Środki finansowe na kwatery dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie

Kontenery mieszkalne dla pracowników


Ciekawa inicjatywa za oceanem – gubernator stanu Nowy Jork ogłosiła plan przekazania 25 milionów dolarów na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych m.in. dla robotników rolnych. Amerykańscy plantatorzy, podobnie jak polscy, borykają się problemami dotyczącymi zapewnienia w gospodarstwach wystarczającej liczby pracowników. Czy polepszenie bazy kwaterunkowej i socjalnej ułatwi im zachęcenie pracowników do podjęcia zatrudnienia na ich farmach?

Do 200 000 USD na gospodarstwo

Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, ogłosiła 17 listopada wygospodarowanie środków finansowych o wartości 25 milionów dolarów na pakiet pomocowy w postaci dotacji i pożyczek na poprawę warunków mieszkaniowych dla robotników rolnych oraz ochronę ich zdrowia i poprawę bezpieczeństwa tej kluczowej dla gospodarki stanu grupy. Program dotacji mieszkaniowych dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie ma służyć sfinansowaniu odnowienia i wymiany sprzętów w istniejących mieszkań niespełniających norm przewidzianych dla miejsc kwaterunku pracowników rolnych. Dotacje są dostępne z NYS Homes and Community Renewal (HCR). Zapewniają one gminom zasoby na poprawę warunków mieszkaniowych i obiektów komunalnych, co ważne jest zwłaszcza w obliczu wyzwań stawianych przez epidemię COVID-19. Ponadto, instytucje stanowe nadzorują program mieszkaniowy dla robotników rolnych o wartości 15 milionów dolarów, mający na celu poprawę warunków mieszkaniowych dla robotników rolnych, z którego lokalni rolnicy mogą ubiegać się o środki finansowe w wysokości do 200 000 dolarów na gospodarstwo.

Ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa pracowników

Nowojorczycy, którzy bardzo się starają ciężko pracując by nasze gospodarstwa nieprzerwanie działały, zasługują na mieszkania, które są bezpieczne i nie zagrażają ich zdrowiu ani dobremu samopoczuciu. W rzeczywistości wiele z tych osób często mieszka w budynkach zbiorowych, które już teraz wymagają pilnej renowacji. Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie nadal stwarza COVID-19, bardzo ważne jest, abyśmy jak najszybciej rozpoczęli tę pracę. Dzięki tym środkom finansowym możemy to urzeczywistnić i zapewnić tym ciężko pracującym robotnikom odpowiednie miejsce, które mogliby nazywać domem – mówiła gubernator.

Warunki kwaterowania pracowników sezonowych w Polsce w widoczny sposób uległy poprawie na przestrzeni ostatnich lat. Nie mniej jednak wiele gospodarstw także i nad Wisłą mogłoby skorzystać z takiego programu. Być może i polscy plantatorzy doczekają się pewnego dnia pomocy ze strony Państwa w zakresie pozyskiwania pracowników i zapewniania im odpowiednich warunków bytowych. W ostatnich sezonach pojawiały się jednak głównie kolejne bariery formalno-prawne, opłaty i kontrole…

Źródło: Fruit Growers News







Poprzedni artykułInstytut otworzył Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych
Następny artykułJagodnik 8/2021 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj