Kwasy humusowe na stałe weszły już do zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na wielu plantacjach borówki wysokiej oraz innych gatunków krzewów jagodowych. Aktualnie w sprzedaży jest kilka rodzajów takich produktów w postaci ściółki, kondycjonerów glebowych, do fertygacji oraz do podawania dolistnego. O tych rozwiązaniach informuje Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort.
Carbomat – gruba frakcja – to podłoże do ściółkowania plantacji borówkowych, zastępując trociny oraz korę. Jest to trwała i sprawdzona już na wielu plantacjach ściółka zabezpieczająca przed wyrastaniem chwastów, pozytywnie wpływająca na kondycję roślin oraz poprawę struktury gleby.
WARTO WIEDZIEĆ
– Opłukiwane regularnie opadami deszczu granulki CARBOMATu dostarczają do gleby cenne składniki odżywcze (materię organiczną).
– Stanowi niezastąpiony bufor wodny, tzn. gruzełki skutecznie trzymają zgromadzoną wilgoć, a zarazem zapobiegają nadmiernemu odparowaniu wody z gleby.
– Zapobiega nadmiernemu porastaniu chwastów.
– W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych trocin, CARBOMAT nie ulega szybkiej mineralizacji, w związku z tym pozostaje w towarzystwie roślin przez wiele lat.
– Skutecznie odstrasza od roślin szkodniki (m.in. pędraki).
– Ciemny kolor przyciąga promienie słoneczne, co rozszerza okres wegetacji, ale też zwiększa temperaturę wokół rośliny wczesną wiosną i późną jesienią, a z drugiej strony nie powoduje przegrzania gleby latem.
Carbomat – drobna frakcja – to kondycjoner gleby, do zaprawiania dołków, w które sadzona jest borówka. Produkt ten może być również wykorzystywany do podsypywania borówek na już istniejących plantacjach.
WARTO WIEDZIEĆ
– Węgiel brunatny jest wolny od czynników chorobotwórczych i nie zawiera substancji szkodliwych dla roślin.
– Substancja organiczna w węglu brunatnym jest bogata w makro- i mikroelementy, takie jak: wapń, magnez, żelazo, siarka, cynk, miedź, mangan, molibden i bor itd.
– Zastosowanie węgla brunatnego pozwala ograniczyć negatywne skutki wapnowania na wzrost i plonowanie roślin, uprawianych na glebach zawierających metale ciężkie.
– Kwasy huminowe ułatwiają właściwe odżywianie roślin i rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych.
– Porowata struktura węgla brunatnego umożliwia redukcję zużycia wody (nieoceniona pomoc w warunkach rzadkości wody), ponadto skutecznie pochłania dwutlenek węgla i amoniak.
– Rozdrobniony węgiel brunatny najskuteczniej wpływa na gleby piaszczyste, silnie zakwaszone oraz zawierające składniki toksyczne.
– Materia organiczna z węgla brunatnego zwiększa współczynnik wykorzystywania składników odżywczych przez rośliny, tj. makro- i mikroelementów (zwłaszcza potasu, miedzi, manganu, żelaza, sodu). W ten sposób ogranicza również ich wymywanie do głębszych warstw gleby i wód gruntowych.
– Dzięki właściwościom buforowym, węgiel brunatny poprawia i stabilizuje odczyn gleby, utrzymuje jej wysokie pH, a dzięki temu, że zawiera substancję organiczną wolno ulegającą mineralizacji, może przyczyniać się do ograniczania pobierania przez rośliny metali ciężkich, aż do ich późniejszego rozkładu przez mikroorganizmy.
Carbomat z dodatkiem włókien kokosowych – substrat do upraw prowadzonych w donicach.
WARTO WIEDZIEĆ
– Podłoże po odpowiednim przygotowaniu (właściwe pH i optymalny dobór składników pokarmowych) przydatne do uprawy w zasadzie wszystkich gatunków roślin uprawianych metodami konwencjonalnymi i kontenerowymi.
– Węgiel brunatny wpływa sukcesywnie na jakość i ilość plonów (wzrost nawet o 20%), co więcej optymalizuje odżywianie roślin, co prowadzi do możliwości zmniejszania nakładów na nawozy mineralne nawet o 30%.
– Podłoże standardowe o lekko kwaśnym odczynie w granicach 4 – 4,5.
– Przy odpowiednim rozdrobnieniu (uziarnieniu) posiada doskonałe właściwości fizyczne, zapewniające optymalne warunki wodno-powietrzne i w konsekwencji prawidłowy rozwój generatywny.
– Podłoże bardzo trwałe dzięki spolimeryzowanej strukturze węgla brunatnego oraz skondensowanej substancji organicznej, całkowity rozkład podłoża następuje po okresie około 20 lat.
– Jedyne organiczne podłoże, w którym w początkowym okresie uprawy nie występuje biologiczna sorpcja azotu.
– Niskie zasolenie i ustabilizowany skład chemiczny decydują, że jest podłożem łatwo sterowalnym.
– Będąc w 100% ekologiczne zachowuje kluczowe właściwości pozostałych podłoży inertnych (jak zmiana w pH i EC podczas upraw, metody upraw itp.), poza tym jest podłożem przystępnym i nietrudnym w obsłudze.
– Jedyne podłoże aktywowane kwasami humusowymi i huminowymi otrzymywanymi z leonardytów.
– Kwasy huminowe oraz węgiel organiczny zawarte w podłożu ułatwiają właściwe odżywianie roślin i rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych.
– Porowata struktura węgla brunatnego, która umożliwia redukcję zużycia wody (nieoceniona pomoc w warunkach rzadkości wody).
Carbohumic – skoncentrowane kwasy humusowe
To gęsty ekstrakt humusowy pozyskiwany z węgla brunatnego. Zwarta w preparacie substancja organiczna występuje w postaci płynnej (kwasy humusowe, huminy) oraz stałej (węgiel aktywny, biowęgiel). Wpływa pozytywnie na strukturę gleby i podłoża, stymuluje rozwój systemu korzeniowego, poprawia żyzność gleby i wpływa pozytywnie na wzrost i plonowanie roślin. Stosowany regularnie przyczynia się do poprawy żyzności gleby i podnoszenie poziomu próchnicy w glebie. Środek przeznaczony jest do stosowania w uprawie wszystkich gatunków roślin. DAWKOWANIE – na roślinach do 5 roku – 30 ml pod roślinę, na starszych plantacjach 50 ml pod roślinę.
BIOSTYMULATORY HUMINOWE
CARBOHUMIC MAXI plus jest nawozem pochodzenia naturalnego o działaniu biostymulującym. W kompozycji jego składu znajduje się skoncentrowany ekstrakt kwasów humusowych o unikatowych właściwościach, pozyskanych z węgla brunatnego i leonardytów. Produkt ten to specjalnie wykonana zawiesina, łatwa do rozpuszczenia w wodzie w każdym zakresie pH. Wykazuje bardzo duże oddziaływanie na nadziemną część roślin, szczególnie młodych. Wpływa intensywnie na poprawę transportu minerałów wewnątrz rośliny oraz rozbudowę systemu korzeniowego. Intensywnie wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Regeneruje rośliny po uszkodzeniach mechanicznych, poparzeniach herbicydowych oraz po silnym stresie abiotycznym i biotycznym.
Carbohumik Calbor – to efektywne połączenie wapnia i boru z kwasami humusowymi, jednocześnie udostępniając roślinom źródło zrównoważonego odżywienia azotem i potasem. To połączenie powoduje biostymulację roślin, zwiększenie efektywności fotosyntezy i tworzenia cukrów, jednocześnie zapobiegając okresowemu niedoborowi wapnia oraz chorobom fizjologicznym. Znacząco wpływając na wielkość i kształt owoców poprawia ich jakość oraz wysokość plonu. W wypadku roślin uszkodzonych bądź znajdujących się w stresie, pozwala na szybszą ich regenerację i powrót do kondycji produkcyjnej.