Podczas kwitnienia truskawek ważne jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, które wspierają rozwój kwiatów i zapylanie, co przekłada się na późniejszy plon owoców. W tym czasie zaleca się stosowanie nawozów bogatych w potas, który wspomaga rozwój kwiatów i owoców. Jakie nawozy zastosować? Podpowiada Magdalena Cieślak-Włodarczyk z Yara Poland.

W kolekcji odmian truskawek Truskawkowe Inspiracje dominują późne odmiany. Niektóre już kwitną, inne jeszcze nie. Do fazy rozwojowej należy dostosować formy i dawki nawozów. Będziemy różnicować nawożenie na poszczególnych zagonach. W przypadku odmian, które nie mają jeszcze wypchniętych kwiatów, zatrzymamy nawożenie a jedynie uruchomimy podlewanie czystą wodą. Natomiast tutaj, gdzie jest początek kwitnienia, prowadzimy fertygację zgodnie z harmonogramem. Podajemy aktualnie saletrę wapniową Calcinit i Kristalon czerwony – podpowiada Magdalena Cieślak-Włodarczyk.

Odmiana Asia już po pełni kwitnienia

Na niektórych towarowych plantacjach w tym gospodarstwie odmiany takie jak ‘Falco’, ‘Talia’ czy nawet ‘Asia’, są już po pełni kwitnienia. Widać już pierwsze zawiązane owoce. W takich sytuacjach do fertygacji włączamy saletrę magnezową, ponieważ tutaj budujemy ten plon, jego jakość i wielkość. Jako nawóz wieloskładnikowy do fertygacji używamy Kristalon Pomarańczowy z większą zawartością potasu, który odpowiada za jakość owoców, również smak i wielkość truskawek – dodaje ekspertka.

Warto również pamiętać, że wysokie temperatury w ciągu dnia mogą zwiększyć parowanie wody z gleby. To zaś prowadzi do szybszego wysychania podłoża. Dlatego w przypadku uprawy truskawek w warunkach wysokich temperatur zaleca się częstsze i regularne nawadnianie. Pozwoli to utrzymać stabilny poziom wilgotności gleby. Jest to szczególnie istotne ze względu na płytki system korzeniowy truskawek. Regularne nawadnianie (mniej a częściej) pozwoli uniknąć niedoborów wody, które mogą prowadzić do stresu roślin i pogorszenia jakości oraz ilości plonu.







Poprzedni artykułBorówka w pełni kwitnienia – najważniejsze zabiegi (monitoring plantacji, 07.05.2024 r)
Następny artykułWiemy, że nic nie wiemy, a sezon borówkowy podsumujemy w październiku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj