Truskawka – szkodniki na plantacjach truskawek odmian powtarzających owocowanie (Mazowsze, 30.07.2019 r)  

Truskawka odmiany powtarzającej owocowanie uszkodzone przez zmiennika truskawka

Zbierając truskawki odmian powtarzających owocowanie lub zaczynając ich zbiory konieczne jest przeprowadzenie lustracji roślin w celu sprawdzenia ich porażenia przez szkodniki. Okres bezdeszczowy sprawia, że doskonale czują się różnego rodzaju szkodniki. Uprawa truskawek dnia neutralnego jest o tyle ciężka, że od wiosny do zbiorów mija wiele czasu, dając możliwość rozwoju wielu pokoleń agrofagów.

Przędziorki i roztocz

Na plantacjach widoczne są uszkodzenia najmłodszych liści po żerowaniu roztocza truskawkowca, a na pierwszych, najstarszych liściach można znaleźć duże kolonie przędziorków. Z uwagi na to, że okres owocowania tej grupy odmian jest bardzo długi, wskazane jest używanie przed wejściem roślin w okres owocowania, najlepiej przed kwitnieniem lub na jego początku, środków zwalczających wszystkie formy rozwojowe szkodliwych roztoczy, należą do nich np. Koromite 10 EC/Milbeknock 10 EC lub mieszaniny jednej z zarejestrowanych abamektyn np. Acaramik 018 EC lub Safran 18 EC z preparatem zwalczającym jaja np. Nissorun strong 250 SC lub w pojedynczym zabiegu Envidor 240 SC.

Należy pamiętać o przestrzeganiu okresu karencji dla wszystkich stosowanych w uprawie truskawek środków ochrony roślin.

Zwalczając tą grupę szkodników, ważne jest wykonanie zabiegu z jak największą starannością i dokładnie pokryć cieczą roboczą całą powierzchnię rośliny. W tym celu konieczne jest zwiększenie dawki wody, a także dodanie do cieczy roboczej surfaktantu np. Slippa, Silwet Gold, Flipper itp., który pomoże dotrzeć cieczy do najbardziej niedostępnych miejsc. Szczególnie ważne jest to przy zwalczaniu roztocza truskawkowca, który żeruje na młodych mocno jeszcze zwiniętych liściach.

Prawidłowe zwalczenie uciążliwych szkodników jeszcze przed zbiorami pozwala na ograniczenie ochrony podczas długiego okresu owocowania.

Pierwsze owoce

Na wielu plantacjach zrywane są już owoce odmian powtarzających owocowanie. Niestety wśród nich zdarzają truskawki uszkodzone przez zmienniki. Te małe pluskwiaki powodują deformacje owocu, które stają się towarem niehandlowym. Możliwe, że w tym roku z uwagi na niedosyt truskawek do przetwórstwa i takie znajdą nabywców, ale nie o to chodzi produkując owoce odmian powtarzających owocowanie, które wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych na założenie uprawy. W walce z tymi szkodnikami sprawdzają się klasyczne rozwiązania chemiczne. W tym przypadku należy zwrócić jednak szczególną uwagę na okresy karencji, Mospilan 20 SP (karencja 14 dni), Decis Mega 50 EW (3 dni). Przy opracowywaniu strategii zwalczania zmienników warto zainteresować się otoczeniem plantacji. Czy występują tam nieużytki z gatunkami roślin zasiedlanymi przez zmienniki. Warto również przeprowadzić zabieg również na tych nieużytkach. Walkę ze zmiennikami można również wzbogacić o wysiewanie w otoczeniu plantacji lucerny i wykonywanie na niej dodatkowych zabiegów zwalczających w okresie eksploatacji plantacji, gdyż zmienik w pierwszej kolejności wybierze tę uprawę.

Zabiegi zwalczające zmieniki warto wykonywać wcześnie rano, wtedy aktywność tych szkodników jest największa.

Muszka plamoskrzydła

Owocowanie truskawek odmian powtarzających zbiega się również z okresem potencjalnego zagrożenie przez Drosophila suzukii (muszkę plamoskrzydłą). Szkodnik ten dla dobrego rozwoju wymaga odpowiednich warunków, ciepłej i wilgotnej pogody. Sprzyjają jego rozwojowi uprawy pod osłonami, a także burzowa aura z jaką spotykamy się w ostatnich dniach. Zwalczając zmienniki można jedocześnie ograniczyć również populację muszki plamoskrzydłej. Dobrym rozwiązaniem, o krótkiej karencji będzie zatem Spintor 240 SC. Substancja aktywna tego środka powstaje podczas fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Błyskawicznie paraliżuje układ nerwowy owadów, a jednocześnie jest w pełni bezpieczny dla ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here