Ostatni dzwonek przygotowań do PROW



Sierpień to gorący okres dla rolników nie tylko ze względu na intensywność prac polowych, ale również ogłoszenie terminów i nabór wniosków do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zarówno w przypadku premii dla młodych rolników, jak i modernizacji gospodarstw rolnych ważną rolę odgrywa uproszczona rachunkowość.

Wchodząc na pewien pułap działalności rolnej, tak naprawdę trudno obyć się bez uproszczonej rachunkowości. Prowadzenie np. zwykłej ewidencji zakupów czy rejestru sprzedaży okazuje się niewystarczające, jeśli w grę wchodzą np. środki z PROW, o które producenci rolni ubiegają się i mogą ubiegać się w najbliższym czasie– podkreśla Roman Grzesiak, koordynator projektu Agro-grupa.pl.

Finansowa podstawa

W przypadku PROW ważną rolę odgrywają zarówno terminy (przykładowo, tylko do 2 września 2015 można składać wnioski na premie dla młodych rolników), jak również wymagania dla producentów ubiegających się o wsparcie. Dotyczą one elementów, które z pozoru mogą wydawać się oczywiste. W PROW 2014-2020 rolnicy mogą napotkać też „pułapkę” w postaci konieczności łączenia zobowiązań ze „starego” PROW (np. utrzymania wielkości gospodarstwa, skali produkcji itp.) z planami dotyczącymi „nowego” PROW.

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powinni zwrócić uwagę na dobre zaplanowanie wskaźników finansowych i produkcyjnych. To właśnie te elementy będą kontrolowane w ciągu pięciu kolejnych lat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi Mikołaj Baum, prezes Agraves, firmy zajmującej się doradztwem rolniczym. – Oprócz tego, istotną rolę odgrywa analiza aktualnych kosztów i przychodów, która stanowi podstawę biznesplanu i planowanego wzrostu dochodu – dodaje.

Jak podkreśla ekspert Agraves, właściwe przygotowanie do złożenia wniosku zajmuje od kilku tygodni do nawet roku (w przypadku inwestycji budowlanych, w których wymagane są: projekty, kosztorysy, pozwolenia etc.). Sierpień to więc tak naprawdę ostatni miesiąc, w którym spóźnialscy mogą nadrobić część zaległości. Konsekwencje zaniedbań mogą być naprawdę duże. – Jeśli u podstaw, czyli na etapie planowania zostaną przyjęte błędne założenia, to ich skutkiem może być nawet odmowa wypłaty dofinansowania albo konieczność jego zwrotu po pięciu latach z odsetkami – zwraca uwagę Mikołaj Baum.

Bieżący monitoring

Na rynku pojawia się coraz więcej programów i systemów informatycznych wspierających zarządzanie gospodarstwem. Zanim producent zdecyduje się na wybór któregokolwiek z nich, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebuje i w czym dane rozwiązanie może przydać mu się w codziennej pracy.

Zakup oprogramowania to również jeden z elementów, na który można uzyskać dofinansowanie z PROW 2014-2020. Oczywiście, nieco inne rozwiązania sprawdzają się w przypadku rolników, którzy zarządzają pojedynczym gospodarstwem, a nieco inne w przypadku producentów, którzy współpracują już z innymi producentami. Niezależnie od sytuacji podstawą jest jednak rejestracja przychodów i kosztów, planowanie działań w oparciu o uzyskiwane wyniki oraz ich późniejsze rozliczanie – podkreśla Roman Grzesiak.

Oprócz dotacji na zakup oprogramowania, rolnik może uzyskać też wsparcie finansowe m.in. na zakup i instalację nowego wyposażenia i nowych maszyn, założenie nowych plantacji wieloletnich, czy budowę lub modernizację budynków. Kwestie związane z PROW zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego warto na bieżąco śledzić to, co dzieje się wokół tego tematu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Beata Grześkowiak, Prelite Public Relations

e-mail: b.grzeskowiak@prelite.pl

Roman Grzesiak

IDFS Sp. z o.o.

tel.: +48 506 049 009

e-mail: grzesiak@idfs.pl







Poprzedni artykułFresh Market 2015 – spotkanie dostawców i kupców owoców i warzyw
Następny artykułWnioski o pomoc dla poszkodowanych przez suszę oraz producenci czarnej porzczeki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj