Acetamipryd – bezpieczna rejestracja w Unii Europejskiej

David Collinge z Sumi Agro Europe


Acetamipryd, substancja czynna z grupy neonikotynoidów, będąca głównym składnikiem insektycydu Mospilan 20 SP, otrzymała właśnie pozytywną opinię na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Oznacza to dopuszczenie substancji do stosowania w środkach ochrony roślin na terenie Unii Europejskiej przez kolejne 15 lat. Jak informowali podczas konferencji prasowej zorganizowanej 31 stycznia przedstawiciele firmy Sumi Agro Poland, należy się również liczyć, z tym, że ponownie wprowadzona będzie ochrona patentowa, dotycząca nowych danych związanej z ponowną rejestracją acetamiprydu. 

Preparaty oparte o neonikotynoidy budziły w ostatnich latach wiele kontrowersji, co poskutkowało między innymi ograniczeniami w użyciu zapraw nasiennych opartych o chlotianidynę, imidachlopryd i tiametoksam. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który od 2012 roku bada te substancje czynne ma opublikować raport na temat przyszłości wymienionych neonikotynoidów w lutym 2018 roku.

Grupa neonikotynoidów jest niejednorodna, co wynika z budowy chemicznej związków wchodzących w jej skład. Acetamipryd jest szybko i łatwo metabolizowany przez pszczoły, dlatego substancja ta jest mniej toksyczna dla tych owadów, niż chlotianidyna, imidachlopryd czy tiametoksam – mówi David Collinge z Sumi Agro Europe.

Acetamipryd, będący substancją czynną preparatów Mospilan 20 SP oraz Inazuma 130 WG, cechuje mniejsza szkodliwość dla środowiska oraz niska toksyczność dla pszczół. Z tego powodu substancja przeszła pozytywnie trudny proces re-rejestracji, a zezwolenie na jej stosowanie w insektycydach w Unii Europejskiej przedłużono o kolejne 15 lat.

Ponowne dopuszczenie do stosowania acetamiprydu w środkach ochrony roślin i to na dłuższy niż poprzednio okres bo na 15 lat jest bardzo ważne, ponieważ świadczy o tym, że nie wszystkie preparaty z grupy neonikotynoidów są toksyczne dla owadów zapylających. Co ważne, nie przewiduje się istotnych ograniczeń w stosowaniu acetamiprydu, a to oznacza że Mospilan 20 SP w dalszym ciągu będzie posiadał najszerszą rejestrację z pośród dostępnych na rynku insektycydów – mówi Paweł Banach z Sumi Agro Poland.

Postanowienie o przedłużeniu możliwości stosowania acetamiprydu ma wejść w życie w maju tego roku.







Poprzedni artykułWarto się wyróżnić – Fruit Logistica 2018
Następny artykułJagodowe Trendy w Kraśniku (cz. I) – pomocne w uprawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj