W ramach projektu Malinowe Factory, kolejny sezon oceniany jest wpływ preparatów Biocal oraz BlackJak na plonowanie malin oraz jakość owoców. Jak informuje dr Paweł Krawiec, Biocal w minionych latach bardzo dobrze wypadł w uprawie czarnych porzeczek stosowany dwa razy: pierwszy raz w fazie rozsypywania się kwiatostanów, a kolejny raz po kwitnieniu oraz polowej uprawie malin jesiennych.
Zastosowanie w tym czasie tego produktu w uprawie czarnej porzeczki poprawiło zawiązanie owoców w gronie oraz parametry jakościowe owoców. W uprawie malin produkt ten stosowany jest na początku kwitnienia i kolejny raz pod koniec kwitnienia. Zabiegi tym produktem poleca się wykonywać co około 10-14 dni. Biocal w dotychczas szczegółowo badano w polowej uprawie malin odmiany jesiennej, gdzie dodatkowo stosowano Polyversum oraz nawozy na bazie aminokwasów. Zastosowanie tych produktów pozytywnie wpłynęło na zawartość ekstraktu oraz trwałość malin w obrocie.
W minionym sezonie na etapie sadzenia malin w projekcie Malinowe Factory, zastosowano moczenie sadzonek w roztworze preparatu BlackJak produkowanego na bazie leonardytu.
Zawiera on wszystkie składniki leonardytu w tym huminy i kwasy ulmowe. Stymuluje i wzmacnia energię kiełkowania nasion oraz ułatwia pobieranie mikroelementów przez korzenie. Bardzo silnie stymuluje wytwarzanie i wzrost systemu korzeniowego w roślinach. Poprawia działanie giberelin w roślinie. Szczególnie polecany jest w produkcji warzyw z rozsady, truskawek i innych jagodowych oraz w nowych nasadzeniach sadowniczych i w sadach z problemami związanymi ze słabym wzrostem korzeni. Jak informował Sylwester Cukrowski z firmy BioAgris, rośliny przed posadzeniem powinno się moczyć w roztworze tego preparatu przez około 30 minut. BlackJak można stosować również do dokarmiania dolistnego dwa tygodnie po posadzeniu w dawce 2 l/ha. Warto również korzystać z tego produktu jako swego rodzaju kondycjonera wody podając go w ilości 50 ml/100 l wody w czasie innych zabiegów czy to ochrony czy też dokarmiania dolistnego.