Zlecania dotyczące uprawy borówek pod osłonami podczas Konferencji Borówkowej 2013 pt. „Szanse i zagrożenia” przedstawił Mariusz Podymniak z firmy Hortus Media wydawcy naszego portalu. Za tym, że warto osłaniać borówki przemawia bowiem wiele argumentów: ochrona przed deszczem, słońcem, gradem i ptakami, mniejsza presja chorób, możliwość sterowania zbiorem owoców czy lepsza organizacja pracy.
Jak informował Mariusz Podymniak, planując instalację systemu osłon nad plantacją borówki trzeba sobie najpierw postawić pytanie, czemu ma ona służyć i jaki cel chcemy osiągnąć? Osłony mogą zapewnić:
- ochronę przed deszczem, gradem, silnym nasłonecznieniem wiatrem i częściowo również ptakami;
- zabezpieczenie roślin przed skutkami niskich temperatur w okresie zimy i wiosennych przymrozków;
- sterowanie owocowaniem, poprzez przyśpieszenie owocowania lub opóźnienie zbiorów;
- ograniczenie presji chorób i szkodników;
- lepszą organizacji pracy w gospodarstwie i wykorzystanie pracowników;
- wyrównanie jakości owoców w całym okresie ich zbiorów;
- możliwość wywiązania się z kontraktów zawartych z odbiorcami owoców.
By zatem osiągnąć niektóre z powyższych celów posiadanie osłon nad plantacjami borówki, staje się wręcz koniecznością. Wtedy pojawia się kolejne pytanie: Jaki system wybrać? (więcej informacji na ten temat już wkrótce w czasopiśmie „Jagodnik” oraz w materiałach konferencyjnych do nabycie w naszym e-sklepie.
O zaletach uprawy borówek w wysokich tunelach przekonywał również Marek Jamry z firmy Haygrove Poland, która była jednym ze sponsorów tegorocznej konferencji. Z efektami uprawy borówek w wysokich tunelach będzie można zapoznać się także podczas jubileuszowego XXV Dnia Borówkowego odbywającego się 12 czerwca w SGGW. Konferencja ta połączona jest z wizytą w gospodarstwie, w którym od kilku już lat borówki uprawia się między innymi pod osłonami.