Z uwagi na przebieg wiosny w bieżącym sezonie, a więc sporą liczbę dni chłodnych i pochmurnych, ważnym elementem prowadzenia plantacji truskawkowych była biostymulacja krzewów. Dzięki niej w pewnej mierze możliwe było nadanie im właściwego wigoru oraz przygotowanie do wydania obfitego plonu. Zabiegi te są cały czas aktualne z uwagi na problemy z dorastaniem owoców na części plantacji.
Biostymulacja od kwitnienia
Na plantacji Konrada Kozakiewicza w Michałowie działania biostymulacyjne rozpoczęliśmy już w okresie kwitnienia. Pierwszym z zaaplikowanych preparatów był BM Start. To produkt na bazie alg morskich z dodatkiem boru, molibdenu, siarki i magnezu. Zawiera też wiele innych cennych związków chemicznych. Podstawową rolą biostymulatora było odżywienie kwiatów, ale też ogólne wsparcie dla roślin – mówił w Michałowie Wojciech Binek z UPL Polska. Ekspert poinformował, że z uwagi na przebieg pogody stosować można także dwa kolejne biostymulatory – Calibra i Asahi SL. Oba te produkty stosuje się nalistnie. Można je łączyć. Mieszanina obu produktów w okresie wahania temperatur sprzyja poprawnej wegetacji roślin. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wystąpienia niskich wskazań termometrów.
Na plantacjach gruntowych
W. Binek zlustrował także kwaterę gruntową w której uprawia się truskawki. W tym roku silnie zaznaczyły się różnice w rozwoju roślin uprawianych w tunelach i bez osłon. Mamy tu przykład wciąż jeszcze kwitnącej rośliny, która już jednak zawiązała większość owoców. To wciąż jeszcze dobry czas na zastosowanie BM Start. Wspomoże on kwitnienie. Można jednak na tym etapie pokusić się także o aplikację biostymulatora Calibra. Przyspieszy on podziały komórkowe. Jak widać chłodne noce sprawiły, że wzrost owoców jest mocno wyhamowany. Z tego względu można dodać także niewielką ilość Asahi SL. Ten produkt mobilizuje roślinę do szybszej wegetacji chroniąc ją przed czynnikami stresowymi – mówił W. Binek.
Ochrona fungicydowa bez pozostałości
Jak poinformował przedstawiciel UPL Polska, w gospodarstwie Kozacka Truskawka prowadzona jest ochrona roślin przy pomocy biofungicydu Vaxiplant lub Nutivax. Oba rozwiązania oparte są o tę samą substancję aktywną – laminarynę. Oba preparaty działają systemicznie, a ich aplikacja w okresie przedzbioryczym jest szczególnie zasadna. Wypracowują one w roślinie naturalne mechanizmy obronne, zwłaszcza przeciw szarej pleśni, ale także przeciw mączniakowi i plamistościom liści. Ponadto, laminaryna wydłuża okres trwałości pozbiorczej truskawek. Więcej na filmie: