Zima dla większości ogrodników to czas wytchnienia, odpoczynku po trudach minionego sezonu. Jednocześnie to także okres snucia planów i nadziei na kolejny rok. Zależy nam przede wszystkim na tym, by czytelnicy portalu jagodnik.pl i czasopisma Jagodnik na polu zawodowym odnosili wyłącznie sukcesy. Właśnie dlatego już pojutrze ruszamy z kolejną edycją szkoleń truskawkowych. Akademia Uprawy Truskawek 2022 będzie mieć charakter zdalny. Jest to podyktowane sytuacja epidemiologiczną w Polsce i nie tylko. Są także pozytywy: nie ograniczy nas ani rozmiar sali, ani odległość którą normalnie trzeba by pokonać by dotrzeć na miejsce konferencji. Już za dwa dni będziemy mogli spotkać się wirtualnie by porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i przewidywaniami na sezon 2022.
Od czego zaczynamy?
W pierwszej kolejności rozważaniom poddane zostaną zagadnienia związane z uprawą truskawek pod osłonami. Doświadczenia minionych sezonów dość wyraźnie pokazują, że przyszłość produkcji truskawek o zastosowaniu przemysłowym w Polsce jest niejasna. O ile kiedyś w tym obszarze pozycja naszego kraju na międzynarodowych rynkach była silna, o tyle obecnie jest już znacznie gorzej. Wydaje się, że presja takich konkurentów jak np. Ukraina czy zwłaszcza Egipt będzie narastać. Dostarczanie najwyższej jakości owoców na świeży rynek pozwala jednak na dochodową działalność. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą terminy w których odbiorcy są skłonni za taki towar zapłacić atrakcyjne stawki. Produkcja pod tunelami to także większa pewność zbiorów bez względu na pogodę, łatwiejsze zaplanowanie pracy rwaczom, prostsze negocjacje z największymi odbiorcami. Pewnym problemem w wielu strefach sadowniczych jest jednak zmęczenie gleby. Działek na których można by założyć nowe plantacje, takich, na których truskawek czy malin wcześniej nie uprawiano często po prostu nie ma, a zachowanie właściwego płodozmianu jest bardzo trudne. Być może rozwiązaniem jest uprawa roślin w substratach. Zawsze warto poświęcić wiele uwagi jakości i klasie sadzonek. Chodzi o to by były one dopasowane do wybranej technologii produkcji owoców, także przy uwzględnieniu czynnika finansowego. Nie sposób pominąć tu również zagadnień związanych z żywieniem roślin i przełożeniem wykorzystanych nawozów na uzyskiwany plon.
Akademia Uprawy Truskawek 2022 – kto wystąpi w pierwszej części?
Do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiliśmy kilku znanych i cenionych w branży specjalistów. Pierwszą prelekcję wygłosi Paweł Gieramisiuk z Delphy Poland. Podejmie zagadnienie selekcji materiału nasadzeniowego. Po nim głos zabierze Tomasz Szuławy z Ceres International. Specjalista opowie o ważnych aspektach uprawy bezglebowej truskawek. Następny wykład mieć będzie dwóch autorów. Konrad Kozakiewicz wspólnie z Januszem Górą opowiedzą o nowoczesnych konstrukcjach tunelowych do produkcji truskawek oferowanych przez Haygrove. Część konferencyjną zakończy wystąpienie Wojciecha Wojcieszka z firmy Yara Poland. Będzie ono dedykowane optymalizacji nawożenia w różnych systemach uprawy.
Kiedy i gdzie oglądać?
Pierwsza z konferencji w ramach cyklu Akademia Uprawy Truskawek 2022 rozpocznie się w czwartek o godzinie 17.00. Będzie mieć charakter zdalny, więc aby wziąć w niej udział nie trzeba nawet opuszczać pieleszy własnego domu. Wystarczy wygodny fotel, komputer lub smartfon albo tablet i chęć poddania analizie wdrożenia omawianych rozwiązań we własnym gospodarstwie. Akademia Uprawy Truskawek 2022 w swej pierwszej odsłonie składać będzie się z 4 prelekcji, które łącznie potrwają ok. 90 minut. Po nich odbędzie się dyskusja w trakcie której wykładowcy udzielą odpowiedzi na zadane pytania. Te nadsyłać można już w trakcie trwania wykładów poprzez chat. Transmisje na żywo prowadzone będą na profilu czasopisma Jagodnik na Facebook-u oraz w jego kanale na YouTube. Będą otwarte, a więc udział w szkoleniu jest bezpłatny.