Rekomendacje dla malin uprawianych w tunelach



W czasie tegorocznej edycji szkolenia pt. „Owoce jagodowe w tunelach” zorganizowana przez firmę Haygrove, przy współpracy z naszym portalem, można było zapoznać się nie tylko z uprawą truskawek na rynnach, ale również malin w donicach w substracie. Praktycznych informacji o tych uprawach udzielali m.in. pracownicy firmy Delphy oraz Ceres.

Jak informował Krzysztof Żabówka z firmy Delphy, uprawiając np. letnią odmianę maliny 'Tulameen’ w tunelach w donicach, należy przestrzegać, aby na mb. znajdowały się 2-3 donice, z których powinno się wyprowadzić po 2-3 pędy, tak aby uzyskać około 6 pędów na mb. rzędu. Taka liczba pędów powinna zagwarantować dobrej wielkości i jakości plon. Łatwiej wówczas również prowadzić ochronę roślin. W uprawie malin w tunelach i przy dużym zagęszczeniu należy przestrzegać dobrego wietrzenia, tak aby wilgotność nie przekraczał 75%. Dlatego tunel przez większą część okresu wegetacji, kiedy temperatura nie spada poniżej 8oC powinien mieć podniesioną folię. Dobremu wietrzeniu sprzyja uprawa malin w wysokich tunelach z wysoką ścianą boczną, co pozwala wysoko podnieść folię – mówił K. Żabówka. Właściwa wentylacja – już w okresie kwitnienia – ma także duże znaczenie aby rośliny pobierały optymalną ilość składników odżywczych z pożywki. W przypadku upraw realizowanych w substracie ważny jest wybór nie tylko odpowiedniej wielkości donic oraz substratu, ale również liczby kroplowników, co odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju systemu korzeniowego.

Według Tomasza Szuławego z firmy Ceres, w przypadku podłoża do uprawy malin warto wybierać substrat z dobrym drenażem, a więc około 30% dodatkiem długich włókien, zapewniających dobre rozprowadzenia pożywki. Warto także zamawiać podłoże z niewielkim, około 10% dodatkiem agroperlitu, co pozwala zachować dłużej jego właściwe parametry. Doniczki do tego typu uprawy powinny mieć pojemność minimum 7 litrów. T. Szuławy zachęcał także do mocowania wzdłuż rzędów malin linek Agro-Pet, do których mocowane są pędy.







Poprzedni artykułRobot do zbierania truskawek
Następny artykułSiła (smaku) ‘Magnum’

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj