Firma Fall Creek jest jednym z wiodących dostawców odmian borówki na świecie. Koncentruje się  na innowacyjnych, odmianach dostosowanych do różnych warunków klimatycznych i rynkowych. Nowe odmiany to też nowa jakość owoców. Niektóre z nich można uprawiać w Polsce. Pojawia się jednak pytanie? Czy dzięki nim można będzie uzyskiwać wyższe ceny i pozyskiwać bardziej atrakcyjnych odbiorców?

Wygląd, smak i chrupkość

Nowoczesne odmiany borówki często oferują duże, wyrównane owoce o średnicy powyżej 18–22 mm. Plantatorzy oczekują większych jagód, które są łatwiejsze w zbiorze i bardziej atrakcyjne wizualnie.

Współczesne odmiany muszą oferować bogaty, słodki smak z dobrze zbalansowaną kwasowością. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na doznania smakowe. Dlatego odmiany o intensywnym aromacie i wysokiej zawartości cukrów zyskują na popularności.

Tak prezentują się owoce odmiany ArabellaBlue

Stabilne plonowanie

Plantatorzy poszukują odmian, które zapewniają wysoką i stabilną wydajność przy zachowaniu wysokiej jakości owoców od pierwszego do ostatniego zbioru. Dlatego, kluczowe jest także to, aby owoce dojrzewały równomiernie, co ułatwia planowanie zbiorów. Ważny staje się tez aspekt mechanicznego zbioru owoców. Coraz więcej obecnie zakładanych plantacji jest ukierunkowane na zbiór kombajnowy. Sadzone odmiany muszą umożliwiać łatwe oddzielanie owoców od krzewu oraz wyrównane dojrzewanie, by minimalizować straty.

Dobre parametry przechowywania i transportu

Producenci owoców i dystrybutorzy poszukują odmian, które dobrze znoszą przechowywanie i transport. To ma kluczowe znaczenie dla eksportu i dystrybucji na większą skalę. Owoce powinny zachowywać jędrność i świeżość przez co najmniej 3-4 tygodnie w chłodni. Korzystna jest też ich przydatność do jeszcze dłuższego przechowywania w warunkach ULO lub KA (nawet do 8 tygodni.

Jakie odmiany borówki sadzić?

Wydaje się, że wszystkie powyższe oczekiwania spełniają nowe odmiany z katalogu Fall Crek Collection oraz z grupy odmian Sekoya®. Do tej pierwszej grupy należą: ArabellaBlue® (’FC14-062′), LoretoBlue™ (’FC11-118′) i LunaBlue® (’FC12-205′). Z kolei katalog SEKOYA oferuje 3 odmiany, które mogą być przydatne do uprawy w naszym klimacie. Są to Sekoya® Crunch, Sekoya® Grande oraz Sekoya® Fiesta. Pierwsze próby ich uprawy są już realizowane w Polsce z całkiem dobrymi efektami. Jak informuje Marcin Wereszczuk z firmy Fall Creek pierwsze partie borówek wymienionych odmian trafiły już w 2024 roku do polskich konsumentów. Dzięki tej kategorii borówek spożycie ich ma szansę jeszcze wzrosnąć w naszym kraju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych odmianach borówki i spotkać z przedstawicielami firmy Fall Creek, przyjedź koniecznie na Międzynarodową Konferencję Borówkową 2025. Już 6 i 7 marca można będzie zaczerpnąć wiedzy o nowoczesnej uprawie borówki oraz spotkać się w gronie najlepszych plantatorów nie tylko z Polski, lecz całej Europy.







Poprzedni artykuł„Zrównoważone owoce z UE”: odpowiedź na potrzeby rynku hurtowego
Następny artykułKonflikt: rolnicy kontra miastowi – zmiana krajobrazu wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj