We wtorek, 10 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Rozszerza ona katalog upraw objętych dopłatami do składek oraz zmienia limity stawek w niektórych uprawach.
Nowelizacja przewiduje możliwość uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich. Doprecyzowano także uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych, mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw.
Franszyza, czyli kwota redukująca odszkodowanie została ustalona jako nie większa niż 35% sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Zmieniono także nazwę „rośliny strączkowe” na nazwę „bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe) oraz definicję „szkody spowodowanej przez przymrozki wiosenne”. Do tej pory obejmowała ona szkody powstałe w wyniku obniżenia się temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca. W obecnym brzmieniu obejmuje okres od 1 kwietnia do 30 czerwca.
Nowe limity stawek dopłat do ubezpieczeń upraw drzew i krzewów owocowych
Nowelizacja zmieniła także limity stawek dopłat do ubezpieczeń upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, uzależnione od klasy bonitacyjnej gleby. Limity wzrosły z 9 proc., 12 proc. i 15 proc. do 20 proc., 22 proc. i 25 proc. sumy ubezpieczenia. Ograniczeniu ulegała natomiast prowizja dla dystrybutorów ubezpieczeń do 3% składki z tytułu ubezpieczenia tych upraw.
Ustawa przewiduje wejście w życie od 1 stycznia 2025 roku.