Peru jest nie tylko niekwestionowanym światowym liderem w eksporcie borówek. Jest również krajem o wciąż najszybciej rosnącej produkcji tych owoców z przeznaczeniem na rynek międzynarodowy. Dowodzą tego dane liczbowe. Z poziomu 12 951 ton deserowych borówek w sezonie 2015/2016 eksport wzrósł do 162 456 ton w sezonie 2020/21. Kolejna kampania ma ustanowić kolejne rekordy. Według niektórych ekspertów peruwiański eksport przebije się przez próg 200 000 t! I to dość znacznie.
Eksport ponad 200 tys. t borówek rocznie? Czemu nie!
Daniel Bustamante, prezes Stowarzyszenia Producentów Borówki w Peru (Proarándanos), mówi, że w trakcie zbiorów z sezonie 2021/2022 przewiduje się pozyskanie dużej ilości owoców pozwalającej na eksport ponad 211 tys. ton świeżych borówek. Dziesięć lat temu myślenie o uprawie borówek w Peru na tak dużą skalę byłoby uznane za szaleństwo. Mamy jednak dobre warunki, które szybko pozwalają zrealizować zakładane cele. To motywuje plantatorów, handlowców, napędza rozwój – mówi sternik branżowego stowarzyszenia w Peru.
Szybka ekspansja krajowych plantacji borówki w ciągu ostatniej dekady przełożyła się na dynamiczny wzrost i penetrację głównych rynków międzynarodowych przez peruwiańskich eksporterów owoców. Chęć zaistnienia na zamożnych i chłonnych rynkach wymogła jednak na nich dostosowanie się do nowych, wygórowanych wymagań konsumentów w zakresie wielkości, smaku czy ogólnej kondycji owoców. To z kolei doprowadziło do transformacji struktury uprawianych odmian.
Więcej o produkcji borówek w Peru oraz dlaczego tak szybko rozwija się produkcja borówek w tym kraju dowiecie się podczas X Międzynarodowej Konferencji Borówkowej
Źródło: freshplaza.com