w ostatnich latach bardzo silnie się rozwinęła jest Chile, które ma obecnie 16% udział w światowej produkcji borówek i 31% udział w ich eksporcie. Tak znaczny wzrost produkcji był możliwy tylko dzięki rewelacyjnej organizacji eksportu (ponad 90% borówek jest eksportowane) oraz działaniom reklamowym.

Okazją do zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku borówki wysokiej w kraju i zagranicą oraz prognozami na najbliższy sezon, będzie można zapoznać się już 12 czerwca podczas jubileuszowego XXV Dnia Borówkowego odbywającego się w SGGW w Warszawie. W jego trakcie wykłady będą połączone z wyjazdem na nowoczesną, intensywną plantację borówkową.

 







Poprzedni artykułTruskawki w regionie Grójca 7 czerwca
Następny artykułDąbrowice 2013. Czyli nad czym pracują naukowcy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj