Uprawa malin odmian, owocujących na pędach tegorocznych w tunelu foliowym stwarza roślinom inne warunki do wzrostu i rozwoju, w porównaniu do uprawy bez osłon. Takie rośliny wymagają również innego podejścia do zagadnień ochrony i nawożenia. Chciałbym zwrócić uwagę plantatorów malin pod osłonami, na kilka istotnych aspektów dotyczących wiosennych zabiegów.
W tym roku tuż po ruszeniu wegetacji, sugerujemy zastosowanie zabiegu wzmacniającego system korzeniowy za pomocą fertygacji. Zabieg taki ma na celu wzmocnienie korzeni poprzez ich rozwój, zarówno na plantacji istniejącej jaki i na plantacjach nowo zakładanych. W tym celu można połączyć dwa preparaty, jeden będący ekstraktem kwasów humusowym a drugi produktem zawierającym aminokwasy. Pierwszy z nich to H-850 WG (podawajmy go w dawce 3 kg/ha), a drugi to Terra Sorb Radicular (10 l/ha rozpuścić w 1000 l wody). Zabieg fertygacji wyżej wymienionymi produktami, można powtórzyć po około 20-30 dniach.
Do zabiegów poza korzeniowych w pierwszej kolejności polecamy dobrze sprawdzony preparat Terra Sorb Complex w dawce 1-1,5 l/ha. Zabieg preparatem aminokwasowym zawierającym również składniki odżywcze, jest w pierwszym etapie wegetacji bardzo ważny, gdyż rośliny są wówczas bardzo wrażliwe na warunki pogodowe, a zastosowani takiego właśnie produktu pozwala je zniwelować. Jeśli w początkowym okresie wzrostu panują niekorzystne warunki dla wzrostu zabieg tym preparatem rekomenduję wykonać jeszcze 2-3 razy do kwitnienia co 7-10 dni. Szczególnie celowe jest jego zastosowanie przed spodziewanymi spadkami temperatury poniżej zera.
Gdy intensywnie przyrasta masa liściowa, konieczne jest dobre odżywienie liści co przekłada się na ich sprawność fotosyntetyczną. Kondycje poszczególnych liści, można w najprostszy sposób ocenić na podstawie analizy wizualnej. I gdy stwierdzimy że ich kolor jest jasnozielony, lub występują chlorotyczne przebarwienia dobrze w tym czasie włączyć do zabiegów dolistnych nawozy azotowo-magnezowe. Przykładem takiego nawozu wzbogaconego aminokwasami jest AminoQuelant Mg w dawce 2-3 l/ha. Proszę pamiętać aby zabiegów dolistnych nie wykonywać częściej niż co 5-7 dni. Należy również zachować szczególną ostrożność i rozwagę przy sporządzaniu mieszanin zbiornikowych, gdyż łatwo popełnić błąd, którego później jest trudno zniwelować.
Albert Zwierzyński, Osadkowski SA