Firma Osadkowski SA od ponad 10 lat ściśle współpracuje z producentami owoców jagodowych. W ciągu tego czasu wdrożyła do praktyki wiele sprawdzonych m.in. w uprawie truskawek produktów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj gama stymulatorów wzrostu i rozwoju z serii Terra-Sorb. Nowością jest biostymulator Maxi-Grow, który stymuluje i inicjuje rozwój pąków kwiatowych, wspomaga rośliny uszkodzone przez herbicydy, ale co bardzo ważne w tym sezonie to jego pomoc regeneracji kwiatów po uszkodzeniach powodowanych przez niskie temperatury.
Wartymi uwagi są również produkty wpływające na poprawę plonu, którymi są Barrier Si-Ca – zawiera łatwo przyswajalny przez rośliny wapń i krzem. Jednym z najnowszych produktów wprowadzonych do oferty firmy jest nawóz – aktywator glebowy HumiCalc 4.0. Jak informował Artur Śliz z tej firmy Osadkowski SA, w okresie przygotowywania stanowiska pod uprawę truskawek podstawowa dawka nawozu HumiCalc 4.0 wynosi 500-1000 kg/ha, a na rosnących już plantacjach 250-500 kg/ha – najlepiej podawać go jesienią lub wczesną wiosną, w okresie rozwoju liści po wznowieniu wegetacji. Do największych korzyści wynikających z tego produktu należą:
– Korzystny wpływ na wzrost ilości pożytecznych mikroorganizmów glebowych.
– Zwiększenie mineralizację resztek pożniwnych i dostępność składników pokarmowych.
– Lepsze wykorzystanie nawozów mineralnych NPK przez rośliny.
– Korzystny wpływ na wzrost systemu korzeniowego.
– Zmniejszenie wymywania podstawowych makroelementów.
– Zwiększenie żyzności gleby.
Więcej o tym jak stosować ten produkt i korzyściach jakie uzyskuje się z jego zastosowania można dowiedzieć się oglądając materiał filmowy:
Zwiększyć optymalizację procesów fotosyntezy
Paweł Kloc z firmy Cosmocel, w zastępstwie Pietro Caporusso z Włoch, przedstwił referat pt. „Fizjologiczna strona budowy potencjału plonotwórczego w uprawach jagodowych”. Temperatura i długość dnia ma istotny wpływ na wzrost i plonowanie truskawek. Powyżej 10oC uruchamiają się procesy generatywne w roślinie, jednak długość dnia determinuje rozpoczęcie procesów indukcji i inicjacji pąków kwiatowych. Jest to moment „programowania” owocowania w roku następnym. Warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu plantacji w trakcie krzewienia się i następnych etapów rozwojowych (formowanie kwiatostanów, zawiązywanie i dojrzewanie owoców) , gdyż są to procesy wymagające dużych nakładów energii. Stres biotyczny i abiotyczny wpływa na podwyższenie respiracji, co przenosi się na zmniejszenie wydajności fotosyntezy. Wydajna fotosynteza buduje nasz plon, dlatego rośliny należy utrzymywać w najlepszej kondycji przez stosowanie najwyższej jakości stymulatorów, takim produktem jest Maxi Grow. Ten nawóz dolistny zwiększa wydajność metabolizmu roślin, ma unikalny skład (>50% substancji organicznych) i przeznaczony jest do aplikacji w niskiej dawce (250-500 ml/ha), zatem bezpieczny i dający zero pozostałości (w wielu krajach EU zarejestrowany do upraw ekologicznych), jest kompatybilny z innymi nawozami i pestycydami. Produkt ten rekomenduje się do stosowania przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia, wiązania owoców i w fazie ich wzrostu. Częste aplikacje w niższej dawce przynoszą lepsze efekty niż pojedynczy zabieg większą dawką. Warto go łączyć z nawożeniem dolistnym odpowiadającym danej fazie rozwojowej. Wyższą dawkę stosuje się w okresach stresowych takich jak uszkodzenia po przymrozkach lub herbicydowych – informował prelegent.
P. Kloc w swojej prezentacji przedstawił również informacje o roli wapnia oraz krzemu we wzroście i plonowaniu truskawek. Więcej informacji o roli tych dwóch pierwiastków w uprawie truskawek można dowiedzieć się oglądając przygotowany materiał filmowy: