Cały czas opłacalne są inwestycje w nowe technologie oraz uprawę nowych odmian czy też gatunków. Zachęca to do podejmowania decyzji – zwykle odważnych – o wdrażaniu tych rozwiązań, które prezentujemy na łamach naszego czasopisma, a także podczas spotkań branżowych. Z tego co słyszmy od Państwa inwestycji w nowe technologie przybywa i będzie przybywać. Dlatego już dziś zapraszamy do lektury kolejnego numeru „Jagodnika”, w którym prezentujemy najciekawsze doniesienia z kraju i zagranicy, prezentujące europejskie trendy i praktyczne zalecenia z sektora roślin jagodowych.
Truskawki na zbiór przyśpieszony
Tegoroczny sezon truskawkowy pokazał, że uprawa truskawek na zbiór przyśpieszony, zwłaszcza prowadzona w tunelach foliowych, może być bardzo opłacalna. Opóźnione zbiory z upraw polowych sprzyjały utrzymywaniu się wysokich cen na wczesne truskawki, których uprawa w tunelach wiąże się jednak z dużymi nakładami inwestycyjnymi i wymaga stosownejwiedzy.
Truskawki i tunele w Auwailer
Dzień Tunelowy, który w tym roku zorganizowano 28 kwietnia w Sadowniczej Stacji w Köln-Auweiler, stanowił jak zawsze dobrą okazję do zapoznania się z licznymi doświadczeniami realizowanymi w tym ośrodku. Większość badań prowadzona jest w tunelach. W przypadku truskawek ocenia się między innymi nowe odmiany, a także możliwości ich uprawy w szklarni.
Pielniki na pokazach
Tegorocznemu spotkaniu w Czerwińsku, zorganizowanemu w połowie marca pod hasłem Akademia Uprawy Truskawek, towarzyszyły pokazy maszyn odbywające się na jednej z lokalnych plantacji truskawek pozwalające na mechaniczne niszczenia chwastów na plantacjach.
Od technologii do pieniędzy
Nowości w uprawie truskawek były tematem przewodnim konferencji zorganizowanej 18 marca w Chmielnie przez PODR w Gdańsku. Jak informował Aleksander Mach, dyrektor PODR, w regionie tym dominuje uprawa truskawek przemysłowych, podczas gdy najwyższą opłacalność gwarantuje produkcja truskawek deserowych i może taką właśnie działalnością powinni się zainteresować plantatorzy z tego rejonu.
Skuteczna ochrona roślin
Tegoroczne spotkania w ramach FDS, odbywające się pod banderą firmy Bayer CropScience, zapoczątkowane zostały 16 czerwca w Kozietułach. Przybyli na spotkanie doradcy z różnych części Polski dyskutowali nie tylko nad nowymi rozwiązaniami w ochronie roślin, lecz także o problemach związanych z ich wykorzystaniem, a tych nie brakuje w bieżącym sezonie.
Wczesne truskawki w Niemczech
Dni z Uprawą Truskawek hodowli firmy Flevoplant odbyły się 5 maja w gospodarstwie Böckmann w regionie Osnabrück (Niemcy). Były one doskonałą okazją do zapoznania się z tym, jak rosną i plonują nowe odmiany m.in. z tej holenderskiej firmy. Z największym zainteresowaniem spotkały się kwitnące rośliny wprowadzonej w ubiegłym roku do uprawy towarowej odmiany ‘Fleurette’.
W polu czy pod osłonami?
Odmiany truskawek powszechnie nazywane powtarzającymi owocowanie dają możliwość oferowania owoców poza głównym sezonem zbiorów, co często wiąże się z wyższymi cenami, jakie możemy osiągnąć za ich owoce. Według mnie, najważniejsze aspekty uprawy tych odmian to wzmocnienie pozycji polskich plantatorów jako producentów truskawek wysokiej jakości oraz zachowanie ciągłości dostaw często bardzo urozmaiconego asortymentu.
Mniej znaczy więcej
W produkcji truskawek na zachodzie Europy odmiany powtarzające owocowanie, uprawiane w różnego typu substratach zaczynają powoli wypierać odmiany tradycyjne. Ta tendencja z roku na rok jest coraz bardziej widoczna i dotyczy głównie upraw tunelowych, podczas gdy w szklarniach nadal uprawiane są odmiany tradycyjne.
Uwaga na wciornastki
Wciornastki (zwane także przylżeńcami), co prawda nie należą do najważniejszych szkodników truskawek, niemniej jednak straty przez nie powodowane mogą mieć znaczenie gospodarcze.
Zarządzanie temperaturą
Uprawę truskawek odmian powtarzających możemy przyrównać do biegu maratończyka. Musi on nie tylko dobrze rozpocząć bieg, ale i umiejętnie rozłożyć siły, by bieg ukończyć, a najlepiej zająć dobre miejsce, które zachęci go do udziału w kolejnych zawodach. Podobnie jest w uprawie truskawek – musimy osiągnąć takie wyniki, które pozwolą na dalszy rozwój naszych upraw.
Szklarnie – dobra alternatywa
W 12-hektarowym kompleksie szklarniowym w Ryczywole do ubiegłego roku prowadzono wyłącznie uprawę pomidorów i ogórków. Od bieżącego sezonu w obiektach tego gospodarstwa zagościły również maliny i truskawki, których uprawa okazuje się co najmniej tak rentowna, jak dotychczasowa produkcja warzyw.
Na plantacjach w USA (cz. I)
Tegoroczna, XI Międzynarodowa Konferencja Rubus and Ribes odbyła się w 2 miejscowościach położonych w Północnej Karolinie w USA. W ramach sympozjum zorganizowano m.in. zwiedzanie Stacji Doświadczalnej Piedmont w Salisbury oraz farm zajmujących się uprawą roślin jagodowych w rejonie miast Charlotte i Asheville.
Angielska technologia uprawy malin
Farma Nicka i Kathy Evans (Haygrove Sidlesham), położona na południu Wysp Brytyjskich, funkcjonuje od 1999 roku. Produkcja jest tu prowadzona w kilku lokalizacjach i w obiektach różnego typu (szklarnie i tunele). Dominującym gatunkiem są maliny (250 ton rocznie), oprócz których uprawiane są również truskawki.
Ukryta moc jagody kamczackiej
Do grona wyjątkowych super jagód należy suchodrzew siny (Lonicera caerulea var. kamtschatica), bardziej znany jako jagoda kamczacka. Od wielu lat badania nad tym gatunkiem prowadzi dr hab. Alicja Kucharska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Gdy pozna się te owoce „od środka”, dopiero widać, jaki kryje się w nich niedoceniany jeszcze potencjał.
Kierunki rozwoju (cz. II)
Trzecia Konferencja Borówkowa, o której pisaliśmy w poprzednim numerze „Jagodnika”, była okazją do omówienia wielu tematów, w tym bezpośrednio związanych z produkcją. Dotyczyły one m.in. możliwości uprawy pod osłonami, prawidłowego nawożenia, ochrony roślin, sposobów pakowania, a także tego, co być może czeka nas w przyszłości, czyli kombajnowego zbioru owoców.
Jakość i przechowywanie borówek
W roku 2013 Polska była europejskim liderem w produkcji owoców borówki wysokiej, zajmując w tej dziedzinie trzecie miejsce na świecie – po USA i Kanadzie. Produkcja ta rośnie, co wynika zarówno ze wzrostu zainteresowania konsumentów, jak również ze stosunkowo wysokich cen uzyskiwanych przez plantatorów za te owoce. Sezonowa dostępność jagód „prosto z plantacji” i chęć wydłużenia okresu podaży na rynek, wymuszają konieczność ich przechowywania.
W kierunku zmian
Wielu ogrodników, specjalizujących się w uprawie borówki wysokiej, rozwija swoje gospodarstwa inwestując w nowe nasadzenia i zwiększając powierzchnię produkcyjną. Inaczej jest w gospodarstwie młodych, ale bardzo przedsiębiorczych plantatorów – Agnieszki i Arkadiusza Leguckich, którzy prowadzą gospodarstwo o nazwie Legucin, położone w miejscowości Głudna koło Belska Dużego.
Nowe możliwości ochrony plantacji przed ptakami
W tym sezonie zauważalna jest szczególnie duża presja ptaków, które pojawiają się na plantacjach borówki, nawet tam, gdzie do tej pory nie było z nimi problemów. Konieczne staje się zatem korzystanie z różnych metod, które pozwolą ochronić uprawy przed „nieproszonymi gośćmi” i bezpiecznie zebrać plony.
Pułapki do monitoringu Drosophila suzukii
Wobec rosnącego zagrożenia, jakim w uprawach roślin jagodowych – zwłaszcza borówki wysokiej, malin i truskawek – jest muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii, konieczne wydaje się prowadzenie na każdej profesjonalnej plantacji monitoringu na obecność tego szkodnika. Do tego celu można wykorzystać gotowe pułapki, które są już dostępne na polskim rynku.
Profilaktyka i bakterie
Czarna porzeczka stała się dla rodziny Peczków najważniejszym uprawianym gatunkiem – mimo bardzo trudnych lat, dbają i pielęgnują swoje plantacje. Jarosław Peczka, będący kontynuatorem uprawy czarnej porzeczki, a także właścicielem firmy Bio-Gen, gatunek ten uprawia już na 100 ha. W planach ma dalszy rozwój tej uprawy oraz inwestycje w nowoczesną infrastrukturę pozwalającą na własną rękę przetwarzać te owoce m.in. na soki naturalnie tłoczone.
Porzeczki w nowoczesnej technologii
Do Piotrowic Wielkich (woj. lubelskie) 27 czerwca, na zaproszenie firm Timac Agro Poland i Bayer CropScience, licznie przybyli producenci czarnych porzeczek z całej Polski. Spotkanie to pozwoliło zapoznać się z nowoczesną technologią prowadzenia plantacji porzeczek, która umożliwia uzyskiwanie wysokich plonów owoców, co jest ważne w trudnych dla plantatorów czasach.
Przyszłość rynku
W Rotterdamie 23 marca odbył się kolejny Global Berry Congress – konferencja, która gromadzi największych graczy światowego rynku owoców jagodowych. W kongresie zorganizowanym, jak co roku, przez brytyjski magazyn EUROFRUIT wzięło udział ponad 350 delegatów z 32 krajów. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać 20 wystąpień prelegentów z całego świata.
Zarządzanie gospodarstwem
We współczesnych gospodarstwach ludzie odgrywają ogromną rolę w prawidłowym przebiegu procesów produkcyjnych, chociaż pełnią w nim bardzo zróżnicowane funkcje. O sprawnym działaniu każdej firmy, a taką też jest gospodarstwo ogrodnicze, decydują przede wszystkim jej menedżerowie, np. dyrektorzy, prezesi, kierownicy, brygadziści, którzy zarządzają przedsiębiorstwem.
Innowacje maszynowe
Tegoroczna, już 6. Międzynarodowa Wystawa Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczych – FruitAkademia Show odbywała się 6-7 czerwca w Warce. Była świetnym przeglądem urządzeń oferowanych obecnie na rynku. Wśród 70 wystawców nie zabrakło firm prezentujących maszyny do pielęgnacji i zbioru na plantacjach roślin jagodowych.
Biostymulatory – definicje, rejestracje, innowacje
W SGGW w Warszawie odbyła się II Konferencja Naukowa pod hasłem „Biostymulatory w nowoczesnej uprawie roślin”. Jej celem była prezentacja aktualnych wyników badań dotyczących naukowych i technologicznych podstaw stosowania biostymulatorów w uprawie roślin. Odbyła się też dyskusja nad prawnymi aspektami dotyczącymi definicji oraz rejestracji biostymulatorów na terenie Unii Europejskiej.
Kiwi w wersji mini
Do grupy gatunków jagodowych należy aktinidia, wraz z powszechnie uprawianą w wielu krajach europejskich aktinidią ostrolistną, często nazywaną mini kiwi. Towarowe plantacje aktinidii ostrolistnej powstają również w Polsce, stanowiąc ciekawą alternatywę dla innych jagodowych, zwłaszcza w niedużych gospodarstwach.
Posezonowy kurz opada
W czasie, w którym przygotowuję ten felieton, sezon truskawkowy 2015 w regionie powiatu płońskiego powoli dobiega końca. Jaki był? Na pewno inny niż poprzednie i łatwo zauważyć nowe tendencje oraz warto wyciągnąć cenne wnioski na przyszłość.