10-lecie Delphy Improvement Centre



Dnia 13 października w miejscowości Bleiswijk, w Holandii odbyły się obchody 10-cio lecia istnienia Centrum doświadczalnego firmy doradczej Delphy. Improvement Centre to nowoczesna szklarnia doświadczalna, której celem jest testowanie i rozwój nowych technologii oraz strategii upraw.

Improvement Centre BV jest oficjalnym Instytutem Badawczym uznanym przez rząd holenderski. Jako ośrodek badawczy realizuje także wiele prywatnych eksperymentów i ma ścisły związek z praktycznym wykorzystaniem wyników badań. Projekty te, finansowane są przez dostawców i producentów (grupy), którzy aktywnie uczestniczą w konfiguracji eksperymentów na ich wszystkich etapach. Prowadzi to do powstania nowych koncepcji upraw i nowego „know-how”. Częścią działań badawczych są badania odmian firm hodowlanych.

Prace oraz badania prowadzone są w dziesięciu działach kompleksu szklarniowego i dotyczą głównie takich upraw jak kwiaty, pomidory, ogórki, zioła, papryka czy truskawki
Prace oraz badania prowadzone są w dziesięciu działach kompleksu szklarniowego i dotyczą głównie takich upraw jak kwiaty, pomidory, ogórki, zioła, papryka czy truskawki

Prace oraz badania prowadzone są w dziesięciu działach kompleksu szklarniowego i dotyczą głównie takich upraw jak kwiaty, pomidory, ogórki, zioła, papryka czy truskawki. Ponieważ rozwój wiedzy to również dzielenie się wiedzą, dlatego w tym celu został stworzony ośrodek szkoleniowy Horti Experience Centre dla studentów i praktykantów z całego świata. Dział ten jest zintegrowany z Delphy Improvement Centre. To tutaj prowadzi się szkolenia i kursy dla ogrodników z całego świata oraz dla kadr zarządzających i inwestorów. Kursy są podzielone na moduły szkoleniowe, a niektóre z nich mogą trwać nawet ponad miesiąc, łącząc praktykę z teorią w jednym miejscu.

W ciągu miesiąca ponad 300 producentów i klientów odwiedza Delphy Improvement Centre. Zdobyta wiedza jest udostępniana plantatorom i innym zainteresowanym osobom poprzez organizowanie tzw. „ dni otwartych” oraz publikacje wyników doświadczeń w prasie czy na stronie internetowej firmy Delphy. Ze względu na praktyczne podejście do aspektu upraw oraz ich potencjału w tym roku Ośrodek Delphy odwiedziło prawie 5000 osób.

W dniu obchodów okrągłej rocznicy w Delphy Improvement Centre odbywały się panele dyskusyjne oraz warsztaty podzielone na różne tematy
W dniu obchodów okrągłej rocznicy w Delphy Improvement Centre odbywały się panele dyskusyjne oraz warsztaty podzielone na różne tematy

W dniu obchodów okrągłej rocznicy w Delphy Improvement Centre odbywały się panele dyskusyjne oraz warsztaty podzielone na różne tematy jak np. „Przyszłość światła LED”, „ Ziemia – w oparciu o przyszłość”, „Nowe uprawy”, „Smak przez cały rok” czy „Ogrodnictwo w Polsce”. Temat „Ogrodnictwo w Polsce” przedstawiali: Tomasz Krasowski oraz Mariusz Padewski z Delphy Poland. W spotkaniu uczestniczyli holenderscy producenci, przedstawiciele banków oraz instytucji badających rynek europejski. Doradcy z Polski omawiali głównie specyfikę rynku pomidorów, ogórka, papryki oraz owoców miękkich, eksport, import a także skalę produkcji poszczególnych upraw. Ważnym aspektem okazał się być rozwój techniki używanych zwłaszcza w uprawie owoców jagodowych, a mianowicie – coraz lepszej jakości tunele, nowe obiekty szklarniowe czy też systemy do fertygacji upraw. Po tych wystąpieniach odbyła się dyskusja na temat tego, czy Polska jest dla Holandii szansą czy może zagrożeniem? Jej uczestnicy mogli się dowiedzieć np. że rodowici Holendrzy już od lat produkują owoce w Polsce oraz produkują materiał szkółkarski. Zatem, dużą szansę na polskim rynku będą miały firmy marketingowe, które pomogą producentom w sprzedaży owoców oraz będą inwestować w swoich dostawców, tak jak to ma miejsce w krajach zachodnich. Podkreślono również fakt, iż Polacy coraz częściej sięgają po towar i produkty polskie, nawet w przypadku, gdy obok na półce jest tańszy produkt z południowej Europy. Jest to dobry sygnał dla polskich producentów, którzy coraz chętniej inwestują w technologie pozwalające produkować wysokiej jakości owoce czy warzywa.

Krzysztof Żabówka, Tomasz Krasowski i Mariusz Padewski to jedni z kilku polskich doradców pracujących w firmie Delphy
Krzysztof Żabówka, Tomasz Krasowski i Mariusz Padewski to jedni z kilku polskich doradców pracujących w firmie Delphy

Interesujące rozmowy toczyły się również w kuluarach, gdzie doradcy Delphy Poland odpowiadali na wiele pytań dotyczących upraw oraz specyfikacji polskiego rynku. Mariusz Padewski i Krzysztof Żabówka prowadzili konwersacje na temat uprawy truskawek, malin i – co było zaskoczeniem dla wielu – jagody kamczackiej. Natomiast Tomasz Krasowski i Michał Szymczak odpowiadali na pytania z zakresu szklarniowej produkcji pomidorów, ogórków czy papryki.

Dziesięć lat działalności Centrum Doświadczeń Delphy pokazało jak ważne jest to miejsce dla producentów korzystających z usług doradczych Delphy w różnych krajach. Dyskusje i rozmowy podczas tego dnia uświadomiły wszystkim, iż wiedza pozyskiwana teraz, jest i będzie wykorzystywana w przyszłości do ulepszania efektywności produkcji żywności oraz kwiatów.

Autor: Krzysztof Żabówka, Delphy Poland







Poprzedni artykułStrategia komunikacji, czyli jak przygotować dobrą informację?
Następny artykułKolejna pomoc dla polskich producentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj