Od stycznia 2014 roku wszyscy producenci rolni, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, zobligowani są do przestrzegania zasad Integrowanej Ochrony Roślin. Temu właśnie zagadnieniu poświęciliśmy sporo uwagi w tym numerze. Pragniemy również przypomnieć o dokonaniu prenumeraty czasopisma Jagodnik na 2014 rok (kliknij i zamów już dziś!). Wszyscy, którzy prenumerowali nasze czasopismo, a nie opłacili jeszcze prenumeraty mogą liczyć, że zgodnie z prośbami jakie otrzymywaliśmy od Państwa, zostanie ono wysłane do nich za pobraniem, łącznie z Programem Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2014.
Truskawka
Truskawki …po prostu
W jakim kierunku rozwijać plantacje truskawek, by produkować owoce deserowe naprawdę dobrej jakości? Zazwyczaj okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Postępując zgodnie z tymi zasadami Maciej Kucharski ciągle rozwija swoje plantacje osiągając bardzo wyniki.
Agrowłókniny, folie i siatki zabezpieczające plantacje
Na wiosnę wiele osób decyduje się na przykrywanie upraw agrowłókninami lub foliami perforowanymi, które zabezpieczają rośliny i kwiaty przed skutkami przymrozków wiosennych i przyspieszają termin zbioru. W ostatnim czasie oferta tego typu okryć cały czas się zwiększa i oferowane są coraz lepszej jakości produkty o różnych parametrach technicznych.
Stosuj „z głowa”
Grudniowe szkolenie zorganizowane w ramach Forum Doradców Sadowniczych, funkcjonującego przy firmie Bayer CropScience, zdominowały tematy dotyczące nowej grupy preparatów z rodziny Luna. Jak informowali przedstawiciele tego koncernu, są duże szanse, że jeszcze w tym roku zostaną dopuszczone do stosowania w naszym kraju dla wybranej grupy upraw.
Włoskie odmiany zyskują na popularności
Polska w ostatnich latach staje się coraz ważniejszym rynkiem zbytu dla sadzonek truskawek pochodzących z wielu włoskich szkółek. Jedną z nich jest firma Geoplant Vivai, która za sprawą programu hodowlanego, realizowanego od kilkunastu lat przez przedsiębiorstwo New Fruits, może oferować polskim plantatorom wiele cennych odmian.
Szkocki sposób na truskawki (cz. II)
O końcowym efekcie produkcji świadczy najlepiej jakość zbieranych owoców – by była jak najlepsza konieczne jest wykonanie wielu zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnienie właściwego odżywienia roślin, zapylenia itp. Wreszcie organizacja rynku zbytu, co gwarantuje systematyczną sprzedaż zbieranych truskawek. To wszystko Szkoci mają opanowane, prawie do perfekcji.
Dobrze nawozić
Podstawową i najważniejszą metodą dostarczania składników odżywczych truskawkom jest odpowiednie zaopatrzenie gleby w makro- i mikroelementy. Niestety, często występują sytuacje, kiedy należy sięgać po produkty do nawożenia dolistnego oraz po różnego rodzaju biostymulatory, o czym mówiono 13 grudnia podczas szkolenia z zakresu prawidłowego nawożenia truskawek, zorganizowanego w Ochli koło Zielonej Góry.
Malina
Rozwiązania godne patentu
Podczas gdy niektórzy plantatorzy rozwijają dopiero produkcję owoców jagodowych pod osłonami, inni mają już spore doświadczenie w tym zakresie. Do grona tych ostatnich należą Bożena i Ryszard Jakimowiczowie, którzy uzyskują coraz lepsze wyniki w uprawach prowadzonych w tunelach.
Królewski Jubileusz
Zamek Królewski w Warszawie 9 grudnia ub. roku gościł przedstawicieli ogrodniczego środowiska. Wysocy urzędnicy państwowi, wraz ze Stanisławem Kalembą Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele ośrodków naukowych (przede wszystkim pracownicy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), związków i stowarzyszeń ogrodniczych, wreszcie ogrodnicy, a zwłaszcza sadownicy, przybyli do Warszawy, by uczcić 100. rocznicę urodzin Profesora Szczepana Pieniążka.
Choroby wirusowe i fitoplazmatyczne na plantacjach maliny i jeżyny
Najpoważniejszy problem na plantacjach maliny stanowią choroby grzybowe, jednak duży wpływ na opłacalność produkcji mają również wirusy i fitoplazmy. Malina, jeżyna i ich mieszańce międzygatunkowe mogą być gospodarzami ponad 40 wirusów i kilku fitoplazm, które negatywnie oddziałują na wzrost i żywotność roślin oraz na plon i jakość owoców.
Maliny w szklarniach i tunelach
W ubiegłym roku miałem okazję odwiedzić kilka zagranicznych gospodarstw, w których – oprócz truskawek – produkuje się z bardzo dobrymi wynikami maliny. Model uprawy w jednym gospodarstwie tych dwóch gatunków coraz częściej pojawia również w wielu polskich gospodarstwach specjalizujących się w produkcji owoców jagodowych w odkrytym gruncie lub pod osłonami.
Borówka wysoka
Postawili na wczesne odmiany
Przy zakładaniu i później prowadzeniu plantacji borówki wysokiej ważne jest dopasowanie odmian do specyfiki terenu i mikroklimatu panującego w danej lokalizacji. Tam, gdzie gleby są lekkie i przepuszczalne, dobrze jest np. uprawiać wczesne odmiany. Taka jest właśnie specjalizacja plantacji „Boko”.
Ciągły rozwój
Na plantacji w Białousach byłem już kilkakrotnie, jednak za każdym razem po wizycie w tym miejscu zdobywam dla naszych Czytelników wiele ciekawych informacji o uprawie borówki wysokiej. Gdy odwiedziłem państwa Wilczewskich w połowie grudnia, pola były już przykryte warstwą świeżego śniegu, ale ciągle trwały tam prace związane z przygotowaniem roślin do zimowania.
Porzeczka
Uprawa porzeczek czerwonych w szpalerze
Uprawa czerwonych lub białych porzeczek w Polsce przez wiele lat była postrzegana jako mniej opłacalna niż czarnych. Rozwój handlu poprzez centra logistyczne ujawnił jednak możliwości ekonomicznego zagospodarowania także czerwonych porzeczek, oferowanych jako produkt do bezpośredniego spożycia.
W IERiGZ o czarnej porzeczce
W Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) w Warszawie 14 listopada 2013 roku, z inicjatywy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), odbyło się spotkanie, w którym poruszano m.in. problem szacowania zbiorów oraz wyliczania kosztów produkcji owoców czarnej porzeczki.
Umowy kontraktacyjne
Podczas spotkania członków Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnych Porzeczek (14 grudnia 2013 r. w Skierniewicach) omawiano wiele istotnych spraw związanych z działalnością i zadaniami tej organizacji.
Temat numeru: Integrowana Ochrona
Punkt widzenia
Od czego zacząć
Wśród nowych wyzwań, jakie stawia przed rolnikami i ogrodnikami 2014 rok, jest m.in. wprowadzenie w gospodarstwach zasad Integrowanej Ochrony Roślin (IO). Co to oznacza w praktyce? O odpowiedź na to pytanie poprosiłem dr inż. Bogusława Rzeźnickiego, zastępcę Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Drapieżne roztocze w ochronie truskawki
W Kalifornii większość producentów truskawki (90%) do kontroli liczebności przędziorków na plantacjach stosuje dobroczynki, w połączeniu z chemicznymi zabiegami ochronnymi. Wprowadzanie pożytecznych roztoczy na uprawy truskawki, choć możliwe, rzadko jest jednak praktykowane na krajowych plantacjach.
Pożyteczne mikroorganizmy
Badania nad rozwojem przyjaznych dla środowiska technik uprawy roślin obejmują wiele aspektów, takich jak np. stosowanie nawozów pochodzenia naturalnego z aplikacją mikroorganizmów glebowych, dla zwiększenia żyzności i różnorodności biologicznej gleby, a także podniesienia odporności roślin na patogeny i szkodniki.
Tylko unas
Sytuacja na rynku owoców w Rumunii
Rumunia położona jest w południowo-wschodniej części Europy Środkowej. Naturalny krajobraz tego kraju kształtują góry (31%), wzgórza (33%) i równiny (36%). Od strony południowo-wschodniej zaznaczają się wpływy morskie, co sprawia, że klimat jest łagodniejszy. A jak wygląd tam uprawa roślin jagodowych i jakie ich odmiany się sadzi…
Pracownicy sezonowi i dopłaty do owoców miękkich
W Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Poświętne w Płońsku odbyła się 22 listopada ub. roku konferencja pt. „Problematyka zatrudnienia cudzoziemców w gospodarstwach rolnych – propozycje zmian przepisów prawnych” oraz „Dalsze perspektywy płatności do owoców miękkich”.
Targi
Z pokazu maszyn w Goliankach
Niektóre maszyny, wykorzystywane w uprawie drzewiastych gatunków sadowniczych, można
z powodzeniem stosować na plantacjach roślin jagodowych. Często okazuje się, że są one nawet niezbędne.
Sadzarki i opielacze na Agro Show 2013
Będąc we wrześniu ubiegłego roku na wystawie maszyn Agro Show w Bednarach, zwróciłem uwagę na sadzarki i opielacze, które mogą być wykorzystane na plantacjach roślin jagodowych, a zwłaszcza przez plantatorów truskawek.
Inne gatunki
Nowe oblicze jagody kamczackiej
Suchodrzew siny, bardziej znany jako jagoda kamczacka, to jeszcze mało rozpowszechniona w uprawie roślina. Ze względu na niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe, dostępność nowych odmian o atrakcyjnych owocach i wielorakie możliwości ich zagospodarowania, na pewno jednak zasługuje na uwagę.
Wolna strefa
Matrix
Rolnik śpi, a jemu samo rośnie… To powiedzenie z roku na rok robi się coraz mniej aktualne. Zima w pełni, a znajome gospodarstwa borówkowe wdrażają systemy informatyczne do zarządzania pakownią, przygotowują się do zdobycia kolejnych certyfikatów albo do wyjazdu na targi branżowe. W ciągu kilku lat musieliśmy stać się przedsiębiorcami, którzy wiedzą, co to amortyzacja i plan marketingowy, a uzyskiwanie dotacji ze środków UE mają w małym palcu. A wymagania rynku nadal rosną i końca nie widać.