Zwalczanie mączniaka prawdziwego truskawki (Komunikat nr 17 dla Grupy Truskawkowej z dnia 23.05.2017)



Na plantacjach w gruncie – w roślinach truskawek na dnie rozety ukazują się pąki kwiatostanowe (początek kwitnienia), plantacje pod osłonami płaskimi są w pełni kwitnienia lub czasem po kwitnieniu. Ostatnie niskie temperatury nie sprzyjały rozwojowi mączniaka prawdziwego na plantacjach truskawki nie przykrywanych płaskimi osłonami. Jednak zmieniające się warunki – wzrost temperatur w ostatnich dniach powodują wzrost zagrożenia występowania tej choroby. Na niektórych plantacjach widoczne są już pierwsze objawy. W związku z tym należy wykonać zabiegi, zwłaszcza na plantacjach, w których choroba występowała w minionym sezonie oraz na plantacjach, które były przykryte płaskimi osłonami.

Zalecenia przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia:

Pierwszy zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu należy wykonać przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia po ukazaniu się pierwszych objawów, czyli po porażeniu 5% liści. Kolejne 2 lub 3 zabiegi co 7-10 dni. Na plantacjach, w których choroba występuje w małym nasileniu często wystarczają zabiegi wykonywane przeciwko szarej pleśni.

Objawy mączniaka prawdziwego truskawki na odmianie ‘Elsanta’ –
charakterystycznie, zwijające się ku górze liście, w formie łódeczki

Przed pojawieniem się objawów choroby stosuje się zapobiegawczo Vaxiplant SL w dawce 1 l na hektar oraz Polyversum WP w dawce 0,15 kg na hektar (preparaty nie mają okresu karencji, zwalczają również szarą pleśń).

Po wystąpieniu pierwszych objawów:

– strobiluryny: Zato 50 WG w dawce 0,25 kg na hektar, (7 dni karencji)

– strobiluryny z SDHI: Luna Sensation 500 SC (3 dni karencji, zwalcza też szarą pleśń) w dawce 0,8 l na hektar (stosować tylko 2 razy w sezonie) lub Signum 33 WG w dawce 1,8 kg na hektar

– triazole: Domark 100 EC (7 dni) w dawce 0,6 l na hektar oraz Topas 100 EC (3 dni) w dawce 0,5 l na hektar. Preparaty te należy stosować w temperaturze powyżej 12°C. Topas 100 EC (maksymalnie 2 razy w sezonie).

Preparaty takie jak Topsin M 500 SC (14 dni) – 1,5 l na hektar oraz Yamato 303 SE (7 dni) – 1,2-1,5 l na hektar można zastosować tylko raz w sezonie (ograniczają również szarą pleśń).

Do zwalczania mączniaka przed kwitnieniem można użyć Siarkol Extra 80 WP w dawce 3-5 kg na hektar.

Nawozy wapniowo-krzemowe Barrier Si-Ca w dawce 2-3 l/ha, wpływają na ograniczenie występowania mączniaka prawdziwego truskawki. Nawóz Barrier Si-Ca, można stosować co 7-14 dni, wraz niektórymi środkami ochrony roślin ( Zato 50 WG, Luna Sensation 500 SC, Signum 33 WG, Domark 10 EC, Topas 100 EC, Topsin M 500 SC, Yamato 303 EC )

Preparaty z różnych grup należy stosować naprzemiennie, aby uniknąć wytworzenia ras odpornych patogenów.

Zabiegi agrotechniczne

(…)

Informacje uzupełniające:

Sprawcą mączniaka prawdziwego truskawki jest Podospherea macularis. Choroba wyrządza duże szkody w matecznikach niszcząc młode sadzonki oraz na plantacjach towarowych porażając kwiaty, zawiązki i owoce. Na niechronionych plantacjach choroba występuje co roku w dużym nasileniu. Grzyb poraża wszystkie części nadziemne, ale najbardziej zielone zawiązki oraz liście. Pierwsze objawy choroby widoczne są w drugiej połowie maja w postaci mączystego, białoszarego nalotu, który składa się z grzybni oraz zarodników konidialnych. W warunkach polowych grzyb rozwija się głównie na spodniej stronie liści, natomiast w szklarniach również na stronie wierzchniej. Przy silnym porażeniu liście zwijają się charakterystycznie w łódkowaty kształt sprawiając, że mączysty nalot z dolnej strony liści staje się dobrze widoczny. Następnie pojawiają się przebarwienia na blaszkach liściowych (…)

Dr inż. Beata Hetman, Katedra Ochrony i Kwarantanny Roślin

Dr inż. Paweł Krawiec, Katedra Sadownictwa

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stronie bioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.







Poprzedni artykułDzień Otwarty Instytutu Ogrodnictwa – 8 czerwca w Dąbrowicach
Następny artykułGiełda truskawkowa w Goławinie – nieśmiałe początki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj