Zagrożenie plantacji przez kwieciaka malinowca – komunikat dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

Gatunkiem, który w okresie przed kwitnieniem truskawek może powodować lokalnie duże, sięgające nawet ponad 50% uszkodzenia paków kwiatowych jest kwieciak malinowiec. Występuje on na plantacjach praktycznie każdego roku już w okresie od pierwszej połowy kwietnia, gdy temperatura powietrza ustali się na poziomie około 12oC.

Szkody na roślinach powodują chrząszcze (samice) pierwszego pokolenia, drugie pokolenie, które obserwowane może być w ostatnich dniach czerwca nie powoduje szkód. Pierwsze symptomy obecności tego szkodnika to niewielkie (ok. 1-2 mm), wygryzione przez młode chrząszcze dziurki w liściach (fot. 2). Jednak główna szkodliwość kwieciaka ma miejsce od około dwóch tygodni przed kwitnieniem, gdy samice składają jaja w nierozwinięte jeszcze pąki kwiatowe, jednocześnie podgryzając ich szypułkę. Wskutek takiego uszkodzenia pąki nie rozwijają się i zasychają. Niebezpieczeństwo zaatakowania plantacji przez kwieciaka zależy od odmiany. Szkodnik preferuje odmiany wczesne i średniowczesne takie jak: Elsanta, Elkat, Kastor, Kent, Marmolada, Polka, Pegasus czy Seal.

(…)

kwieciak_1
Fot 1 . Chrząszcze kwieciaka malinowca, w otwartym kwiecie truskawki. (fot. A. Zwierzyński)

Zwalczanie

W programie ochrony roślin do zwalczania kwieciaka na truskawkach zalecane są na bazie deltametryny i acetamiprydyny:

Decis Mega 50 EW (dawka 0,25 l/ha),

Decis Ogród 015 EW (dawka – 0,6 – 0,8 l/ha),

Delta 50 EW (dawka – 0,25 l/ha),

Mospilan 20 SP (dawka –0,125 – 0,3 kg/ha),

Patriot 100EC (dawka – 0,075l/ha)

Pirinex 480 EC (dawka –0,9/ha).

Zabiegi należy wykonywać po oblocie pszczół przy temperaturze około 15-20°C. W niższych temperaturach zabieg może nie dać spodziewanych efektów, ponieważ chrząszcze nie są wówczas aktywne i przebywają w ukryciu.

Dr hab. Edyta Górska-Drabik, dr hab. Katarzyna Golan,  Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

———————————————

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2016. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z jednym z filmów zamieszczonych na portalu vademecum.jagodnik.pl

Vademecum_jagodnik750x100

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here